- Po wygłoszeniu exposé premier Donald Tusk odpowiadał na pytania posłów.
- W wypowiedzi odniósł się między innymi do kwestii związanych z ochroną zdrowia.
- Premier podkreślił, że nakłady na ochronę zdrowia rosną i w coraz większym stopniu będą trafiały na zapewnienie potrzeb pacjentów.
- Przypomniał, że jego rząd doprowadził do odblokowania pieniędzy z KPO oraz przywrócił finansowanie in vitro.
W środę w Sejmie rozpatrywany był wniosek o wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska. Premier wygłosił exposé, a później posłowie zadawali pytania. Część z nich dotyczyła obszaru zdrowia.
Donald Tusk w pierwszej kolejności odniósł się do kwestii nakładów na ochronę zdrowia. Te, jak podkreślił, od kilku lat rosną.
Tusk o nakładach na ochronę zdrowia
- Bardzo dużo środków poszło na wzrost wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Z reguły są to oczywiście uzasadnione decyzje. Szczególnie pielęgniarki i pielęgniarze to były te grupy zawodowe, które w dużej części były poszkodowane asymetrią wynagrodzeń. Dzisiaj możemy mówić o tym, że wynagrodzenia w ochronie zdrowia w całości są już wynagrodzeniami godnymi - powiedział premier
Jak dodał, wzrost nakładów powinien w decydującej mierze dotyczyć pacjentów, a nie wzrostu wynagrodzeń.
- Przygotowujemy takie plany, także w działaniach Narodowego Funduszu Zdrowia, aby wzrost nakładów na ochronę zdrowia, który w roku przyszłym przekroczy 25 miliardów złotych, w maksymalnym stopniu trafił w miejsca, w procedury i działania, które będą sprzyjać pacjentom, a nie będą przekierowane w jakimś istotnym procencie na wzrost wynagrodzeń - zapowiedział.
KPO a inwestycje szpitali
Donald Tusk przypomniał, że 10 miliardów złotych to kwota, jaka na ochronę zdrowia trafi z odblokowanych w czasie rządów obecnej koalicji z Krajowego Planu Odbudowy.
- Z tych pieniędzy korzysta w tej chwili ponad 380 szpitali. Inwestują między innymi w onkologię i opiekę długoterminową. Tak jak powiedziałem, do tej pory z KPO zablokowane było przez was, a odblokowane przez nas - powiedział, kierując wypowiedź w stronę obecnej opozycji.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Donald Tusk o in vitro
Premier Donald Tusk podkreślił również, jak ważne dla jego gabinetu jest finansowanie rządowego programu leczenia niepłodności metodą in vitro.
- Od kiedy przywróciliśmy finansowanie tej procedury urodziło się 841 dziewczynek i 835 chłopców. Mamy w tej chwili 13 909 ciąż klinicznych i 33 737 par, które się zakwalifikowały do programu. To kosztuje trochę pieniędzy, ale to jest warte wszystkich pieniędzy. Cieszę się, że po latach bezsensownej, brutalnej, haniebnej walki i upokarzania dzieci urodzonych dzięki procedurze in vitro i ich rodzin, znowu przynosi to efekt demograficzny, a przede wszystkim szczęście parom, które doczekały się swojego potomstwa - powiedział premier.
Po tym, jak Donald Tusk udzielił odpowiedzi na pytania po exposé, odbyło się głosowanie w sprawie wotum zaufania do rządu. Za było 243 posłów, przeciw - 210, nikt nie wstrzymał się od głosu. Tym samym wotum zostało udzielone.
Sytuacja i finansowanie NFZ
Ministra zdrowia Izabela Leszczyna przyznała w czerwcu, że NFZ jest w trudnej sytuacji finansowej. Powiedziała, że potrzebna jest trzecia dotacja z budżetu państwa dla Funduszu. Do czerwca wyniosła ona 21,5 mld zł, choć początkowo planowano ją na 18,3 mld zł.
Eksperci podkreślają, że plany finansowe NFZ nie odzwierciedlają rzeczywistych, możliwych do oszacowania kosztów, m.in. podwyżki minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia, które wchodzą w życie w lipcu. Planu finansowego NFZ na 2025 r. nie podpisał minister finansów.
Autorka/Autor: Piotr Wójcik
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Rafał Guz