TVN24 | Białystok

"MediaPortBelarus". Centrum medialne dla białoruskich dziennikarzy otwarte w Białymstoku

TVN24 | Białystok

Autor:
tm/
tam
Źródło:
PAP
Białystok. W mieście oficjalnie otwarto biuro "MediaPortBelarus"
Białystok. W mieście oficjalnie otwarto biuro "MediaPortBelarus"Dawid Gromadzki/ UM w Białymstoku
wideo 2/6
Dawid Gromadzki/ UM w BiałymstokuBiałystok. W mieście oficjalnie otwarto biuro "MediaPortBelarus"

W Białymstoku oficjalnie otwarto centrum dziennikarskie przeznaczone dla przedstawicieli różnych białoruskich redakcji, którzy - z przyczyn politycznych - nie mogą działać we własnym kraju. Działa w lokalu udostępnionym przez władze miasta. Pierwsi dziennikarze już pracują.

We wtorek (18 stycznia) po południu w Białymstoku zostało oficjalnie otwarte biuro "MediaPortBelarus". Działa w lokalu przy ulicy Sienkiewicza 44, który w sierpniu władze miasta udostępniły fundacji Linking Media

To miejsce, gdzie białoruscy dziennikarze różnych redakcji, którzy - z przyczyn politycznych - musieli opuścić swój kraj, mogą kontynuować swoją pracę.

Biuro zostało właśnie oficjalnie otwarte. Klucze władze miasta przekazały jeszcze w sierpniu. Lokal wymagał niewielkiego remontuDawid Gromadzki/ UM w Białymstoku 

Miejsce dla 20 dziennikarzy różnych białoruskich redakcji

Fundacja płaci za wynajem lokalu najmniejsze możliwe stawki. Sama pokrywa koszty energii, wody i płaci za internet. Umowa była zawarta na rok z możliwością jej przedłużenia. Lokal ma 73 metry kwadratowe i w chwili przekazania go najemcom wymagał niewielkiego remontu.

Podczas oficjalnego otwarcia zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz podkreślał, że swoje miejsce znajdzie tu około 20 dziennikarzy z różnych redakcji.

"Mają w sercu pragnienie wolności i demokracji, wolnego słowa"

- W obecnej sytuacji jest to bardzo potrzebne miejsce i cieszę się z tego, że udało się tutaj znaleźć taki lokal w centrum Białegostoku, w eksponowanym miejscu, jednocześnie bezpiecznym, blisko komendy wojewódzkiej policji - mówił Nikitorowicz.

Zaznaczył, że kwestie bezpieczeństwa są ważne, bo "można się spodziewać różnych prowokacji ze strony władz Białorusi". - Oby do nich nie doszło - podkreślił.

Wiceprezydent wyraził też nadzieję, że dziennikarze, którzy "mają w sercu pragnienie wolności i demokracji, wolnego słowa" znaleźli w tym miejscu bezpieczną przystań. Dodał, że Białystok stara się pomagać i wspierać demokrację na Białorusi i walczących o nią ludzi.

Dziennikarze już pracują

Mieszkająca w Polsce Hanna Yahorava ze stowarzyszenia lokalnych gazet białoruskich powiedziała, że w białostockim biurze od miesiąca pracuje codziennie około dziesięciu dziennikarzy, którzy realizują swoje projekty. Dodała, że powstał też wspólny projekt dziennikarzy z Polski i Białorusi pod nazwą "Most", którego celem jest informowanie o sytuacji polsko-białoruskiej. Podała, że pracują już tu np. dziennikarze z Mohylewa i dziennikarze Biełsatu.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Natalia Belikova, członek organizacji "Belarus in Focus Information Office", współpracująca z Press Clubem na Białorusi, zapowiedziała, że podobne miejsce dla dziennikarzy będzie otwarte w lutym w Warszawie. Również ma działać pod szyldem "MediaPortBelarus".

Powstanie sieć takich miejsc?

Niewykluczone, że powstanie sieć takich miejsc w związku z tym, że dziennikarze białoruscy wyjechali z Białorusi także do innych krajów.

Podkreśliła, że takie miejsce daje m.in możliwość skorzystania z ministudia do nagrywania wideo do emisji na kanałach internetowych czy montażu materiałów. Potrzebni są także inwestorzy zainteresowani wspieraniem dziennikarstwa na Białorusi.

Lokal ma 73 metry kwadratowe Dawid Gromadzki/ UM w Białymstoku 
Biuro "MediaPortBelarus" znajduje się w kamienicy przy ulicy Sienkiewicza 44 w Białymstoku

Autor:tm/ tam

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Dawid Gromadzki/ UM w Białymstoku

Pozostałe wiadomości