Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej otrzymali grant o wartości miliona euro. W ciągu 2,5 roku mają stworzyć nowy rodzaj lasera, opartego o grafen.
Zespół Politechniki Wrocławskiej ma stworzyć prototypy laserów światłowodowych, które - wykorzystując grafen - emitowałyby ultrakrótkie impulsy. Wrocławscy naukowcy jako nieliczni na świecie są w stanie to zrobić.
- Ultrakrótkie impulsy mogą być zastosowane do precyzyjnej obróbki materiałów, bo gwarantują bardzo dobrą jakość, ale szczególnie przydatne są w mikrochirurgii, bo pozwalają na precyzyjne usuwanie tkanek – tłumaczy Jarosław Sotor z Politechniki Wrocławskiej.
Wrocławscy naukowcy swoje badania prowadzą od roku. Dzięki pieniądzom z grantu, prace przyspieszą i według planu za 2,5 roku powstanie prototyp, który będzie wdrażany do produkcji. - Całość ma się zamknąć w trzy lata, więc to bardzo krótki okres, jak na drogę od pomysłu do pełnej realizacji – podkreśla Sotor.
Materiał przyszłości
O samym grafenie mówi się, że to materiał przyszłości - jest mocny, lekki, elastyczny i w dodatku jest znakomitym przewodnikiem. W 2010 roku nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki właśnie za badania nad grafenem otrzymali Andriej Gejm i Kontantin Nowosiołow. - To warstwa węgla, którą nobliści uzyskali dosyć chałupniczą metodą odrywając warstwy bloku grafitowego taśmą klejącą - tłumaczy Sotor.
Rok później naukowcy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych odkryli metodę jego przemysłowej produkcji. Teraz ten materiał wykorzystywany jest do budowy laserów na Politechnice Wrocławskiej.
Autor: ansa/roody / Źródło: TVN 24 Wrocław/PWT we Wrocławiu
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24