Nowa metoda polskich naukowców. Pomoże w badaniu i leczeniu nowotworów

Liczba nowych przypadków czerniaka może osiągnąć rekordowy poziom
"Oprócz tego, że potrzeba kadry, to potrzeba też zmian systemowych"
Źródło: TVN24

Aż 90 procent obiecujących terapii przeciwnowotworowych nie znajduje potwierdzenia w badaniach klinicznych - wskazuje Narodowy Instytut Onkologii. Spowodowane jest to w dużej mierze niedoskonałym systemem tworzenia modeli nowotworów w technologii 2D. Zespół badawczy z Zakładu Biologii Nowotworów NIO-PIB opracował technologię modelowania trójwymiarowego z wykorzystaniem biodruku.

Jak przekazuje w informacji prasowej NIO-PIB, w celu zbadania, jak mikrośrodowisko guza kształtuje odpowiedź na leczenie, zespół badawczy porównał różne systemy komórkowe, uwzględniając zarówno zaawansowane modele, jak i tradycyjne podejścia.

Szansa dla pacjentów niekwalifikujących się do innych terapii

- Porównywałyśmy cztery różne modele raka skóry. Z jednej strony stworzyłyśmy zaawansowany, biodrukowany model 3D. Z drugiej analizowałyśmy prostsze modele: trójwymiarowe struktury, zawierające wyłącznie komórki nowotworowe, klasyczne sferoidy oraz standardowe hodowle dwuwymiarowe. To pozwoliło nam sprawdzić, czy mikrośrodowisko nowotworu, czyli złożone komponenty guza, wpływa na odpowiedź na leczenie i który z tych modeli najlepiej odzwierciedla warunki panujące w guzie - mówi cytowana w notatce prasowej dr Agata Kurzyk, kierownik projektu.

Testowanie skuteczności leków oraz długotrwałe obserwacje są kluczowym elementem procesu badawczego. Zespół w ramach prowadzonych testów sprawdzał odpowiedź na lek przeciwnowotworowy, który stanowi obiecującą opcję terapeutyczną u pacjentów z zaawansowanym rakiem płaskonabłonkowym skóry. Może się on sprawdzić, zwłaszcza gdy pacjent nie kwalifikuje się do leczenia chirurgicznego lub immunoterapii, albo gdy immunoterapia okazuje się nieskuteczna.

Biodruk 3D to przyszłość

Biodrukowane modele 3D hodowano nawet przez 4 miesiące, co umożliwiło długotrwałą obserwację zmian zachodzących w odpowiedzi na leczenie. W ocenie badaczy to właśnie dłuższy czas hodowli oraz obecność kluczowych komponentów mikrośrodowiska sprawiają, że modele 3D znacznie lepiej niż klasyczne hodowle odwzorowują rzeczywiste warunki panujące w guzach nowotworowych.

W ocenie naukowców opracowanie zaawansowanych modeli nowotworowych pozwoli nie tylko trafniej oceniać skuteczność leków, ale także zrozumieć złożone interakcje między komórkami nowotworowymi a ich mikrośrodowiskiem, co przyczyni się do dalszego rozwoju medycyny spersonalizowanej.

Czytaj także: