Fragment ulicy Elektrycznej w Białymstoku, przy której mieści się konsulat Białorusi zmieni nazwę i będzie ulicą Wolnej Białorusi. Miejscy radni zadecydowali również, że jedno z rond otrzyma nazwę Wolnej Ukrainy.
Ulica Elektryczna znajduje się w ścisłym centrum Białegostoku. O zmianę nazwy jej fragmentu - w imieniu Białorusinów mieszkających w mieście - wystąpiła Fundacja TUTAKA, działająca na rzecz białoruskiej kultury. Chodzi o symbolikę lokalizacji, bo przy tej ulicy znajduje się białoruski konsulat. "Miejsce to jest szczególnie ważne dla Białorusinów zmuszonych do opuszczenia swojego kraju z powodów politycznych, jak i tych, którzy wspierają, na wszelkie dostępne sposoby, walkę z reżimem Łukaszenki" - podkreślono w uzasadnieniu projektu uchwały.
Czytaj też: "MediaPortBelarus". Centrum medialne dla białoruskich dziennikarzy otwarte w Białymstoku
Od sierpnia 2020 roku odbyło się w tym miejscu ponad sto akcji protestacyjnych. Prezentując projekt zastępca prezydenta Białegostoku Adam Musiuk dodał, że wiszą tam biało-czerwono-białe flagi. - Flagi, do których odwołują się wszelkiego rodzaju organizacje prowolnościowe na Białorusi - mówił.
"Nadanie nazwy Wolnej Białorusi części ul. Elektrycznej to gest wsparcia i szacunku dla walczących o wolność Białorusinów. W więzieniach reżimu Łukaszenki przebywa obecnie ponad 1,3 tys. więźniów politycznych, w tym Andrzej Poczobut - działacz Związku Polaków na Białorusi" - głosi uzasadnienie. Zmiana nazwy ulicy oznacza zmianę adresów w kilku blokach, konsulacie i budynku biurowym; przyjętą uchwałą miasto zwolniło mieszkańców od opłat za zmianę dokumentów.
Ulica Wolnej Białorusi ma biec od Warszawskiej do Jana Klemensa Branickiego. Za Branickiego - do Adama Mickiewicza - ulica dalej pozostanie Elektryczną.
Przy fragmencie, który miałby zostać przemianowany mieści się pięć budynków. Oprócz Konsulatu Generalnego Białorusi, znajdują się tam trzy budynki mieszkalne, gdzie zameldowanych jest 71 osób oraz budynek biurowy, w którym zarejestrowanych jest kilka firm.
Radni nie byli jednogłośni
Uchwała dotycząca zmiany nazwy została podjęta niejednogłośnie. Za było 18 osób, podczas gdy trzy były przeciw, a siedem wstrzymało się do głosu. Nie wszystkim podobał się ten pomysł, bo nazwa ulicy Elektrycznej ma charakter historyczny i można ją znaleźć na mapach miasta z 1935 roku.
Z tego też powodu władze Białegostoku zrezygnowały z pomysłu, by druga część tej ulicy nosiła nazwę Wolnej Ukrainy. Zamiast niej nazwę tę będzie nosiło rondo na granicy osiedli Bacieczki i Starosielce. Za tym rozwiązaniem radni głosowali już jednomyślnie. W uzasadnieniu projektu napisano, że nadanie tej nazwy, to gest solidarności białostoczan z narodem ukraińskim.
- To wyraz uczczenia narodu, który z wielką determinacją walczy o przetrwanie swojego niepodległego państwa oraz podkreślenie więzi, jakie połączyły nasze dwa narody w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę. To wyraz potępienia wojny i wszelkiego barbarzyństwa z niej wynikającego. To także działania, które w połączeniu z pomocą materialną i wsparciem oferowanym przez miasto i mieszkańców Białegostoku, składają się na pomoc naszym sąsiadom z Ukrainy - głosi uzasadnienie przyjętej uchwały.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock