New York Times napisał kiedyś, że “Sołżenicyn zniszczył komunizm moralnie, Kołakowski filozoficznie, a Pomarańczowa Alternatywa estetycznie." Słynne wrocławskie krasnale trafiły właśnie do internetu.
- Wirtualne muzeum Pomarańczowej Alternatywy właśnie ruszyło - mówi Waldemar Fydrych, znany jako Major i zaprasza na pomarańczowe strony artystycznego ruchu.
Można tam poczytać wspomnienia słynnych "krasnoludków", czyli członków wrocławskiej grupy, sprzeciwiającej się komunizmowi. Są opowieści o Majorze, który w słoikach po majonezie nosił farbę i ozdabiał mury swoimi hasłami oraz rysunkami krasnali.
Historia z białymi plamami
- Krasnoludki pojawiały się na białych plamach, którymi władze miasta upstrzyły budynki zamalowując hasła "Solidarności" - mówi Krzysztof Skiba, lider Big Cyca.
- Miały obnażać absurdy systemu poprzez parodię i skłaniać do myślenia - tłumaczy z kolei Major, główny organizator kilkudziesięciu happeningów we Wrocławiu, ale też innych polskich miastach.
Są archiwalia i gry
- Teraz przenosimy historię tamtych czasów do internetu, bo widzimy zapotrzebowanie. Ludzie pytają, chcą wiedzieć. Nasze strony zostały przygotowane po polsku i angielsku - dodaje Frydrych.
Historia jest wzbogacona o filmy dokumentalne, archiwalia tajnych służb, zdjęcia czy gry komputerowe. Tak jak "Odrzutowy Krasnal", w której poruszamy się pomarańczowym krasnoludkiem i za pomocą "spacji" latamy zbierając kwiatki i motyle. Cel jest jeden: uniknięcie milicji. Z kolei w grze "Daj mu kwiatka" chodzi o to, by dogonić milicjanta patrolującego wrocławskie ulice i wręczyć mu kwiatka.
Muzeum stworzone zostało przez Fundację Pomarańczowa Alternatywa, dzięki środkom pochodzącym z Programu Dziedzictwo Cyfrowe, realizowanego przez Narodowy Instytut Audiowizualny.
Autor: bieru//kv / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: orangealternativemuseum.pl