"Przepełniona życiem" wizytówka miasta. Historia ulicy Świdnickiej

Ulica Świdnicka w latach 20. XX wieku. Widok od ulicy PiłsudskiegoWratislaviae Amici

Dawna wizytówka miasta i jedna z najstarszych jego ulic. Świdnicka - najpierw wyznaczała granice Wrocławia, później, dzięki piętnastu domom towarowym, była centrum handlu. Tu w restauracjach i kawiarniach zbierali się najzamożniejsi wrocławianie chłonący wielkomiejską atmosferę tego miejsca.

Ulica Świdnicka, prowadząca od Rynku do Powstańców Śląskich, należy do najstarszych wrocławskich arterii. - Jej pierwszy odcinek, ten do obecnej trasy W-Z, wytyczono już w czasie lokacji miasta czyli około 1240 roku – mówi Maria Zwierz, kustosz z Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Od tego czasu ulicę systematycznie wydłużano.

- W pierwszej połowie XIV wieku Świdnicka sięgała dzisiejszej fosy miejskiej – dodaje Zwierz.

Ostateczną długość ulica zyskała w XIX wieku i do dziś ma prawie kilometr.

Od wieków ważna strategicznie

Ulica wiodła w stronę miasta Świdnicy i stąd jej pierwotna nazwa. Jednak na przestrzeni wieków ta podlegała różnym zmianom. Najpierw była to Schweidnitzergasse, później Schweidnitzerstrasse. Z kolei jej nowszy odcinek mianowano Neueschweidnitzerstrasse. Niezależnie od tych zmian, od początku była ważnym strategicznie obszarem miasta.

- Przy rozbudowie miejskich fortyfikacji zawsze brano pod uwagę ulicę Świdnicką – twierdzi Zwierz.

Tutaj stanęła jedna z bram, która wyznaczała linię miejskich murów. Przez to ulica była postrzegana jako ciemna i mało przestrzenna. Jednak to nie przeszkadzało w tym, by od początku otwierać przy niej karczmy i zajazdy. Tutaj także mieściły się miejskie stajnie.

Po fortyfikacjach została kawiarnia

Rok 1807, tuż po klęsce z wojskami napoleońskimi, był dla Świdnickiej rokiem przełomowym.

- Wtedy rozpoczęto burzenie fortyfikacji i bram miejskich – tłumaczy Zwierz.

Z tamtej zabudowy na ulicy zachował się jedynie odwach czyli parterowa wartownia. Przed II wojną światową w tym budynku mieściła się Cafe Torwache, a dziś działa tu galeria sztuki i kawiarnia z której dachu można podziwiać ulicę Świdnicką.

Spacerowicze, aktorzy i wojskowi opanowują Świdnicką

Na początku XIX wieku ulica zyskała nowe oblicze: powstały tu trasy spacerowe, a okolica zazieleniła się.

- Świdnicka stała się częścią miejskich terenów spacerowych i wypoczynkowych. Spacerowicze rozpoczynali swe wędrówki właśnie od ulic Oławskiej i Świdnickiej – mówi Zwierz.

Rangę ulicy podniosły reprezentacyjne budynki, które stanęły właśnie przy niej. W 1841 roku otwarto Teatr Miejski czyli dzisiejszą Operę Wrocławską. Mieszkańcy Breslau w teatrze oglądali nie tylko przedstawienia, przychodzili tu także na kawę do cukierni Jordana. Obok stanął gmach Generalnej Komendantury.

- Właśnie wtedy ulica nabrała wielkomiejskiego charakteru – przyznaje Zwierz.

Bogacze przejmują Świdnicką

Znaczenie Świdnickiej podniosło także powstanie, w latach 40. i 50. XIX wieku, wrocławskich dworców kolejowych.

- Najdogodniejsze połączenie Rynku z koleją stanowiła właśnie ulica Świdnicka. To wpłynęło na znaczne ożywienie ruchu na tej miejskiej arterii – twierdzi Zwierz.

Wraz ze wzrostem prestiżu rosło zainteresowanie możnych wrocławian tą częścią miasta.

- Swoje kamienice mieli tu zamożni przedstawiciele sfer przemysłu i bankowości – wspomina Zwierz.

Żeby wybudować nowoczesne budynki wyburzono m.in. szpital Bożego Ciała i kaplicę Trójcy Świętej. Ówczesna prasa z radością donosiła o rozbiórce, bo na miejscu „zaniedbanej i nieładnej świątyni” miał powstać budynek „który podoła wszystkim potrzebom stawianym przez współczesność, a dla ulicy Świdnickiej stanowić będzie ozdobę”.

Tą ozdobą miała być kamienica rodziny Sachsów, która stanęła naprzeciwko Teatru. Właśnie w niej mieściła się jedna z najbardziej popularnych wrocławskich kawiarni Cafe Fahring, gdzie zbierała się elita intelektualna i artystyczna. Obok kawiarni działał luksusowy sklep jubilerski Raimonda Lorenziego i dom aukcyjny Lichtenbergów.

W olbrzymiej kamienicy, na jednej w jednej z siedmiu klatek schodowych, mieszkał Eberhard Mock, bohater książek Marka Krajewskiego. Na Świdnickiej, pod numerem 47 i 48, stanął też pałac Kornów czyli rodziny, która wydawała dwie najważniejsze na Śląsku przedwojenne gazety.

Ulica domów towarowych

Od początku lat 90. XIX wieku przy Świdnickiej zaczęły powstawać domy handlowe.

– W 1930 roku było ich aż piętnaście – przypomina Zwierz.

Obok najbardziej znanego domu towarowego „Wertheim”, czyli obecnej „Renomy:, powstał też dom handlowy „Monopol” przylegający do hotelu o tej samej nazwie i dom Schottländerów, który do dziś stoi przy Świdnickiej 32.

Centrum życia kulturalnego

W przedwojennych przewodnikach ulicę opisywano jako „przepełnioną życiem” i wypełnioną „tłumem kupujących”. Jednak Świdnicka była nie tylko kupieckim zagłębiem. Po sklepowych szaleństwach można było odpocząć w luksusowych winiarniach i restauracjach.

– Tworzono też salony wystawiennicze, banki, wydawnictwa, antykwariaty i księgarnie – opowiada Zwierz.

Tłumy wrocławian przechodząc przez tę ulicę korzystały z licznych kawiarni i restauracji z zimowymi ogrodami i altanami. W tych miejscach spotkań organizowano występy chórów i popisy cyrkowe. Ulica była też świadkiem wielotysięcznych wieców i zjazdów.

- Bogata i elegancka ulica Świdnicka była centrum życia kulturalnego Wrocławia – wyjaśnia Zwierz.

W tym czasie, zarówno nowa i stara część traktu, nazywana była skrótem „Schwo”.

Stalingradzka droga na Świdnicę

W 1945 roku nowszy odcinek nazwano ulicą Aleksandra Fredry.

- W tym czasie nazwa Świdnicka zarezerwowana byłą dla najstarszego odcinka – wspomina Zwierz.

Jednak historyczna nazwa nie utrzymała się długo. Powojenne władze miasta często nadawały nowe nazwy kosztem tych, które funkcjonowały w centrum od stuleci. W ten sposób cała ulica została Stalingradzką.

- Do utrwalonej historycznie i tradycyjnie nazwy wrócono w 1957 roku - mówi Zwierz.

Powojenne porządki

Zniszczenia wojenne położyły kres świetności Świdnickiej. Najbardziej ucierpiał najstarszy odcinek, przy Rynku, oraz południowy od placu Kościuszki do nasypu kolejowego.

- Obronną ręką z wojennej zawieruchy wyszły domy handlowe, które dzięki nowoczesnej konstrukcji uniknęły poważniejszych uszkodzeń – mówi Zwierz.

W drugiej połowie lat 50. rozpoczęto odbudowę ulicy. Właśnie wtedy powstały olbrzymie socrealistyczne budynki u zbiegu z ulicą Piłsudskiego. Powojenne władze Wrocławia rozprawiły się z symbolami pruskiej potęgi pozostałymi przy Świdnickiej.

– Rozebrano pałac Kornów i budynek Generalnej Komendantury, chociaż można było je uratować – twierdzi Zwierz.

Zlikwidowano też pomniki: generała Teuentziena i cesarza Wilhelma I.Z kolei lata 70. i budowa trasy W-Z przyniosły wyburzenie kolejnej przedwojennej zabudowy: z mapy Wrocławia zniknął, wybudowany w latach 30. dom handlowy Bielschowsky.

Lumpeksy zamiast luksusowych sklepów

W latach 80. na Świdnickiej swoje happeningi organizowała Pomarańczowa Alternatywa. Jej akcje spotykały się z sympatią solidarnościowej opozycji. Krasnoludek, czyli symbol ruchu, doczekał się na ulicy swojego pomnika.

Po roku 1989 na Świdnickiej odżył handel. Wybudowano kolejne domy handlowe: Solpol I i Solpol II. Jednak już nie tak reprezentacyjne jak te przedwojenne. Odnowy doczekała się Opera Wrocławska, „Renoma” i hotel „Monopol”.

Dawna wizytówka miasta, wypełniona restauracjami i luksusowymi sklepami, dziś pełna jest lumpeksów i sklepów monopolowych. Wciąż trwa batalia o usunięcie z ulicy szpecących reklam, by ulica przypominała tę sprzed lat.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE WRATISLAVIAE AMICI

Autor: Tamara Barriga//ec / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Wratislaviae Amici

Pozostałe wiadomości

W australijskim stanie Wiktoria trwa walka z pożarem, który niemal tydzień temu wybuchł na terenie parku narodowego. W niedzielę płomienie ogarniały obszar 34 tysięcy hektarów i wciąż rozszerzały swój zasięg. Mieszkańcy miejscowości sąsiadujących z parkiem musieli opuścić swoje domy i nie wrócą do nich przed świętami.

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, The Guardian, ABC News, 9news.com.au

Członek Państwowej Komisji Wyborczej Ryszard Kalisz ujawnił w TVN24, że otrzymał e-mail z informacją, że przewodniczący PKW Sylwester Marciniak "zarządził tryb obiegowy podjęcia uchwał", wśród których ma się znajdować uchwała w sprawie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS. Kalisz zgodził się, że jest to próba podjęcia uchwały "tylnymi drzwiami" przez przewodniczącego PKW. Sprawę komentowali politycy PSL, KO, a także szefowa kancelarii prezydenta.

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

Źródło:
TVN24

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem. Niebezpieczne warunki panują w południowych regionach Polski. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl