Wrocławski Teatr ZAR zaprezentuje podczas odbywającej się w Pekinie Olimpiady Teatralnej spektakl "Cesarskie cięcie". Olimpiada to jeden z najważniejszych festiwali na świecie, prezentujący twórczość najbardziej oryginalnych twórców teatralnych.
- W Pekinie Teatr ZAR wystąpi w dniach od 17 do 19 grudnia, prezentując trzy pokazy "Cesarskiego cięcia" - mówi Paulina Popiół z wrocławskiego Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.
Podczas Olimpiady Teatralnej polscy twórcy zaprezentują również cykl wykładów poświęconych polskiemu teatrowi oraz działalności Instytutu im. Jerzego Grotowskiego oraz twórczości samego Grotowskiego.
"Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie" to druga część tryptyku „Ewangelie dzieciństwa” - flagowego dzieła Teatru ZAR. Spektakl w 2012 r. zdobył nagrodę Total Theatre oraz nagrodę krytyków Herald Angel podczas festiwalu Fringe w Edynburgu. Podobnie jak w innych spektaklach Teatru ZAR, taki i tu kluczową rolę odgrywa struktura muzyczna przedstawienia. W „Cesarskim cięciu” jej trzon stanowią wielogłosowe pieśni korsykańskie, w które wpleciono wątki bułgarskie, rumuńskie, islandzkie i czeczeńskie.
Najważniejszy festiwal teatralny
Olimpiada Teatralna to międzynarodowy festiwal, który prezentuje osiągnięcia najwybitniejszych twórców teatralnych z całego świata. Pierwszą edycję Olimpiady zorganizowano w 1995 r. w Delfach w Grecji. Później to jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych odbywało się m.in. w Moskwie (2001), Stambule (2006) czy Seulu (2010). W listopadzie tego roku w Pekinie rozpoczęła się szósta edycja Olimpiady Teatralnej, która zakończy się 25 grudnia. Kolejna edycja imprezy odbędzie się we Wrocławiu w 2016 r. Będzie to wówczas najważniejsze wydarzenie teatralne przygotowywane w stolicy Dolnego Śląska w związku z objęciem przez to miasto tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.
Teatr pełen pasji
Wrocławski Teatr ZAR to międzynarodowa grupa artystów, stażystów wrocławskiego Instytutu im. Jerzego Grotowskiego. Teatr powstał we Wrocławiu po cyklicznych wyprawach do Gruzji w latach 1999-2003. W trakcie tych podróży stażyści zebrali materiał muzyczny, m.in. sięgające początków naszej ery pieśni polifoniczne. Nazwa grupy - ZAR - pochodzi od tytułu pieśni pogrzebowych wykonywanych przez zamieszkujących północno-zachodnią Gruzję Swanów.
Autor: mir / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: faceook.com