Wałbrzych dostał 1,8 mln zł na remont dachu zamku i mauzoleum

Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Dariusz CierpiałZamek Książ pod Wałbrzychem to największy zamek na Dolnym Śląsku

Ponad 1,8 mln zł dotacji przekaże w tym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na projekty kulturalne w Wałbrzychu (Dolnośląskie). Dzięki wsparciu przeprowadzone zostaną remonty na Zamku Książ i w wałbrzyskim Muzeum.

Jak poinformowała rzeczniczka wałbrzyskiego magistratu w tym roku resort kultury dofinansuje łącznie 16 projektów prowadzonych przez miejskie instytucje kultury. Wałbrzyski magistrat przekaże na ich realizację łącznie ponad 680 tys. zł. - W porównaniu do roku ubiegłego mamy dwudziestokrotny wzrost pozyskanych środków dla instytucji kultury - powiedział w rozmowie z PAP Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Wyremontują zabytkowy dach

Dzięki dotacjom ministerialnym zostanie przeprowadzony m.in. remont dachu na Zamku Książ oraz renowacja znajdującego się w parku okalającym zamek Mauzoleum Hochbergów. Łącznie inwestycje pochłoną niemal 1,6 mln zł z czego 500 tys. pochodzi z dotacji resortu kultury. Renowację przejdzie również dawny Pałac Albertich, w którym znajduje się wałbrzyskie Muzeum. Remont dachu i wnętrz pałacu pochłonie łącznie 720 mln zł. Dzięki dotacji wałbrzyskie Muzeum wzbogaci się również o powstałą przed 1720 r. filiżankę z talerzykiem z miśnieńskiej manufaktury. Porcelana została ręcznie udekorowana przez związanego ze Śląskiem Ignaza Preisslera. Dofinansowanie otrzymał również wałbrzyski Teatr Lalki i Aktora. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na organizację Festiwalu Małych Prapremier, który odbędzie się we wrześniu. Dotację otrzymał także Zespół Pieśni i Tańca "Wałbrzych". Dzięki wsparciu zostaną zakupione nagłośnienie, instrumenty oraz kostiumy.

Autor: balu//kv/k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Dariusz Cierpiał

Pozostałe wiadomości