Zapiekanki w zabytkowych kasach biletowych. Historia stacji Wrocław Nadodrze

Dworzec na początku XX wiekuWratislaviae Amici

Powstanie dworca na Przedmieściu Odrzańskim miało dodać splendoru tej ubogiej w XIX wieku dzielnicy. Prawie nietknięty podczas wojny, był pierwszym wrocławskim dworcem, który obsługiwał pociągi jadące na wschód. Stacja Wrocław Nadodrze była też planem filmowym dla kilku produkcji. Dziś dworzec czeka na remont.

- Powstanie dworca Wrocław Nadodrze związane było z działaniami spółki akcyjnej Towarzystwa Kolei Opolsko-Tarnogórskiej na rzecz uruchomienia linii kolejowej, która połączyłaby Opole i Wrocław. Inwestycja ta miała być niezależna od Towarzystwa Kolei Górnośląskiej – wyjaśnia Małgorzata Wójtowicz, kustosz w dziale architektury Wrocławia XIX i XX wieku w Muzeum Architektury.

Pomysł pojawił się już w latach 30. XIX wieku. Jednak zanim doszło do jego realizacji minęło jeszcze wiele lat.

Lobbing właścicieli ziemskich i przemysłowców

Do powstania linii kolejowej dążyli przede wszystkim właściciele ziemscy i przemysłowcy. Ci mieli interes, by z zakładów hutniczych na Opolszczyźnie i z okręgów górniczych Śląska, do Wrocławia prowadziła jak najkrótsza droga.

- Wprawdzie dokumentacja linii kolejowej została przedłożona ministerstwu w Berlinie już w 1857 roku, ale ze względu na niekorzystną koniunkturę, nowa inwestycja została zawieszona – mówi Wójtowicz. Dlatego budowa ruszyła dopiero osiem lat później.

Żądania mieszkańców

W końcu, po wielu rozmowach, władze Wrocławia zgodziły się na poprowadzenie miejskiego odcinka linii kolejowej. Postawiono jednak jeden warunek.

– Główny budynek dworca wraz z zapleczem technicznym i dworcem towarowym miał być usytuowany na Przedmieściu Odrzańskim – mówi Wójtowicz.

Dlaczego dworzec miał być umieszczony poza obszarem głównych miejskich zabudowań? Przede wszystkim dlatego, że z taką prośbą zwracali się do urzędników sami mieszkańcy Nadodrza. W tym czasie dzielnica ta była skupiskiem ubogich robotników. Dworzec miał pozwolić na swoisty awans tego miejsca i przyspieszyć jego rozwój. - Chodziło o impuls do uprzemysłowienia tej części miasta – dodaje Wójtowicz.

Na dworcu tłok jak w łaźni

28 maja 1868 roku otworzono okazały gmach Dworca Bramnego Kolei Prawego Brzegu Odry, czyli dzisiejszego dworca Wrocław Nadodrze. Tego dnia odbyła się także inauguracja regularnych kursów pociągów osobowych do Oleśnicy.

Nazajutrz Breslauer Zeitung donosił o niesamowitym ożywieniu, jakie wzbudziło otwarcie kolei na stacji tymczasowej. Przed budynkiem pojawił się tłum gapiów, a pod kasami rozegrała się walka o bilety. Jak opisywał dziennik, panował taki tłok, „jak w tureckiej łaźni”.

Jednak mimo szumnego otwarcia, na przejażdżkę dalej niż do Oleśnicy, pasażerom przyszło poczekać kilka miesięcy, aż do listopada.

Luksusowy dworzec tymczasowy

– Budynek określano mianem tymczasowego, ponieważ planowano stworzenie bardziej reprezentacyjnego osobowego dworca. Ten miał być zlokalizowany w okolicach dzisiejszego placu Jana Pawła II – opowiada Wójtowicz.

Mimo tego, że stacja dla przejazdów pasażerskich miała być tylko tymczasowa, to budynek posiadał wiele udogodnień właśnie dla podróżnych. Na trzech kondygnacjach budynku z czerwonej cegły znalazło się miejsce dla posterunku policji, urzędu pocztowego, restauracji i przechowalni bagażu.

Obok wejścia na peron stworzono poczekalnie dla podróżnych. W jednej, podzielonej na pomieszczenia dla pań i panów, na swoje pociągi oczekiwali pasażerowie klasy pierwszej. Ci zaś, którzy korzystali z klasy drugiej, trzeciej i czwartej, mieli do dyspozycji dwie poczekalnie.

Oprócz nich w budynku dworca umieszczono biura, telegraf, salę posiedzeń i kasy biletowe. W gmachu stworzono również mieszkania dla urzędników i dozorcy.

Na krótko wyłącznie towarowy

Ruch osobowy na Nadodrzu zamarł na pewien czas w latach 70. XIX wieku.

– Właśnie wtedy uruchomiono dworzec docelowy dla Kolei Prawego Brzegu Odry- mówi Wójtowicz.

Jednak dwanaście lat później, w 1884 roku, po jej upaństwowieniu, dworzec ten został zamknięty.

– Stacja na Przedmieściu Odrzańskim ponownie zaczęła pełnić funkcję dworca osobowego – wyjaśnia Wójtowicz.

Bardziej trwała była natomiast zmiana nazwy dworca. Od lat 70. nosił on miano "Wrocław Brama Odrzańska".

Zabytkowe zapiekanki

Na początku XX wieku, w ramach modernizacji stacji Wrocław Nadodrze, przebudowano część towarową. Wybudowano także nowe perony i tunele.

– W 1907 roku przed dworcem stanął drewniany pawilon kas biletowych – tłumaczy Wójtowicz.

Konstrukcja ta stoi do dziś, po prawej stronie, przed dworcem. I choć przez pewien czas działały tam kasy autobusowego Nadodrza, to dziś z eleganckiego pawilonu nie pozostało wiele. Sprzedaje się w niej zapiekanki, tosty i hamburgery.

Osiedle kolejowe

Dzięki kolejnym remontom i rozbudowom, dworzec na Przedmieściu Odrzańskim działał coraz prężniej. Potrzeba było większej liczby osób, które dworzec mogłyby w każdej chwili obsłużyć. Dla usprawnienia pracy kolejarzy i skupienia ich w jednym miejscu, postawiono na kolejną inwestycję.

- W latach 20. XX wieku, na zachód od budynku dworca, wybudowano osiedle kolejowe – mówi Wójtowicz. Dwupiętrowe budynki stoją tu do dziś. - Ich obecny adres to plac Staszica od 34 do 40 – dodaje Wójtowicz.

Oszczędna wojna

W czasie obrony Festung Breslau, całkowicie unieruchomiono węzeł kolejowy w mieście. Zniszczeniu uległ most na Widawie, a bez niego nie mógł odbywać się ruch w kierunku Warszawy, Łodzi, Krakowa i Katowic.

Jednak już w lipcu 1945 r. zniszczoną infrastrukturę odbudowano. I ruch kolejowy został przywrócony.

A, że budynek dworca na Przedmieściu Odrzańskim wojnę przetrwał w całości, to właśnie na nim po zakończeniu działań zbrojnych, można było przyjmować pociągi nadjeżdżające ze wschodu.

Zmieniła się jedynie jego nazwa. Od tej pory pociągi odjeżdżały ze stacji Wrocław Odra. Do niej kursowała pierwsza uruchomiona po wojnie linia tramwajowa. Wagoniki oznaczone nr. 1, połączyły dworzec Nadodrze z Biskupinem.

Stacja jak z filmu

Przez lata na dworcu gościło kilka ekip filmowych. W 1986 roku Waldemar Krzystek kręcił tu film „W zawieszeniu” z Krystyną Jandą.

Powstawał tu też „Siódmy pokój”, międzynarodowa koprodukcja o życiu Edyty Stein. I choć film powstawał w latach 90., to budynek dworca wciąż oddawał klimat przełomu XIX i XX wieku.

Podobna scenografia przydała się twórcom serialu kryminalnego „Na kłopoty... Bednarski”. Dzięki Na nadodrzańskiej stacji powstało kilka odcinków serii.

Dworcowa piekarnia i oczekiwanie na remont

Do końca lat 80. w budynku swoje siedziby miały różne instytucje Polskich Kolei Państwowych. Działała też przychodnia lekarska, komisariat milicji, restauracja i internat technikum kolejowego.

Dziś budynek należy do spółki Przewozy Regionalne, a ostatni remont dworca Nadodrze miał miejsce przed EURO 2012. Wtedy, pod nadzorem konserwatora zabytków, pomalowano pomieszczenia kasowe, halę główną i toalety. Odświeżenia doczekało się także przejście podziemne i perony.

Ruch kolejowy jest mniejszy niż przed laty, ale wciąż odjeżdżają stąd pociągi do Jeleniej Góry, Kluczborka, Legnicy, Poznania czy Warszawy.

Oprócz kas biletowych, kiosku i pokoju ochrony, w byłych dworcowych pomieszczeniach działa piekarnia. Swoje siedziby mają tu też różne firmy. Wrocław Nadodrze pozostaje drugim co do wielkości dworcem w stolicy Dolnego Śląska, ale z jego dawnej potęgi niewiele pozostało.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE WRATISLAVIAE AMICI

Autor: Tamara Barriga/dr / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Wratislaviae Amici

Pozostałe wiadomości

Publicznie wszyscy mówią, że to jest świetna decyzja, ale już nieoficjalnie jest na razie wyczekiwanie - mówiła dziennikarka "Faktów" TVN Arleta Zalewska o reakcji polityków PiS na kandydaturę Karola Nawrockiego na prezydenta. - "Bez szału, ale do ukształtowania" - to jedna wiadomość od znanego polityka. "Mogło być lepiej, ale i mogło być gorzej" - to drugi SMS - cytowała Zalewska w programie "W kuluarach".

"Bez szału, ale do ukształtowania". Co w kuluarach mówi się o Nawrockim

"Bez szału, ale do ukształtowania". Co w kuluarach mówi się o Nawrockim

Źródło:
TVN24

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się po wylądowaniu na lotnisku w Antalyi w Turcji. Wszystkich 89 pasażerów i 6 członków załogi zostało bezpiecznie ewakuowanych.

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się na lotnisku w Antalyi

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się na lotnisku w Antalyi

Źródło:
Reuters

"Każdy z rywali jest poważnym wyzwaniem, kto zlekceważy konkurentów - przegra wybory. W takich wyścigach nie ma pewniaków. Coś o tym wiemy" - napisał Donald Tusk. Wpis premiera został zamieszczony po ogłoszeniu, że kandydatem PiS na prezydenta będzie Karol Nawrocki.

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

Źródło:
TVN24, PAP

Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W swoim przemówieniu w trakcie konwencji w Krakowie odniósł się między innymi do kwestii bezpieczeństwa, gospodarki czy rządów prawa. Oto najważniejsze punkty jego wystąpienia.

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

Źródło:
TVN24, PAP

Karol Nawrocki - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, były bokser i piłkarz, a z wykształcenia historyk - będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Oto, co wiemy o 41-letnim kandydacie.

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Źródło:
tvn24.pl

Na stacji benzynowej przy ulicy Radzymińskiej w Warszawie jeden z samochodów uderzył w dystrybutor gazu, który zaczął się intensywnie wydobywać. Łącznie w wypadku uczestniczyło pięć samochodów. Jak przekazał młodszy brygadier Artur Kamiński z warszawskiej PSP, dwie osoby zostały poszkodowane. Strażacy ewakuowali ludzi przebywających na stacji oraz w pobliskiej restauracji, a także odcięli gaz i prąd.

Wypadek na stacji benzynowej. "Było bardzo duże zagrożenie wybuchu"

Wypadek na stacji benzynowej. "Było bardzo duże zagrożenie wybuchu"

Źródło:
TVN24

IMGW przestrzega przed zagrożeniami pogodowymi. Nadchodzące dni przyniosą nam powrót silnego wiatru, a miejscami będą snuły się gęste mgły. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie mgła i silny wiatr

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie mgła i silny wiatr

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Policjanci zatrzymali dwuosobową załogę prywatnego pogotowia, która próbowała wwieźć na mecz materiały pirotechniczne. Jechali na stadion karetką na sygnale. Grozi im do pięciu lat więzienia. Jak poinformował Robert Szumiata z Komendy Stołecznej Policji, kierowcą był student medycyny bez uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych.

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Źródło:
Policja Warszawa

Początek tygodnia przyniesie nam sporą zmianę w pogodzie. Na termometrach pojawią się znacznie wyższe wartości niż te obserwowane od kilku dni. Co będzie źródłem tej anomalii? Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński przeanalizował prognozy sytuacji barycznej, która może przynieść nam nawet 10 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewny deszcz i grad nawiedził w piątek stolicę Madagaskaru. Warunki pogodowe zaskoczyły mieszkańców Antananarywy - do opadów doszło w suchym okresie, na długo przed początkiem pory deszczowej. Zjawisko miało dość nietypowe wyjaśnienie.

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Źródło:
PAP, Madagascar-Tribune.com

Samochód z trzema osobami w środku przebił barierkę na moście i wpadł do wody. Patrol policji, który przejeżdżał obok, wyciągnął auto na brzeg. W aucie znajdował się kierowca, pasażer i dwuletnia dziewczynka. Dziecko zostało przewiezione do szpitala.

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Źródło:
tvn24.pl

We wpisie Instytutu Pamięci Narodowej - zdaniem europosła Krzysztofa Brejzy - zamieszczono wpis o charakterze "czysto partyjnej i politycznej agitacji na rzecz jednego z kandydatów na prezydenta". Post pojawił się niespełna dwie godziny po ogłoszeniu Karola Nawrockiego na prezydenta PiS. W związku z tym Brejza zwrócił się do IPN z "pilną interwencją".

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Źródło:
tvn24.pl

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ogromne stado żubrów przebiegło przez drogę w okolicach Szudziałowa w województwie podlaskim. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24. Na nagraniu widać grupę zwierząt w różnym wieku, od młodych osobników po majestatyczne, dojrzałe zwierzaki.

Stado żubrów zatrzymało ruch

Stado żubrów zatrzymało ruch

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, bia24.pl

Sztab generalny armii ukraińskiej poinformował o ataku na stację radarową przeciwlotniczego systemu rakietowego S-400 w obwodzie kurskim w Rosji. Według ekspertów wojskowych w Kijowie, zaatakowany sprzęt "terroryzował" przygraniczne tereny Ukrainy, ponieważ był wykorzystywany do ostrzałów celów na ziemi.

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

Źródło:
NV, tvn24.pl

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku trzech aut doszło w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). Dwie osoby zginęły na miejscu, trzy trafiły do szpitala.

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Źródło:
tvn24.pl

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl