"Wybrańcy Hitlera mieli tu przetrwać kilka lat". Odkrywcy mówią o podziemnym mieście

Tajemniczy kompleks pod Wałbrzychem
Tajemniczy kompleks pod Wałbrzychem
tvn24
tvn24Na Dolnym Śląsku odkryto tunel kolejowy i kompleks podziemnych korytarzy z czasów II wojny światowej

- To miał być olbrzymi schron przeciwatomowy, miał zapewnić wybrańcom Hitlera przetrwanie przez kilka lat - mówi odkrywca tajemniczego tunelu kolejowego i wielopoziomowego kompleksu korytarzy nieopodal Wałbrzycha. Co może znajdować się w środku? Krzysztof Szpakowski, który po kilkudziesięciu latach trafił na kolejną z części kompleksu Riese, mówi krótko: wszystko.

O swoich odkryciach Krzysztof Szpakowski poinformował wałbrzyskie starostwo powiatowe w trzykrotnie. Czytaj więcej na ten temat

- Zgłoszenie dotyczy trzech obiektów łączących się ze sobą. Wszystkie związane są z obiektem Włodarz, z projektem Riese. Dwa to tunele kolejowe, a jedno dotyczy części Riese do tej pory nieodkrytej - powiedział na konferencji prasowej Szpakowski. I dodał, że do odkrycia zostało jeszcze wiele, bo Riese to 200 ha powierzchni. - To, co zostało po wojnie odkryte, to zaledwie 10 proc. tego, co zostało wybudowane i skończone. Kompleks jest wielkości dużego miasta - mówi prezes zarządu stowarzyszenia Riese.

"Wybrańcy Hitlera mieli tu przetrwać kilka lat"
"Wybrańcy Hitlera mieli tu przetrwać kilka lat"Lilly M | tvn24/CC BY 2.5 Wikipedia

Co kryje tunel?

Odkrywca podkreślił, że na trop kolejnej części kompleksu trafił po kilkudziesięciu latach pracy i przeglądania dokumentów. Pomogły też rozmowy ze świadkami, a do ujawnienia odkrycia zmotywowała go sprawa "złotego pociągu".

Co może znajdować się wewenątrz tunelu i podziemnego kompleksu? Odkrywca stwierdził wprost: wszystko. Ale Bursztynową Komnatę wykluczył. - Spodziewałbym się urządzeń technicznych, uzbrojenia, materiałów militarnych i gotowej infrastruktury. W końcu miał to być olbrzymi schron przeciwatomowy, miał zapewnić wybrańcom Hitlera przetrwanie przez kilka lat - stwierdził Szpakowski podczas konferencji.

Powiadomili premier i generalnego konserwatora zabytków

Szef stowarzyszenia Riese nie wątpi w swoje odkrycie. Na dowód pokazał obrazy z georadaru. Zapowiedział też, że to nie koniec zgłoszeń do lokalnych władz.

Te z kolei wspierają Szpakowskiego. - Nie mam żadnych wątpliwości, że mamy do czynienia z odkryciem. Nie znamy przeznaczenia i zawartości tuneli. Na tym terenie jest kilkadziesiąt kilometrów takich obiektów. Nie wiemy, czy są wykończone, czy nie - powiedział Krzysztof Kwiatkowski, wicestarosta wałbrzyski. Urzędnicy o znalezisku powiadomili m.in. generalnego konserwatora zabytków, ministra skarbu, premier Ewę Kopacz i wojewodę dolnośląskiego. Na razie nie otrzymali odpowiedzi. W przyszłym tygodniu ma odbyć się posiedzenie powiatowego zespołu sztabu kryzysowego.

[object Object]
Ponownie szukają "złotego pociągu"M. Cepin | TVN24 Wrocław
wideo 2/27

Tajemniczy Olbrzym

Projekt Riese, czyli Olbrzym to kryptonim największego projektu budowlanego nazistowskich Niemiec. Budowę i drążenie podziemnych korytarzy w Górach Sowich rozpoczęto w 1943 roku. Hitler i jego otoczenie uważali ten teren za bezpieczny. W końcu znajdował się poza zasięgiem alianckich nalotów. W olbrzymim kompleksie Włodarz wiosną 1945 roku prawdopodobnie zamordowano kilka tysięcy więźniów pracujących przy budowie.

Riese nigdy nie został ukończony. Prace przerwał koniec wojny, a przed wkroczeniem Armii Czerwonej część podziemnych korytarzy została zniszczona.

Odkrycie Szpakowskiego znajduje się pod miejscowością Walim:

Mapa Targeo

Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: CC BY 2.5 Wikipedia | Lilly M

Pozostałe wiadomości