Wybory do europarlamentu: kandydaci w okręgu 12. Zacięta walka w PiS, va bank doświadczonej europosłanki

Źródło:
tvn24.pl/PAP
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kobiety na "jedynkach"
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kobiety na "jedynkach"TVN24
wideo 2/3
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kobiety na "jedynkach"TVN24

Pasjonująco zapowiada się walka o mandaty do europarlamentu na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Bardzo ostrą wewnętrzną bitwę stoczy trójka najważniejszych kandydatów z list PiS: Anna Zalewska (1), Beata Kempa (2) i Michał Dworczyk (3). Nie mniej ciekawie jest po stronie koalicji rządzącej, gdzie startują Bogdan Zdrojewski (KO), Róża Thun (Trzecia Droga), Krzysztof Śmiszek (Lewica) oraz... Ryszard Petru.

  • Pięć lat temu w tym okręgu do zdobycia były 4 miejsca w Strasburgu. W tym roku zapewne będzie tak samo, choć w wyborach do PE dopiero po przeliczeniu głosów w skali kraju wiadomo, z którego okręgu będzie ile mandatów.
  • W 2019 r. dwa mandaty przypadły KO, a dwa PiS. I to się akurat może z kilku powodów zmienić.
  • Zjednoczona Prawica nie ma raczej szans na trzy mandaty w tym okręgu. Co oznacza, że ktoś z trójki: Zalewska, Kempa, Dworczyk do europarlamentu się nie załapie
  • Swojego nie może być pewna także KO. Pewniakiem jest tylko jedynka, czyli Bogdan Zdrojewski. Ale kolejny mandat dla strony koalicyjnej może przypaść Róży Thun, startującej tym razem z Trzeciej Drogi.

Pięć lat temu

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. W Polsce do zdobycia są 53 mandaty. W ubiegłej kadencji w okręgu numer 12 (woj. dolnośląskie i opolskie) z siedzibą we Wrocławiu mandaty europosłów uzyskało czterech kandydatów: Janina Ochojska-Okońska (307 227 głosów) i Jarosław Duda (77 611) z Koalicji Europejskiej oraz Anna Zalewska (168 337) i Beata Kempa (209 305) z Prawa i Sprawiedliwości.

Wybory do europarlamentu 2024: zacięta walka Prawa i Sprawiedliwości o mandaty europosłów

W 2019 roku z listy Prawa i Sprawiedliwości najwięcej głosów otrzymała Beata Kempa (209 305). Drugi wynik miała Anna Zalewska z rezultatem w 168 337 głosów. Wtedy obie kandydatki otrzymały mandaty do Parlamentu Europejskiego. W tym roku również są na czele listy Prawa i Sprawiedliwości. Doświadczone europosłanki wciąż mają spore szansy na wygraną.

Jedynką z listy Prawa i Sprawiedliwości jest Anna Zalewska, parlamentarzystka oraz b. ministra edukacji narodowej w rządach Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego. Kandydatka w wyborach sięga po wsparcie byłej marszałkini Sejmu Elżbiety Witek, jeżdżąc razem z nią na konferencje prasowe i spotkania z mieszkańcami województw.

Na drugim miejscu znalazła się Beata Kempa - była parlamentarzystka, w latach 2015–2017 szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wiceprezeska partii Suwerenna Polska, obecnie deputowana do Parlamentu Europejskiego IX kadencji. Regularnie wyraża sprzeciw wobec paktu migracyjnego, Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej.

Anna Zalewska, Beata Kempa i Michał Dworczyk walczą o mandaty europosłów Dariusz Gdesz, Radek Pietruszka, Maciej Kulczyński/PAP

Sytuację Zalewskiej i Kempy mocno komplikuje natomiast Michał Dworczyk - były szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządzie Morawieckiego. Mocno zaangażował się w kampanię, jeździ po województwach, chwali się wizytami w różnych miejscowościach w mediach społecznościowych, cieszy się pełnym poparciem byłego premiera. Na jednej z konferencji prasowych Morawiecki powiedział, że Dworczyk to jeden z jego "absolutnie najbliższych współpracowników". 

Dworczyk, który w październikowych wyborach do Sejmu startował z miejsca nr 3, uzyskał bardzo dobry wynik 40 264 głosów. Prawie dwukrotnie więcej niż "jedynka" PiS w tym okręgu. A to pokazuje, że ma realne szanse prześcignąć Beatę Kempę lub Annę Zalewską.

Wybory do europarlamentu 2024: Wiceminister sprawiedliwości na górze listy Lewicy

W trakcie ubiegłych wyborów do europarlamentu z partii Wiosna Roberta Biedronia najwięcej głosów we Wrocławiu zdobył Krzysztof Śmiszek. Jednak w 2019 roku jego wynik (46 698 głosów) nie pozwolił mu na zdobycie mandatu europosła. W tym roku Śmiszek - obecnie wiceminister sprawiedliwości - jest jedynką na liście Lewicy. Kandydat zadeklarował, że jeśli będzie miał szansę reprezentować Polskę w europarlamencie, to zajmie się m.in. walką z nieuczciwymi praktykami wielkich korporacji wobec konsumentów, czy "kwestiami socjalnymi dla młodych osób".

Śmiszek startował w ostatnich wyborach parlamentarnych i uzyskawszy 34 577 głosów z jedynki we Wrocławiu zdobył jeden z dwóch mandatów dla Lewicy w woj. dolnośląskim. Jeśli ktokolwiek miałby zdobyć europejski mandat dla tego ugrupowania w tym okręgu, to tylko on.

Kolejne podejście Krzysztofa Śmiszka do europarlamentuMarcin Obara/PAP

Na drugim miejscu listy Lewicy jest wrocławska radna Anna Kołodziej (współprzewodnicząca dolnośląskiej Lewicy), a na trzecim radna wojewódzka Marta Stożek (Partia Razem). 

Wybory do europarlamentu 2024: Koalicja Obywatelska postawiła na znane twarze

W ubiegłej kadencji na liście Koalicji Europejskiej najwięcej głosów w stolicy Dolnego Śląska zdobyli Janina Ochojska-Okońska (307 227 głosów) oraz Jarosław Duda (77 611). Oboje kandydaci w 2019 roku otrzymali mandat do Parlamentu Europejskiego.

W tegorocznych wyborach listę Koalicji Obywatelskiej otwiera poseł Bogdan Zdrojewski, który w październikowych wyborach parlamentarnych uzyskał najlepszy wynik spośród kandydatów swojej partii w okręgu wrocławskim. Zdrojewski był przewodniczącym klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego w pierwszym i drugim rządzie Donalda Tuska i zasiadał już w ławach Parlamentu Europejskiego w latach 2014-2019. Wcześniej przez ponad dekadę był prezydentem Wrocławia.

Bogdan Zdrojewski bieży udział w wyborach do Parlamentu EuropejskiegoMarcin Obara/PAP

Zdrojewski to pewniak, natomiast na drugim miejscu na liście KO jest marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, który w 2019 roku bez powodzenia kandydował w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Trzecią na liście KO jest posłanka Sylwia Bielawska, która przed wyborami parlamentarnymi była wiceprezydentką Wałbrzycha. Na piątym miejscu znalazł się Jarosław Duda, europoseł minionej właśnie kadencji, który w tym roku również planuje walczyć o mandat.

Nikt z tej trójki gwarancji mandatu nie ma. Może się nawet okazać, że nie dostanie go ani Buła, ani Bielawska ani Duda. Bo niezwykle mocną kandydatkę wystawiła Trzecia Droga.

Wybory do europarlamentu 2024: Trzecia Droga

Pierwszą kandydatką na liście Trzeciej Drogi w okręgu 12 jest Róża Thun, która pełni mandat europosłanki nieprzerwanie od 2009 roku. Do tej pory Thun startowała w Małopolsce z list powiązanych z PO. Tym razem zmieniła zarówno ugrupowanie, jak i okręg. Zagrała va bank i sytuacja może ułożyć się bardzo różnie. Może suma głosów oddanych na KO, Trzecią Drogę i Lewicę pozbawi jednego mandatu PiS. Ale może też okazać się, że Thun "zabierze" mandat komuś z KO.

Europejskiego, podkreśliła, że priorytetem na następną kadencję będzie dla niej walka z zanieczyszczeniem środowiska.

Róża Thun ponownie startuje w wyborach do europarlamentu

Z drugiego miejsca Trzeciej Drogi wystartuje wiceminister infrastruktury, szef dolnośląskiego PSL, Paweł Gancarz.

Trzecie miejsce przypadło posłowi Ryszardowi Petru, który jest założycielem i byłym przewodniczącym partii Nowoczesna. Kandydat był również przewodniczącym Towarzystwa Ekonomistów Polskich w latach 2011–2015 oraz posłem na Sejm VIII kadencji oraz obecnej. Szanse na Strasburg ma iluzoryczne, ale może dosypać trochę głosów do listy Trzeciej Drogi, co ostatecznie może mieć znaczenie przy podziale mandatów.

Konfederacja w wyborach do europarlamentu - okręg 12

"Jedynką" konfederacji jest poseł Stanisław Tyszka, który 2015 roku był wybrany na wicemarszałka Sejmu. To już jego drugie podejście do próby uzyskania mandatu posła do Parlamentu Europejskiego, ponieważ w wyborach w 2019 startując z listy komitetu Kukiz’15 nie udało mu się go zdobyć.

Listę Konfederacji zamyka Robert Grzechnik - radny rady miejskiej Wrocławia mijającej kadencji, który w kwietniowych wyborach ubiegał się o urząd prezydenta Wrocławia.

Autorka/Autor:SK/PKoz

Źródło: tvn24.pl/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Radek Pietruszka, Łukasz Gągulski, Marcin Obara, FOTON/PAP

Pozostałe wiadomości

W nocy w Oławie dwóch pijanych mężczyzn brutalnie pobiło 40-latka. Bili i kopali mężczyznę, potem leżącego w kałuży krwi pozostawili na trawniku. Świadkowie wezwali pomoc. Poszkodowany w stanie krytycznym trafił do szpitala. Policja zatrzymała sprawców.

"Kopali i uderzali 40-latka po całym ciele". Jest w stanie krytycznym

"Kopali i uderzali 40-latka po całym ciele". Jest w stanie krytycznym

Źródło:
tvn24.pl

Od lipca urzędnicy miejscy w Lesznie będą pracować 35 zamiast 40 godzin tygodniowo przy zachowaniu dotychczasowej wysokości wynagrodzenia i wymiaru urlopu wypoczynkowego - podał urząd w informacji prasowej.

Wprowadzą 35-godzinny tydzień pracy. "Pilotażowe działanie"

Wprowadzą 35-godzinny tydzień pracy. "Pilotażowe działanie"

Źródło:
PAP

Paulina Hennig-Kloska, szefowa resortu klimatu i środowiska, ostrzega przed fałszywymi reklamami z jej wizerunkiem, zachęcającymi do zakupu udziałów w Baltic Pipe bądź informujące o rzekomych sposobach na obniżenie cen gazu.

Ministra: To oszustwo. Uważajcie i zgłaszajcie

Ministra: To oszustwo. Uważajcie i zgłaszajcie

Źródło:
tvn24.pl

Do świątecznej opieki zdrowotnej w Pogorzelicy (Zachodniopomorskie) zgłosiło się kilkanaście osób z jednego z ośrodków wypoczynkowych z objawami zatrucia pokarmowego. Sanepid prowadzi dochodzenie epidemiologiczne. Pobrano wymazy od zarażonych osób, personelu, z powierzchni i żywności. Łącznie chorych jest 40 osób, nikt nie wymagał hospitalizacji.

40 osób zatrutych w ośrodku wypoczynkowym nad morzem

40 osób zatrutych w ośrodku wypoczynkowym nad morzem

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Na greckiej wyspie Mathraki nieopodal Korfu odnaleziono ciało Amerykanina poszukiwanego od czwartku. To kolejny w ostatnim czasie przypadek zaginięcia lub śmierci zagranicznego turysty podczas wakacji w Grecji.

Kolejna śmierć na greckich wakacjach. Znaleziono ciało poszukiwanego turysty

Kolejna śmierć na greckich wakacjach. Znaleziono ciało poszukiwanego turysty

Źródło:
CNN, ABC News, tvn24.pl

Do eksplozji bliżej nieokreślonego rodzaju amunicji doszło na poligonie czeskiej armii w miejscowości Libava. W wypadku obrażenia odniosła nieznana na razie liczba osób, na miejsce wezwano śmigłowce ratunkowe.

"Poważna" eksplozja amunicji na poligonie w Czechach, są ranni

"Poważna" eksplozja amunicji na poligonie w Czechach, są ranni

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, seznamzpravy.cz, irozhlas.cze

Sejmowa komisja śledcza do spraw inwigilacji Pegasusem przesłuchała w poniedziałek Marka Bieńkowskiego, byłego dyrektora Departamentu Porządku i Bezpieczeństwa Najwyższej Izby Kontroli.

"W najczarniejszych snach mi to nie przyszło do głowy". Bieńkowski przed komisją do spraw Pegasusa

"W najczarniejszych snach mi to nie przyszło do głowy". Bieńkowski przed komisją do spraw Pegasusa

Źródło:
TVN24, PAP

W jednym z zakładów produkcyjnych w Koszalinie doszło do wycieku amoniaku. Cztery osoby są poszkodowane. Pozostali pracownicy zostali ewakuowani z zakładu. Na miejscu jest samochód ratownictwa chemicznego i technicznego oraz dwa zastępy straży pożarnej.

Wyciek amoniaku i ewakuacja. Są poszkodowani

Wyciek amoniaku i ewakuacja. Są poszkodowani

Źródło:
tvn24.pl

Trzy osoby poszkodowane w wypadku w centrum Poznania. Rano na ulicy Roosevelta kierujący motocyklem uderzył w tramwaj, a potem w dwie kobiety stojące na przystanku.

Motocyklista wjechał w tramwaj, a potem uderzył w piesze

Motocyklista wjechał w tramwaj, a potem uderzył w piesze

Źródło:
TVN24

Od poniedziałku 17 czerwca wszyscy kierowcy z taksówek na aplikację muszą już posiadać polskie prawo jazdy. Zmiana zasad ma poprawić bezpieczeństwo przewozu osób i ułatwić pracę policji.

Rewolucja w przewozach. Nowy obowiązek w sprawie prawa jazdy

Rewolucja w przewozach. Nowy obowiązek w sprawie prawa jazdy

Źródło:
PAP

Umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny zostać oskładkowane - uważa ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. W jej przekonaniu pełne ozusowanie umów-zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników.

Duża zmiana dla części pracowników. Wpływ na pensje

Duża zmiana dla części pracowników. Wpływ na pensje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga trafił akt oskarżenia przeciwko Zofii K. Utytułowana windsurferka, medalistka igrzysk olimpijskich ma odpowiedzieć za oszustwo.

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wszystkie spośród ponad setki dzieci złożonych w ofierze i pochowanych w prekolumbijskim mieście Majów Chichen Itza w Meksyku były płci męskiej - wynika z nowych badań. Dla naukowców to duże zaskoczenie - w podobnych pochówkach Majów najczęściej znajdowały się szczątki albo wyłącznie młodych kobiet, albo kobiet i mężczyzn.

Szczątki ponad setki dzieci w podziemnym zbiorniku. Nowe ustalenia

Szczątki ponad setki dzieci w podziemnym zbiorniku. Nowe ustalenia

Źródło:
PAP, Nature, Reuters

W parku rozrywki w Portland w Stanach Zjednoczonych doszło do awarii jednej z atrakcji. Blisko 30 osób na około pół godziny zawisło nad ziemią w mocno wychylonych pozycjach. Do incydentu doszło w dniu otwarcia lunaparku w nowym sezonie.

Mechaniczny zgrzyt na otwarcie lunaparku w nowym sezonie. Blisko 30 osób zawisło nad ziemią

Mechaniczny zgrzyt na otwarcie lunaparku w nowym sezonie. Blisko 30 osób zawisło nad ziemią

Źródło:
CNN

"Ród smoka" powrócił. Wyczekiwany przez fanów pierwszy odcinek drugiego sezonu hitowego serialu ukazał się w HBO i na platformie Max w poniedziałek o trzeciej nad ranem. Są już pierwsze recenzje. Jak "Syna za syna" oceniają krytycy i dziennikarze?  

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

Źródło:
tvn24.pl

Kate Winslet w wywiadzie dla "Vanity Fair" wspominała słynny pocałunek z Leonardo DiCaprio w "Titanicu". Przyznała, że podczas nagrywania tej sceny aktor cały czas się śmiał, a po każdym ujęciu konieczna była poprawa makijażu.

Kate Winslet wspomina słynny pocałunek z Leonardo DiCaprio. "Nagrywanie tego było koszmarem"

Kate Winslet wspomina słynny pocałunek z Leonardo DiCaprio. "Nagrywanie tego było koszmarem"

Źródło:
CNN, Vanity Fair

Dane około 10 milionów pacjentów przez lata były narażone na kradzież. Dzięki zgłoszeniu sygnalisty udało się załatać luki w aplikacjach używanych przez apteki i lekarzy - poinformował w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna". Zastrzegł jednak, że nie ma gwarancji, że dane nie wyciekły.

O krok od katastrofy. Zagrożone były dane milionów osób

O krok od katastrofy. Zagrożone były dane milionów osób

Źródło:
PAP, "Dziennik Gazeta Prawna"

Wioletta Kulpa potwierdziła, że obejmie mandat poselski po Macieju Wąsiku, skazanym polityku PiS, który dostał się do europarlamentu.

Obejmie mandat po Wąsiku. Jest potwierdzenie

Obejmie mandat po Wąsiku. Jest potwierdzenie

Źródło:
PAP

Gryficcy policjanci zatrzymali rodziców, którzy bili swoją roczną córeczkę gałęziami, a wcześniej szukali dla dziecka egzorcysty. Dziewczynka przebywa w szpitalu, jest w dobrym stanie. Kobieta trafiła na oddział psychiatryczny, ojciec usłyszał zarzut narażenia córki na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia.

Bili roczną córkę gałęziami. Ojciec usłyszał zarzut

Bili roczną córkę gałęziami. Ojciec usłyszał zarzut

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Niestety nie spodziewamy się dobrej współpracy ze strony białoruskiej - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, odnosząc się do reakcji Mińska na apel o współpracę w ustaleniu tożsamości i przekazanie zabójcy polskiego żołnierza.

Szef MSZ: na apel o współpracę w schwytaniu zabójcy polskiego żołnierza strona białoruska zareagowała oskarżeniami

Szef MSZ: na apel o współpracę w schwytaniu zabójcy polskiego żołnierza strona białoruska zareagowała oskarżeniami

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. Z prognoz wynika, że temperatura w cieniu w wielu miejscach kraju sięgnie 32 stopni. Instytut ostrzega też przed burzami. Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia.

Nie tylko burze. Będzie tak gorąco, że IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia

Nie tylko burze. Będzie tak gorąco, że IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Antycyklon afrykański, którego nazwano Minos, nadciąga nad Włochy. Sprawi, że temperatura powietrza sięgnie miejscami 42-43 stopni Celsjusza. Według prognoz meteorologów upał ma być piekielny i dlatego zjawisku, które ja przyniesie, nadano imię z sędziego z "Boskiej komedii" Dantego. Minos, bo o nim mowa, wyznaczał miejsce grzesznym duszom. 

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z piekła Dantego

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z piekła Dantego

Źródło:
PAP, ilmeteo.it
Jedne spółki przelewają miliony, inne odmawiają. Co dalej z Polską Fundacją Narodową?

Jedne spółki przelewają miliony, inne odmawiają. Co dalej z Polską Fundacją Narodową?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ponad 90 państwo podpisało komunikat końcowy w sprawie Ukrainy w zakończonym w niedzielę szczycie w szwajcarskim Buergenstock. Wśród państw, które nie zdecydowały się na ten krok, są: Indie, Brazylia, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska.

Zakończył się szczyt w Szwajcarii. Kilka państw nie podpisało komunikatu w sprawie Ukrainy

Zakończył się szczyt w Szwajcarii. Kilka państw nie podpisało komunikatu w sprawie Ukrainy

Źródło:
PAP

Po całonocnej akcji strażaków udało się ugasić pożar, ale ogień strawił cały XIX-wieczny pałac na wrocławskim osiedlu Świniary. Z budynku zostały tylko ściany zewnętrzne. Nikt nie został poszkodowany.

Spłonął pałac Stolbergów. Całonocna walka z ogniem

Spłonął pałac Stolbergów. Całonocna walka z ogniem

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl/PAP

W poniedziałek w Brukseli odbędzie się nieformalny szczyt Unii Europejskiej. Szefowie unijnych państw i rządów będą negocjować w temacie obsady najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej. Głównymi negocjatorami Europejskiej Partii Ludowej będzie premier Donald Tusk i premier Grecji Kyriakos Mitsotakis.

Dla kogo kluczowe stanowiska w UE? Donald Tusk jednym z głównych negocjatorów

Dla kogo kluczowe stanowiska w UE? Donald Tusk jednym z głównych negocjatorów

Źródło:
PAP, RMF FM

Drony-kamikadze zaatakowały w poniedziałek rano zakład metalurgiczny i fabrykę traktorów w rosyjskim mieście Lipieck - podały media w Kijowie, powołując się na źródła w ukraińskim wywiadzie wojskowym. Huta w Lipiecku jest jednym z największych kombinatów metalurgicznych w Rosji, produkującym stal na potrzeby przemysłu obronnego.

Atak na jedną z największych hut w Rosji produkującej stal dla wojska

Atak na jedną z największych hut w Rosji produkującej stal dla wojska

Źródło:
Ukraińska Prawda, NV, UNIAN

Jestem w parlamencie już kolejną kadencję i naprawdę nie zaskakują mnie tego rodzaju rzeczy - mówił w TVN24 Michał Wójcik z Suwerennej Polski. Odnosił się do swojego partyjnego kolegi Dariusza Mateckiego, który w nocy z czwartku na piątek wszedł na dach budynku Sejmu.

Matecki na dachu budynku Sejmu. Wójcik: wysoko oceniam jego wyobraźnię i emocjonalną trzeźwość

Matecki na dachu budynku Sejmu. Wójcik: wysoko oceniam jego wyobraźnię i emocjonalną trzeźwość

Źródło:
TVN24

Czterolatek wpadł pod kosiarkę w niedzielne popołudnie w miejscowości Białobłocie (woj. lubuskie). Jak przekazały służby, chłopiec "doznał bardzo poważnych obrażeń". Zmarł w szpitalu.

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Awantura o królika we wrocławskim przedszkolu. Zdaniem aktywistów był "skrajnie zaniedbany" i dlatego go odebrali. Dyrektorka przedszkola jest innego zdania i zawiadomiła policję o kradzieży.

Awantura o królika. Aktywiści: zabraliśmy go, był zaniedbany. Dyrektorka przedszkola: to kradzież

Awantura o królika. Aktywiści: zabraliśmy go, był zaniedbany. Dyrektorka przedszkola: to kradzież

Źródło:
tvn24.pl

Policja w północnych Indiach zatrzymała w sobotę mężczyznę podejrzanego o gwałt na polskiej turystce - pisze portal Indian Express. Kobieta zgłosiła przestępstwo w piątek.

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

Źródło:
PAP

Mieszkańcy kompleksu luksusowych apartamentowców w chilijskim nadmorskim kurorcie Vina del Mar żyją w strachu. Obawiają się zawalenia ich domów po tym, jak u podnóża jednego z bloków po ulewach otworzyła się głęboka na 30 metrów dziura. Budynek zawisł tuż nad przepaścią.

"Kładziemy się spać w strachu"

"Kładziemy się spać w strachu"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Książę George, księżniczka Charlotte i ich najmłodszy brat, książę Louis złożyli swojemu tacie, księciu Williamowi, życzenia z okazji Dnia Ojca. "Kochamy Cię tato. Wszystkiego najlepszego" - napisali na platformie X. To - jak zaznacza BBC - pierwszy wpis rodzeństwa w mediach społecznościowych rodziny królewskiej. 

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Źródło:
BBC

Płynąca do Polski fala gorącego powietrza z Afryki napotka przeszkodę. Jak bardzo upalnie będzie? Co czeka nas w drugiej połowie czerwca i jak zacznie się lipiec? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: upał inny niż miał być

Pogoda na 16 dni: upał inny niż miał być

Źródło:
tvnmeteo.pl

W czasie wyprawy na Marsa nerki astronautów mogą zostać niemal całkowicie zniszczone - wynika z badania przeprowadzonego przez zespół naukowców. Winne temu ma być głównie promieniowanie kosmiczne. Artykuł na ten temat został opublikowany na łamach "Nature Communications".

Wyprawa na Marsa. Nerki astronautów mogą nie przetrwać tak długiego lotu

Wyprawa na Marsa. Nerki astronautów mogą nie przetrwać tak długiego lotu

Źródło:
PAP, nature.com

Kombinacja krótkich i długich kroków podczas chodzenia może pomóc zwiększyć ilość energii zużywanej przez organizm, co jest korzystne dla zdrowia i sprzyja zachowaniu szczupłej sylwetki - twierdzą badacze ze Stanów Zjednoczonych.

Jak spalić więcej kalorii podczas chodzenia? Prosty sposób

Jak spalić więcej kalorii podczas chodzenia? Prosty sposób

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Piszą, że kierowca jest chory, w tym tygodniu kursów nie będzie. Aktualizują tę informację kilka dni później: kierowca nadal jest chory, więc w kolejnym tygodniu autobus także nie przyjedzie - tak o problemach z transportem w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl opowiada Olga Gitkiewicz, autorka książki "Nie zdążę". - Nie każdy jest w stanie jeździć dwadzieścia pięć kilometrów rowerem, zwłaszcza zimą - zauważa. Z szacunków wynika, że problem wykluczenia komunikacyjnego może dotyczyć nawet czternastu milionów Polaków.

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Źródło:
tvn24.pl

77. ceremonia wręczenia nagród Tony zakończona. Statuetki zdobyli m.in. Daniel Radcliffe, Sarah Paulson czy znany z serialu "Sukcesja" Jeremy Strong. Wyróżnione zostały sztuki takie, jak "The Outsiders" czy "Stereophonic". Pełną listę zwycięzców prezentujemy poniżej. 

Jeremy Strong triumfuje po raz kolejny. A z nim Daniel Radcliffe i Sarah Paulson

Jeremy Strong triumfuje po raz kolejny. A z nim Daniel Radcliffe i Sarah Paulson

Źródło:
NPR, tvn24.pl

Uprzedzałem, że będę pisał o książkach, których nikt nie czyta. I właśnie trafiła mi się taka książka.

Żeby się nie pozabijać…

Żeby się nie pozabijać…

Źródło:
tvn24.pl