- Na drzwiach kościoła chcieli nanieść obraźliwy dla duchownych napis. Jeden skierował więc strumień farby, drugi podpalił go zapalniczką - tak prokurator relacjonuje zeznania 17-latków, którzy przyznali się do podpalenia XVII-wiecznego Kościoła Pokoju w Jaworze. Usłyszeli już zarzuty.
- Skierowaliśmy akt oskarżenia przeciwko dwóm 17-latkom, Erykowi J. i Jackowi S, którzy w lipcu podpalili drzwi zabytkowego, wpisanego na listę UNESCO i co ważne, zbudowanego z materiałów łatwopalnych, kościoła Pokoju w Jaworze - informuje Liliana Łukasiewicz, rzeczniczka prokuratury okręgowej w Legnicy.
"Podpalił go zapalniczką"
Jak opowiada, młodzi ludzie wpadli na pomysł, żeby na drzwiach prowadzących do prezbiterium kościoła farbą w sprayu nanieść obraźliwy dla duchownych napis. Areozol jednak zawiódł. Jacek S. skierował wtedy strumień farby na drzwi, a jego kolega, Eryk J. podpalił go zapalniczką.
I właśnie wtedy wybuchł pożar. - Ciecz się zapaliła i szybko rozprzestrzeniła na powierzchni drzwi - tłumaczy Łukasiewicz. Przestraszeni 17-latkowie uciekli z miejsca zdarzenia. Wrócili dopiero po jakimś czasie, żeby sprawdzić czy ogień się nie rozprzestrzenia. - Na szczęście płomień wygasł - mówi prokurator.
Ale zdążył wyrządzić straty na 1,7 tys. zł.
Usłyszeli zarzuty, przyznali się do winy
- Oskarżeni usłyszeli zarzuty uszkodzenia mienia i sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa pożaru - tłumaczy Łukasiewicz.
Obaj chłopcy przyznali się do winy. - Powiedzieli, że ich pomysł był spontaniczny i nieprzemyślany. Mówili, że nie chcieli ani podpalić kościoła, ani obrazić niczyich uczuć religijnych - zaznacza Łukasiewicz.
Obaj powiedzieli, że dobrowolnie chcą poddać się karze. - Uzgodniliśmy więc dla każdego po 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu i dozór kuratora aż do ukończenia 21 roku życia - mówi Łukasiewicz.
Kościół Pokoju w Jaworze jest jednym z trzech wybudowanych Kościołów Pokoju i jednym z dwóch zachowanych do dziś. Powstał w latach 1654 – 1655, a ze względu na swoją unikatowość i wysokie walory artystyczne, w 2001 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Autor: bieru/par / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Danapass