Wrocławskie zoo pomogło w odnalezieniu gatunku, który od lat uznawany był za wymarły. Kanczyle srebrnogrzbiete odnaleziono w lasach na południu Wietnamu. - Wiemy, że jest ich na tyle dużo - może około setki - że ta populacja może przetrwać - cieszy się szef wrocławskiego zoo.
- Jest to jeden z najmniejszych gatunków kopytnych. Waga dorosłego dużego samca - u jeleniowatych określa się go mianem byka - to dwa kilogramy - opisuje przedstawicieli kanczyli srebrnogrzbietych Radosław Ratajszczak, prezes Zoo Wrocław.
Chcieli szukać, nie mieli wszystkich funduszy
Zwierzęta te uznawano za wymarłe.
- Trzeba było je odnaleźć, bo to jedno z tych zwierząt, które zginęło. Szukamy życia na odległych planetach, a nadal nie wiemy, co żyje na Ziemi. Co roku opisuje się wiele nowych gatunków, a inne tracimy lub tracimy je z pola widzenia - podkreśla Ratajszczak.
Dlatego naukowcy postanowili nie dawać za wygraną. W 2018 roku zebrano zespół badawczy pod auspicjami Global Wildlife Conversation, którego zdaniem było odnalezienie zaginionego gatunku. Zabrakło jednak funduszy.
"Jeden z mitycznych jednorożców"
Wówczas do akcji wkroczyło wrocławskie zoo. Na konto projektu przelano 2,5 tysiąca dolarów. - Kanczyl srebrnogrzbiety to był jeden z takich mitycznych jednorożców. Niektórzy mówili, że go nie ma, że go nie było - przyznaje Ratajszczak. I dodaje: - Mieliśmy skórę, na podstawie której ten gatunek został opisany w latach 70., a następnie jedną z 1990 roku, a później ślad po zwierzęciu zaginął.
Na efekty badań nie trzeba było długo czekać. W lasach południowego Wietnamu rozstawiono fotopułapki. A te wykonały niemal 300 zdjęć. Gdy uwiecznione na nich zwierzęta zidentyfikowano jako kanczyle srebrnogrzbiete, rozpoczął się proces żmudnej identyfikacji genetycznej.
To nie koniec wrocławskiego wkładu
Próbki pobrane z okolic, w których rozstawiono kamery, porównano z tymi sprzed 30 lat. Badania trwały ponad pół roku. - Odnieśliśmy sukces. Wiemy, że jest ich na tyle dużo - może około setki - że ta populacja może przetrwać - cieszy się Ratajszczak.
Teraz - zgodnie z zapowiedziami szefa wrocławskiego zoo - wrocławianie wezmą udział w przygotowywaniu programu ochrony rezerwatu, na terenie którego odnaleziono kanczyle i w jego wsparciu finansowym.
Autor: tam/gp/kwoj / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: Global Wildlife Conservation/ Zoo Wrocław