Owsiak wycofał pozew przeciwko blogerowi. "Nie chcemy kopać leżącego"

Wrocław

WOŚP wycofuje pozew przeciwko blogerowi

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wycofała pozew przeciwko kontrowersyjnemu blogerowi. Fundacja pozwała Piotra Wielguckiego, publikującego pod pseudonimem MatkaKurka, za oskarżenia o nieprawidłowości w zarządzaniu zebranymi pieniędzmi.

Fundacja wycofała pozew cywilny 7 kwietnia, tydzień później sąd umorzył postępowanie. Skąd taka decyzja WOŚP?

- Wygraliśmy sprawę w procesie karnym, sąd skazał blogera za przestępstwo popełnione w publikowanych tekstach na dotkliwą karę grzywny, a w uzasadnieniu wyroku obnażył, jakie były prawdziwe intencje powstania tych wpisów. Nic innego nie chcieliśmy osiągnąć. Nie chcemy kopać leżącego i brnąć z takim człowiekiem w kolejne procesy - wyjaśnia Krzysztof Dobies, rzecznik WOŚP.

Pozew cywilny złożony przez WOŚP dotyczył oskarżeń o nieprawidłowe przepływy finansowe pomiędzy WOŚP a spółkami Złoty Melon i Mrówka Cała, należącymi do Jerzego Owsiaka i jego żony.

Bloger się odwoła?

MatkaKurka postanowił... odwołać się od decyzji sądu. Bloger chce przeprowadzenia postępowania, o które początkowo wnosiła fundacja. Wielgucki ocenił, że Owsiak obawia się przegranej sprawy i strat wizerunkowych, stąd zaskakująca decyzja o wycofaniu pozwu.

"Każdy prawnik, zwłaszcza adwokat wie, że jest to największa porażka, jaką przed sądem cywilnym może zaliczyć strona procesowa. Wycofanie pozwu da się porównać do rzucenia ręcznika na ring albo do oddania meczu walkowerem. Skutkiem takiej decyzji jest przyznanie przez powódkę (WOŚP), że zarzuty były bezpodstawne i w ocenie samej powódki nie miały najmniejszych szans obronić się w sądzie" - skomentował sprawę na swoim blogu.

MatkaKurka skazany

W lutym tego roku Sąd Okręgowy w Legnicy uznał, że bloger jest winny znieważenia Jerzego Owsiaka. Tym samym podtrzymał wcześniejszy wyrok sądu pierwszej instancji, ale dodatkowo obciążył oskarżonego karą 5 tys. zł. "Dzisiejszy prawomocny wyrok przywrócił nam wiarę w sprawiedliwość" - komentował w oświadczeniu prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Owsiak pozwał Wielguckiego, który na swoim blogu nazwał go m.in. "królem żebraków i łgarzy", "hieną cmentarną", a Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy okrzyknął "sektą". Insynuował również, że Owsiak wyprowadził z fundacji "46 melonów".

Autor: zuza/b / Źródło: TVN24 Wrocław