Wałbrzych. Fałszywa zbiórka pieniędzy "dla przyszłej mamusi". Kobieta oddała dziecko od razu po porodzie

Autor:
ib//rzw
Źródło:
tvn24.pl
Fałszywa zbiórka "dla przyszłej mamusi"
Fałszywa zbiórka "dla przyszłej mamusi"Policja Wałbrzych
wideo 2/7
Policja WałbrzychFałszywa zbiórka "dla przyszłej mamusi"

Ciężarna 21-latka wraz z koleżanką uruchomiły zbiórkę pieniędzy na jednej z internetowych platform crowdfundingowych. Według opisu przyszła mama była w zagrożonej ciąży oraz kiepskiej sytuacji materialnej. W kilka tygodni wpłacono ponad 22 tysiące złotych. Jak się jednak okazało, kobieta nie zatrzymała nowo narodzonego dziecka. Jeszcze w szpitalu decyzją sądu zostało ono odebrane biologicznej matce i przekazane rodzinie zastępczej. Organizatorki zbiórki pieniądze wydały zaś na inne cele.

Policjanci z Wałbrzycha (województwo dolnośląskie) zatrzymali dwie mieszkanki miasta w minioną środę "w wyniku działań operacyjnych i procesowych". Obie usłyszały zarzuty oszustwa. Według policji wszystko sobie zaplanowały.

- W opisie zbiórki między innymi napisały, że 21-latka była w 39. tygodniu zagrożonej ciąży i nie mogła liczyć na wsparcie rodziny ani tez ojca dziecka, który przebywał w zakładzie karnym, a wcześniej miał on znęcać się psychicznie i fizycznie nad młodą kobietą. To była oczywiście tylko część opisu, mającego na celu wzbudzić w darczyńcach współczucie. W większości nie był on jednak zgodny ze stanem faktycznym - informuje Marcin Świeży, rzecznik wałbrzyskiej policji.

Fałszywa zbiórka "dla przyszłej mamusi"Policja Wałbrzych

Ponad 22 tysiące złotych na fałszywą zbiórkę

Jak ustalili funkcjonariusze, kobieta w październiku urodziła zdrowe dziecko, które już po kilku dniach, jeszcze w szpitalu, zostało przekazane rodzinie zastępczej. Według informacji zebranych w trakcie dochodzenia 21-letnia matka od samego początku nie miała zamiaru wychowywać dziecka.

- Celem zbiórki pieniędzy nie było przetrwanie codziennego życia, ale chęć wzbogacenia się. W ciągu kilku tygodni zbiórkę "dla przyszłej mamusi" wsparło 347 osób. Zebrane zostały ponad 22 tysiące złotych. Podejrzane wypłaciły gotówkę i wykorzystały na zupełnie inne cele - przekazuje Świeży.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

W trakcie czynności funkcjonariusze ustalili dodatkowo, że na początku 2019 roku 21-latka zaciągnęła w jednym z parabanków pożyczkę w wysokości 4100 złotych, której nie zamierzała spłacać.

21-latka i 31-latka odpowiedzą przed sądem za oszustwa. Grozi im kara do ośmiu lat więzienia. Obie zostały objęte dozorem policyjnym.

Autor:ib//rzw

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Policja Wałbrzych

Pozostałe wiadomości