Dwa kilometry kabli, 150 świetlnych modułów oraz praca od świtu do nocy. Tak wyglądają ostatnie przygotowania przed sobotnim pokazem na Sky Tower. – Pracujemy na najwyższych obrotach, żeby P.I.W.O zaskoczyło wszystkich – zdradza koordynator projektu. Transmisja z pokazu na tvn24.pl.
Kilkukrotnie ozdobił już wrocławskie akademiki w wielkie, kolorowe animacje, był w górach, w stolicy, a oglądali go nawet... czescy studenci w Brnie - teraz P.I.W.O, czyli Potężny Indeksowany Wyświetlacz Oknowy po raz pierwszy na żywo będą mogli zobaczyć internauci - transmisja na tvn24.pl w sobotę o 19.00.
- Zajmujemy się dopinaniem wszystkiego na ostatni guzik. Testujemy animacje, poprawiamy je. Wszystko szlifujemy, by było ok – mówi Krzysztof Skurzyński, jeden z organizatorów. - Sobotni pokaz przygotowujemy właściwie od 3 miesięcy – dodaje i tłumaczy, czym jest P.I.W.O.
- Cała zabawa polega na zamianie budynków w ogromne wyświetlacze, gdzie każde okno staje się kolorowym pikselem. Dynamicznie zmieniające się obrazy w połączeniu z muzyką tworzą niezapomniane i jedyne w swoim rodzaju świetlne show - tłumaczy Skurzyński. Tym razem organizatorzy postanowili postawić sobie poprzeczkę wysoko - i w wyświetlacz zamienić najwyższy budynek w mieście, Sky Tower.
Komputer, moduły i tylko dwa pomieszczenia
Ostatnie próby sprzętu odbywają się w dwóch pomieszczeniach jednego z wrocławskich akademików. Jak zmieścić kilometry kabli i moduły świetlne na tak małej powierzchni?
- Mamy bardzo mało miejsca, ale jakoś sobie radzimy – śmieje się Krzysztof Skurzyński. – Na podłodze rozłożyliśmy światła w takim ułożeniu, jakie będzie na Sky Tower. W drugim pomieszczeniu mamy komputery, na których animujemy obraz – wyjaśnia.
Sprzęt potrzebny do wyświetlenia pokazu to ponad dwa kilometry kabli, mnóstwo przedłużaczy, moduły świetlne oraz komputery.
- Z głównego komputera wysyłamy sygnał z animacją, który bezprzewodowo trafia do każdego z modułów. Te świecąc tworzą animacje. Filozofii może w tym i niewiele, ale wkład pracy niewyobrażalny – mówi Skurzyński.
Houston, mamy problem
Organizatorzy muszą też zadbać o odpowiednią komunikację. - Musimy być ze sobą w stałym kontakcie podczas pokazu. Na wypadek, gdyby coś szło nie tak, szybko możemy się porozumieć i naprawić usterkę – tłumaczą.
- Włożyliśmy naprawdę ogromny wysiłek w organizację pokazu. Chcemy dotrzeć nie tylko do studentów, ale do wszystkich mieszkańców miasta – zapowiada Skurzyński.
Dzień do premiery
Ekipa z całym sprzętem przenosi się w piątek na teren budynku Sky Tower. Studenci muszą przede wszystkim zainstalować moduły świetlne w oknach budynku, połączyć je między sobą oraz z komputerem.
Efekt przygotowań mieszkańcy Wrocławią zobaczą już w sobotę o godzinie 19.00 na południowo-wschodniej stronie Sky Tower. Pokaz będzie trwał około 40 minut. Muzykę, która będzie towarzyszyć pokazowi transmitować będzie akademickie Radio Luz.
Transmisja z pokazu na portalu tvn24.pl/wroclaw.
Autor: mol/dr/par / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: SKN MOS, PWr | Łukasz Nowakowski