Choć wyglądają niepozornie, a na ich skrzydłach czas odcisnął swój ślad, nadal wzbudzają zachwyt. W Jeżowie Sudeckim, dwie godziny drogi od Wrocławia, trwa Zlot Szybowców Zabytkowych.
- Trudno uwierzyć, że to poleci! Mogłoby się wydawać, że pudło rezonansowe gitary jest lepiej zbudowane – wątpił w możliwości Grunau Baby Tomasz Mildyn, reporter TVN24. Mocno się zdziwił, gdy 90-letni szybowiec bez problemu poleciał wysoko pod niebo.
Latających 90-latków jest jednak więcej. Do Jeżowa Sudeckiego zjechały bowiem przedwojenne maszyny z całej Europy. W sumie jest ich kilkanaście, większość z nich pochodzi z Niemiec. Mimo sędziwego wieku robią wrażenie. Jednak zachwycające są nie tylko szybowce, ale również okolica, którą podziwia się z ich pokładu. – Bakcyla latania szybowcem można złapać bez dwóch zdań – relacjonował Mildyn.
Stolica szybownictwa
Jeżów Sudecki często nazywany jest światową stolicą szybownictwa. Piekne krajobrazy zachęcają do wysokich lotów. To właśnie w tym mieście, przed wojną zwanym Grunau, produkowane były najsłynniejsze maszyny. I stąd wzięła się nazwa szybowca Grunau Baby.
Autor: balu/ansa/roody
Źródło zdjęcia głównego: Aeroklub Jeleniogórski | M. Musiał