Cztery pisklęta sokołów wędrownych zaobserwowano w Polkowicach (Dolnośląskie). Gniazdo znajduje się na terenie Zakładów Wzbogacania Rud KGHM. Młode sokoły zostały już przebadane i zaobrączkowane.
"Najwyraźniej monolityczny wysoki budynek okazał się doskonałym miejscem do odchowania piskląt. Panująca wokół cisza, spokój, brak ludzi w oknach i na balkonach, jak to ma miejsce w klasycznym wieżowcu oraz dostępność pokarmu zadecydowały o zadomowieniu się tutaj sokołów" - zauważył główny specjalista ds. gospodarki leśnej w Hucie Miedzi Głogów Dariusz Matijczak.
Pisklęta otrzymały specjalną żółtą obrączkę (ornitologiczną), przeznaczoną dla sokołów gniazdujących na terenach miejskich - urbanistycznych oraz niebieską - obserwacyjną zakładaną dla ptaków dzikich urodzonych w naturze.
Wykluło się już 46 piskląt
W przyszłym sezonie lęgowym ptaki będą mogły liczyć na udogodnienia, bo przedstawiciele spółki planują zamontować tam specjalną platformę. Pojawi się także kamera, która pozwoli podglądać sokoły przez internet. Wszystkie decyzje mają być konsultowane ze specjalistami.
Po raz pierwszy sokoły wędrowne pojawiły się na terenie KGHM w 2009 roku, w Hucie Miedzi Głogów. Ptaki są każdego roku obrączkowane. Stąd wiadomo, że wykluło się tam już 46 piskląt.
Czytaj też: Małe sokoły z komina ciepłowni mają już imiona
"Z pewnością część z wyklutych w Hucie Miedzi Głogów ptaków zasiliła już znacząco populację krajową tego skrajnie rzadkiego wspaniałego ptaka drapieżnego. Dzięki monitoringowi ptaków wiadomo, że sokół z Głogowa o imieniu Giga wybrała życie w stolicy - gniazduje na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie" - przekazano w komunikacie.
Sokoły w Polsce
Szacuje się, że w Polsce gniazduje 100-150 par sokołów. Sokół wędrowny nigdy w naszym kraju nie był licznym gatunkiem, ale w latach 50. XX wieku był w Polsce na granicy wymarcia, a w latach 70. prawie ich w kraju nie było. Sokolnicy rozpoczęli działania mające na celu odbudowę populacji sokoła, podjęto próby introdukcji i od 1990 roku rozpoczęła się walka o przywrócenie sokołów w polskich lasach.
Te zamieszkujące głogowską hutę można obserwować na stronie peregrinus.pl.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: KGHM Polska Miedź