Pandemia choroby COVID-19 i coraz większe mrozy są zagrożeniem dla życia bezdomnych. We Wrocławiu zdecydowano się na zniesienie ograniczeń w przyjmowaniu potrzebujących do miejskiej ogrzewalni. A to oznacza między innymi rezygnację z obowiązkowej dobowej kwarantanny. Po mieście krąży też specjalny bus z ciepłymi posiłkami dla osób bezdomnych i mobilne ambulatorium.
Temperatury w całej Polsce spadły poniżej 0 stopni Celsjusza. Nie inaczej jest we Wrocławiu. Do tego w najbliższych dniach, według prognoz, siarczysty mróz nie odpuści. Organizacje pomagające osobom bezdomnym zwierają szyki, by wesprzeć najbardziej potrzebujących. Wrocławska ogrzewalnia przeorganizowała swój sposób działania. Do tej pory - z uwagi na pandemię choroby COVID-19 - do ogrzewalni dziennie mogły dołączyć maksymalnie trzy osoby. Jednak wcześniej musiały odbyć obowiązkową, trwającą dobę, kwarantannę. Teraz potrzebujących przyjmowanych będzie więcej. Zrezygnowano też z obowiązkowej kwarantanny. Przyjmowane do ogrzewalni osoby mają mierzoną temperaturę. OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W INTERNECIE >>>
Streetbus z ciepłymi posiłkami i ambulatorium medyczne
O problemie bezdomności mówił kierownik wrocławskiej ogrzewalni Andrzej Ptak: - To nie wynika z tego, że te osoby chcą tu mieszkać. Brakuje nam jeszcze w systemie wsparcia osób w kryzysie bezdomności. Śmiertelność na ulicy, czy w parkach jest bardzo wysoka. Te osoby bardzo często umierają, ale są to ciche śmierci. Jak podkreśla Ptak, miasto stara się wspierać osoby w kryzysie bezdomności. - Jednak to wszystko wymaga dużych nakładów finansowych - przyznaje. Kolejną z inicjatyw jest streetbus, czyli pojazd z którego potrzebującym rozdawane są ciepłe posiłki. - W dobie pandemii, gdy restauracje są zamknięte a na mieście jest mniej ludzi, taka akcja jest jeszcze bardziej potrzebna. Dostarczamy jedzenie ludziom bezdomnym w całym mieście. Jest duże zainteresowanie. W taką pogodę i przy ujemnych temperaturach te osoby nie mają gdzie się ogrzać, a gorąca zupa może im nawet uratować życie - mówi Krzysztof Balawejder, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Wrocławiu. To właśnie miejski przewoźnik i urząd miejski są odpowiedzialne za inicjatywę streetbusa. Po ciepłe posiłki ustawiła się kolejka chętnych. - To bardzo dobre rozwiązanie. Ludzie tego potrzebują - mówiła jedna z kobiet, które odebrała jedzenie. Na ulicach miasta można także spotkać mobilne ambulatorium, gdzie osoby bezdomne mogą otrzymać pomoc przedmedyczną od specjalistów.
Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław