KGHM z koncesją do 2063 roku

03.01 | Zmiany propozycji podatku od kopalin idą w dobrym kierunku, jednak wymiar tego podatku jest dla spółki nadal niesatysfakcjonujący - stwierdził w rozmowie z TVN CNBC prezes KGHM Herbert Wirth. - Dlatego będzie o tym dyskutować z Ministerstwem Finansów - zapowiedział. (TVN CNBC)
KGHM ma nowe koncesje do 2063 roku
Źródło: KGHM

Decyzją ministra środowiska KGHM Polska Miedź może kontynuować wydobycie rud miedzi do 2063 roku. - To nasz ogromny sukces - ocenia prezes jednej z największych polskich spółek.

– Koncesje to kluczowy dokument, warunkujący funkcjonowanie KGHM w Zagłębiu Miedziowym, dlatego całą procedurę ich przedłużenia traktowaliśmy priorytetowo – podkreśla Herbert Wirth, prezes KGHM. – Uzyskanie pozytywnej decyzji ministra środowiska już we wrześniu to nasz ogromny sukces. Jesteśmy przygotowani na 2014 rok, kiedy będziemy prowadzić wydobycie rudy już na podstawie nowych koncesji - dodaje.

Nowe koncesje wejdą w życie 1 stycznia przyszłego roku i będą obowiązywały do końca 2063 r.

Długotrwała procedura

Ważność obecnych koncesji na obszarach Rudna, Sieroszowice, Polkowice, Lubin, Małomice i Radwanice-Wschód wygasa wraz z końcem bieżącego roku. Ponieważ procedura pozyskania nowych koncesji jest długotrwała, KGHM rozpoczął starania o wznowienie ich w 2010 roku.

- Zdecydowanie najważniejszym etapem procesu koncesyjnego było uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydobywania rud miedzi. Przygotowanie raportów i procedura ich weryfikacji trwały łącznie ponad trzy lata - wyjaśnia Cezary Bachowski, pełnomocnik zarządu KGHM Polska Miedź S.A. ds. koncesji geologicznych.

- Przez cały okres trwania procedury koncesyjnej samorządy były z nami w stałym kontakcie i współpracowałyprzy przygotowywaniu kluczowych dla sprawy dokumentów. Przedłużanie koncesji to zdecydowanie nasz wspólny sukces. Gminy nie tylko przyzwoliły nam na kontynuowanie działalności na ich terenie, ale przede wszystkim wspólnie z nami otworzyły drogę do rozwoju regionu przez kolejne pół wieku - podkreśla Wirth.

Wyłączne prawo

Podpisane przez ministra środowiska umowy o ustanowieniu użytkowania górniczego dają KGHM wyłączne prawo do prowadzenia działalności objętej zakresem koncesji. W tym roku spółka chce jeszcze opracować plan ruchu zakładów górniczych dla trzech kopalń, który musi zatwierdzić Okręgowy Urząd Górniczy we Wrocławiu. Dokumenty trafią tam w IV kwartale tego roku. Zgodnie z planem 1 stycznia 2014 roku KGHM rozpocznie wydobycie w oparciu o nowe koncesje i nowe plany ruchu.

KGHM zatrudnia ponad 18 tys. osób w Polsce i na świecie. Od ponad 50 lat jest czołowym producentem miedzi i srebra. Rocznie produkuje około 700 tys. ton miedzi i jest jedną z największych polskich spółek.

Kopalnie KGHM Polska Miedź znajdują się na Dolnym Śląsku:

Zasięg obszarów kopalni KGHM
Zasięg obszarów kopalni KGHM
Źródło: KGHM Polska Miedź

Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: balu/iga / Źródło: KGHM, TVN 24 Wrocław

Czytaj także: