Wykupił ubezpieczenia i oblał się wrzątkiem. Sąd: próbował wyłudzić odszkodowanie

Wykupił ubezpieczenia i oblał się wrzącą zupą. Sąd: to była próba wyłudzenia odszkodowaniesxc.hu | rubenshito

Najpierw ubezpieczył się od następstw nieszczęśliwych wypadków, a niedługo potem miał wylać na siebie garnek z gorącą zupą. Od ubezpieczycieli zażądał wypłaty odszkodowań, w sumie ponad pół miliona złotych. Biegli stwierdzili jednak, że rany powstały wskutek umyślnego okaleczenia. Mężczyzna stanął przed sądem.

Daniel R., operator magazynu z Wrocławia, latem 2011 roku zawarł 10 umów z ubezpieczycielami. Niektóre z polis wykupił tego samego dnia. Nie miał jednak pieniędzy, by opłacać je regularnie. Zarabiał mniej niż wynosiły składki. Krótko po podpisaniu umów mężczyzna doznał oparzeń I i II stopnia na 30 proc. powierzchni ciała. Zażądał wypłaty odszkodowań. Jeden z ubezpieczycieli nabrał podejrzeń. Sprawa trafiła do prokuratury. Daniel R. został oskarżony o to, że "w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i w celu uzyskania odszkodowań z tytułu zawartych uprzednio przez siebie umów ubezpieczenia (...) spowodował zdarzenie będące podstawą do wypłaty odszkodowań".

"Poczułem jak mnie parzy i wypuściłem go z rąk"

Zdaniem prokuratury mężczyzna miał celowo poparzyć się "bliżej nieustaloną cieczą lub inną substancją chemiczną". R. twierdził: 28 sierpnia 2011 roku gotowałem rosół.

Co stało się później? - Chciałem przelać wywar przez sito. Chwyciłem garnek za metalowe uchwyty, nie zdawałem sobie sprawy, że mogą być gorące. Podniosłem garnek nad kuchenkę. Poczułem jak parzy mnie lewa ręka i odruchowo wypuściłem naczynie - zeznawał.

Garnek miał uderzyć w kuchenkę, odbić się od niej, a zupa rozlać na R. Ten twierdził, że na chwilę stracił przytomność. Gdy się ocknął poszedł do łazienki, oblał się zimną wodą, ubrał, wezwał taksówkę i pojechał do szpitala. O wezwaniu pogotowia nie pomyślał.

Ubezpieczyciel: rany mogły być "sfabrykowane"

Co do tego, że R. został poparzony nie było wątpliwości. Miał oparzenia I i II stopnia na 30 proc. powierzchni ciała. Mężczyzna zgłaszał się do kolejnych ubezpieczycieli. Zainkasował w sumie ponad 98 tys. złotych. Miał szansę na jeszcze 467 tys. złotych, ale jeden z ubezpieczycieli nabrał podejrzeń, że rany mogą być "sfabrykowane". R. wysłano na dodatkowe badania lekarskie.

W opinii medyka obrażenia 27-latka nie miały ciągłości i były wybiórcze. Mężczyzna poparzył się na brzuchu i klatce piersiowej, ale nie w okolicach podbrzusza. Miał rany na udach i podudziach, ale nie na kolanach, w okolicach intymnych i na rękach. Lekarz nie uwierzył też w utratę przytomności. Odszkodowania nie wypłacono i powiadomiono prokuraturę.

Biegły: oparzenia powstały wskutek samookaleczenia

Relacji 27-latka nie dał wiary biegły. Uznał, że niemożliwym jest, by mężczyzna nie zdawał sobie sprawy z tego, że uchwyty są gorące, bo to "wiedza powszechna wśród ludzi i to od wczesnego dzieciństwa". Jego zdaniem nietypowym było wstrzymanie się od wezwania pomocy, a to że R. nie poparzył sobie okolic intymnych zostało uznane za niemożliwe.

"Można domniemywać, że do oparzeń doszło w innych niż deklarowane pozycjach i okolicznościach (nie wykluczając udziału innych osób) wskutek działania innych cieczy" - napisał biegły w swojej opinii. Inny dodał: istnieją podstawy do przyjęcia, że oparzenia te powstały wskutek okaleczenia.

Obrona: więzienie w zawieszeniu nie do przyjęcia

Jeden z lekarzy, w procesie cywilnym, przyznał, że mogło być tak jak relacjonował R. Jednak nie zmieniło to decyzji sądu. - Teza ta nie jest w stanie zmienić przekonania sądu, że oskarżony oświadczył oczywistą nieprawdę - mówił podczas ogłaszania wyroku sędzia Maciej Skórniak. I dodawał, że obrażenia były "efektem celowego działania i powstały najprawdopodobniej u osoby leżącej" Sąd dopatrzył się jednak jednej okoliczności łagodzącej: mężczyzna dopuścił zarzucanego mu czynu kosztem własnego zdrowia. Wyrok? 2 lata w zawieszeniu na 5 lat. Koszty sądowe ma pokryć Skarb Państwa. Wyrok nie był prawomocny.

- Apelację od wyroku złożył obrońca oskarżonego - informują pracownicy biura prasowego Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Do Sądu Apelacyjnego jeszcze nie dotarła.

O sprawie pierwsza napisała "Gazeta Wrocławska".

Sprawę rozpatrywał Sąd Okręgowy we Wrocławiu:

Mapa Targeo

Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu | rubenshito

Pozostałe wiadomości

882 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Ukraińska armia potwierdziła, że przeprowadziła atak dronami na prom kolejowy w porcie Kawkaz w Kraju Krasnodarskim w Rosji. Jednostka o nazwie "Sławianin" została "znacznie uszkodzona". Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraińcy zaatakowali "Sławianina". "Znaczne uszkodzenia"

Ukraińcy zaatakowali "Sławianina". "Znaczne uszkodzenia"

Źródło:
PAP

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Coraz bardziej dotkliwa susza panuje na Sycylii. Tam, gdzie jest najgorzej, woda z kranów nie płynie od kilkudziesięciu dni. Poważne straty notuje się w rolnictwie i turystyce. Burmistrz miasta Agrigento oświadczył, że to "najgorszy kryzys hydrologiczny w ostatnich latach".

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. Wyładowaniom towarzyszyć będą obfite opady deszczu i silne porywy wiatru. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia w 13 województwach. Burze będą gwałtowne

Ostrzeżenia w 13 województwach. Burze będą gwałtowne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kamala Harris, która prawdopodobnie zostanie kandydatką demokratów na prezydenta USA, wystąpiła w Milwaukee w stanie Wisconsin na swoim pierwszym wiecu od czasu rezygnacji Joe Bidena z ubiegania się o drugą kadencję w Białym Domu. - Zobowiązuję się przed wami, że kolejne tygodnie spędzę na jednoczeniu naszej partii - powiedziała. - Donald Trump chce cofnąć nasz kraj, (...) my się nie cofniemy, bo nasza walka to walka o przyszłość, o wolność - podkreśliła. Wskazała też, co będzie głównym celem jej prezydentury.

Harris mówi, co będzie głównym celem jej prezydentury

Harris mówi, co będzie głównym celem jej prezydentury

Źródło:
TVN24, Reuters

Od trzech dni trwają poszukiwania ponad dwudziestu 50-kilogramowych beczek z wysoce toksycznym cyjankiem sodu, przewożonych przez ciężarówkę, która przewróciła się nieopodal Nairobi. Władze ostrzegają złodziei, że "połknięcie zaledwie pół grama skradzionego cyjanku może zabić osobę dorosłą w ciągu kilku godzin".

Brakuje 21 beczek z trucizną. Władze do złodziei: może zabić tysiące osób

Brakuje 21 beczek z trucizną. Władze do złodziei: może zabić tysiące osób

Źródło:
PAP

Tysiące zaplanowanych operacji i wizyt odwołano w Portugalii z powodu strajku lekarzy. Akcja protestacyjna ma potrwać do czwartku rano. Jak przekazała organizująca protest Narodowa Federacja Medyków, we wtorek do pracy nie przystąpiło kilkuset lekarzy w całym kraju.

Tysiące odwołanych operacji i wizyt. Lekarze wyszli na ulice

Tysiące odwołanych operacji i wizyt. Lekarze wyszli na ulice

Źródło:
PAP

Kamala Harris prowadzi minimalnie nad Donaldem Trumpem w pierwszym sondażu przeprowadzonym po decyzji Joe Bidena o rezygnacji z ubiegania się o drugą kadencję w Białym Domu. Badanie Reuters/Ipsos pokazało, że zagłosowałoby na nią 44 procent, a na Trumpa - 42 procent Amerykanów zarejestrowanych jako wyborcy. Reuters podkreśla, że błąd statystyczny wynosi w tym badaniu 3 punkty procentowe.

Kamala Harris czy Donald Trump? Pierwszy sondaż w nowej sytuacji

Kamala Harris czy Donald Trump? Pierwszy sondaż w nowej sytuacji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, PAP

W podwarszawskim Otwocku ustawiono kilkanaście wiat przystankowych w stylu świdermajer. Drewniane konstrukcje spodobały się dwóm warszawskim radnym, którzy postawili wybadać możliwość zbudowania podobnych w dzielnicy Wawr. Odpowiedź ratusza wyraźnie ich zirytowała.

Radni chcą wiat w stylu świdermajer. "Nie oczekujemy odpowiedzi, że się nie da"

Radni chcą wiat w stylu świdermajer. "Nie oczekujemy odpowiedzi, że się nie da"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kamala Harris ruszyła z kampanią prezydencką. Dyrektorka Secret Service Kimberly Cheatle zrezygnowała ze stanowiska po zamachu na Donalda Trumpa z 13 lipca. Prokuratura Krajowa złożyła zażalenie na decyzję sądu o niezastosowaniu aresztu wobec posła Marcina Romanowskiego. Przed Sejmem odbył się protest Ogólnopolskiego Strajku Kobiet w sprawie aborcji. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 24 lipca.

Pierwszy przystanek Harris, kolejny krok w sprawie Romanowskiego, protest przed Sejmem. Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę

Pierwszy przystanek Harris, kolejny krok w sprawie Romanowskiego, protest przed Sejmem. Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

76-letni Jan Domin ze Śląska miał w nadmorskim Wiciu ranić nożem 66-letniego obywatela Czech. Pokrzywdzony trafił do szpitala, podejrzewany o popełnienie przestępstwa jest poszukiwany przez policję. Jest osobą głuchoniemą – poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Koszalinie Ewa Dziadczyk.

Poszukują Jana Domina. Miał ranić nożem 66-latka z Czech

Poszukują Jana Domina. Miał ranić nożem 66-latka z Czech

Źródło:
PAP

Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego lądował w Wesołej, gdzie doszło do potrącenia dziewięcioletniej dziewczynki i kobiety przez kierowcę samochodu ciężarowego. Na miejscu pracowały służby.

Kobieta i dziewięcioletnia dziewczynka potrącone przez kierowcę ciężarówki

Kobieta i dziewięcioletnia dziewczynka potrącone przez kierowcę ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek pod hasłem "Aborcja! Tak!" odbyła się przed Sejmem manifestacja Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. To reakcja zwolenniczek liberalizacji prawa do przerywania ciąży na odrzucenie przez Sejm ustawy dekryminalizującej aborcję.

Chcą legalnej aborcji. "Panowie, nie dlatego na was głosowałyśmy"

Chcą legalnej aborcji. "Panowie, nie dlatego na was głosowałyśmy"

Źródło:
PAP

Wieczorem 25 lipca nie będzie działać rządowa aplikacja mObywatel 2.0 - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji (MC). Wyjaśniło, że przerwa będzie miała związek z pracami technicznymi.

Nie będzie działać rządowa aplikacja. Komunikat ministerstwa

Nie będzie działać rządowa aplikacja. Komunikat ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

Przyczyną śmierci mężczyzny były obrażenia głowy powstałe na skutek postrzelenia z broni palnej. Na ciele nie było innych obrażeń - podała prokuratura. Ciało zostało znalezione w piątek w Dąbrowie Zielonej (woj. śląskie). Od początku śledczy informowali, że miał ranę postrzałową głowy. Według nieoficjalnych informacji tvn24.pl mężczyzną jest poszukiwany od lat Jacek Jaworek. Prokuratura nadal czeka na oficjalne wyniki DNA.

Są wyniki sekcji zwłok znalezionych pięć kilometrów od domu Jacka Jaworka

Są wyniki sekcji zwłok znalezionych pięć kilometrów od domu Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

Temperatura na Ziemi bije kolejne rekordy. W niedzielę, 21 lipca, odnotowano najcieplejszy dzień na świecie, odkąd prowadzone są pomiary - wynika ze wstępnych danych europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S).

Najcieplejszy dzień na świecie w historii. Był w niedzielę

Najcieplejszy dzień na świecie w historii. Był w niedzielę

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP
Wielki Niemowa, przyszły Tarzan i cztery Oscary

Wielki Niemowa, przyszły Tarzan i cztery Oscary

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Netflix, TVN i Google to trzy marki, które odbiorcy najsilniej kojarzą ze wsparciem dla społeczności LGBT+ w Polsce. Tak wskazują wyniki tegorocznego badania "Aktywizm marek", realizowanego przez agencję Wavemaker. Zgodnie z nimi poparcie polskich konsumentów dla zaangażowania firm w kwestie polityczno-społeczne rośnie.

TVN wśród marek najsilniej kojarzonych ze wsparciem społeczności LGBT+. Już po raz kolejny

TVN wśród marek najsilniej kojarzonych ze wsparciem społeczności LGBT+. Już po raz kolejny

Źródło:
Wavemaker

"Ból i blask" Pedro Almodóvara czy "IO" Jerzego Skolimowskiego to filmy, które zostały obsypane nagrodami, ale nie były tworzone z myślą o masowej widowni. Takich świetnych, ambitnych filmów na platformie Max jest więcej. Oto 10 najciekawszych.

Perełki znalezione na Max. 10 filmów, które naprawdę warto obejrzeć

Perełki znalezione na Max. 10 filmów, które naprawdę warto obejrzeć

Źródło:
TVN24

Według rozpowszechnianego w mediach społecznościowych przekazu w dwóch amerykańskich stanach Joe Biden otrzymał nominację i nie można już go skreślić z listy kandydatów na prezydenta. Tłumaczymy, że tak nie jest i dlaczego.

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24