"One small step" - tak zatytułowano artykuł o nowatorskiej operacji przeprowadzonej m.in. przez wrocławskich lekarzy opublikowany w amerykańskim tygodniku "New Yorker". Chodzi o przeszczepienie pacjentowi z przerwanym rdzeniem kręgowym glejowych komórek węchowych z mózgu. Odzyskał czucie w nogach i z dnia na dzień robi postępy. To pierwszy taki przypadek w historii medycyny.
- Tekst powstawał blisko rok. Dziennikarz "New Yorkera" D. Max dwukrotnie przyjechał na spotkanie z Paweł Tabakowem, twórcą metody. Odwiedził także pacjenta Dariusza Fidykę - informuje Monika Kowalska, rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. To właśnie tu w 2014 roku zastosowano nowatorskie rozwiązanie medyczne. Operację przeszedł strażak, który kilka lat wcześniej został kilkukrotnie ugodzony nożem. Ciosy spowodowały przerwanie u niego rdzenia kręgowego. Mężczyzna był całkowicie sparaliżowany od pasa w dół.
Pierwszy przypadek w historii
Z pomocą przyszli mu lekarze z USK i ich koledzy z Wielkiej Brytanii, którzy projekt wsparli finansowo i badawczo. - Pacjent nie mógł wstać z wózka. Dopiero zastosowanie naszej techniki operacyjnej doprowadziło do uzyskania efektu funkcjonalnej regeneracji, którego to efektu nie zauważyliśmy u żadnego innego pacjenta, który nie był operowany tą metodą - mówił wtedy Tabakow, którego zespół przeprowadził zabieg.
Lekarze w miejsce przerwanego rdzenia kręgowego wszczepili tzw. glejowe komórki węchowe. Te mają zdolność regeneracji. To właśnie dzięki nim człowiek po przeziębieniu odzyskuje zmysł powonienia. Był to pierwszy przypadek w historii, gdy sparaliżowanemu z przerwanym rdzeniem kręgowym udało się przywrócić czucie i kontrolę nad mięśniami.
Czytaj więcej o sukcesie lekarzy
Będzie kolejny zabieg
Dariusz Fidyka wciąż przechodzi rehabilitację. Odzyskuje czucie w nogach. - Jeszcze wiele pracy przed nami, ale z dnia na dzień pacjent robi postępy - mówi fizjoterapeuta Stefan Okurowski. Z kolei lekarze wkrótce mają ogłosić nabór pacjentów do przeprowadzenia kolejnej operacji.
Operację przeprowadzono w szpitalu przy ul. Borowskiej we Wrocławiu:
Polski przełom w medycynie
Mapy dostarcza Targeo.pl
Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: newyorker.com