Legwany kolczaste upodobały sobie do zamieszkania teren kilku kilometrów kwadratowych na karaibskiej wyspie Utila. Wrocławskie zoo postanowiło czterem osobnikom odtworzyć środowisko naturalne. - Są objęte szczególną ochroną. Pierwsi w Polsce dołączamy do elitarnego grona hodowców legwanów kolczastych - cieszą się pracownicy ogrodu.
Na całym świecie żyje zaledwie 5 tysięcy legwanów kolczastych. Cztery z nich trafiły właśnie do wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Zwierzęta urodziły się rok temu w Bristolu.
- Jest to wielkie wydarzenie, kiedy takiemu gatunkowi udaje się rozmnożyć poza naturalnym środowiskiem, w ogrodzie zoologicznym - mówi Ryszard Topola, rzecznik wrocławskiego zoo.
Wrocław będzie hodował legwany
Ogród jednak nie tylko będzie gościł zwierzęta, ale pierwszy w Polsce ma stworzyć im idealne warunki do rozmnażania.
- Jesteśmy dumni, że jako pierwsi w Polsce dołączymy do elitarnego grona hodowców legwanów kolczastych - cieszy się Topola.
Jak się okazuje, naturalna dla gatunku wyspa Utila, położona w Zatoce Honduraskiej, na Morzu Karaibskim, nie sprzyja zachowaniu gatunku.
"Podatny na każde zagrożenie"
- Dosłownie miniaturowe środowisko i zasięg występowania legwana wyspowego sprawiają, że jest on podatny praktycznie na każde zagrożenie - wyjaśnia Topola.
W tej chwili najpoważniejsze zagrożenia to polowania oraz turystyka. Utila staje się coraz popularniejsza wśród turystów, a lasy namorzynowe wycina się pod budowę pawilonów dla urlopowiczów oraz pod przystani dla jachtów.
Zwierzęta można oglądać przez cały tydzień. Ogród jest otwarty codziennie od 9.00, w tygodniu do 18.00, a w weekend - do 16.00.
Autor: zp,bieru/b/k
Źródło zdjęcia głównego: zoo.wroclaw.pl