Wygląda jak specjalnie ułożony bruk, ale jest niezwykle cenną skałą. Geolodzy mówią, że "Szachownica" to jedyny taki kamień na świecie. Ktoś właśnie go ukradł. Szybko jednak udało się odzyskać skałę. Złodziej wykopał ją, bo... "lubi ładne kamienie". Teraz stróże prawa zastanawiają się, jakie zarzuty postawić miłośnikowi kamieni.
Cenny dla geologów kamień znajduje się w lesie pod Borowicami (woj. dolnośląskie), niedaleko Śnieżki. Na pozór wygląda jak wybrukowany kawałek ścieżki. Jest to jednak jego naturalna struktura. Właśnie dlatego nazwano go "Szachownicą". Karkonoski Park Narodowy ocenia, że to jedyna w swoim rodzaju skała.
- Geolodzy piszą o nim całe artykuły, pasjonaci są nim zachwyceni, bo to prawdopodobnie jedyny taki kamień na świecie - wyjaśnia Tomasz Łuszpiński, autor portalu borowice.pl. To właśnie on odkrył zniknięcie głazu i zawiadomił służby.
Jak informują pracownicy Nadleśnictwa Śnieżka, złodziej został już namierzony, a skałę odzyskano. Niedługo wróci na swoje miejsce. - Nadal trwają czynności śledcze - dodaje Marek Rybak, rzecznik nadleśnictwa.
"Szukamy na to paragrafu"
Pojawił się bowiem problem, jak zakwalifikować kradzież kamienia. Jest on co prawda uznawany za niezwykle cenny, ale oficjalnie nie jest pomnikiem przyrody. Jak wyjaśnia Rybak, nie wyczerpuje znamion pomnika. Trudno zatem określić, co tak naprawdę skradziono. - Konsultujemy się z naszym biurem prawnym, jaki zarzut mógłby usłyszeć sprawca. Szukamy jeszcze paragrafu - przyznaje bez ogródek Rybak.
O okolicznościach mówić więcej nie chce. Jednak jak podaje Radio Wrocław, sprawca zabrał kamień, ponieważ "lubi ładne kamienie".
Natomiast miłośnicy przyrody zastanawiają się, jak zapobiec podobnym kradzieżom. - Powinno się takie cenne kamienie ogradzać, stawiać przy nich tabliczki informacyjne, aby przechodnie wiedzieli, że nie jest to zwykła skała - podpowiada Łuszpiński.
Szachownica stanowi blok skalny zbudowany z granitu porfirowatego z żyłą aplitową (o grubości 5 cm) na swojej górnej powierzchni. Blok skalny jest niewielki - przy podstawie ma 1,5 m długości i 1,3 m wysokości. Aplit jest spękany w regularną kostkę wzdłuż dwóch prostopadłych do siebie kierunków. Największe kostki maja wymiary 15 x 18 cm, a najmniejsze - występujące z lewej strony bloku 7 x 7 cm. W prawym dolnym rogu aplitu już nie ma i odsłonięta jest powierzchnia granitu. Widoczne są na niej wypukłe rysy naśladujące kształt kostek aplitu. Dawniej Szachownica złożona była z dwóch połówek - jednej, którą możemy oglądać obecnie oraz drugiej, która zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach. W dziwnych okolicznościach zmniejszała się ilość kostek aplitu Szachownicy. Karkonoski Park Narodowy
Autor: mir / Źródło: TVN24 Wrocław, Radio Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: borowice.pl