Ołtarz ułożyli jak z puzzli, mając 1500 kawałków. Malowidła odtworzyli, mając tylko 5 procent zachowanych dzieł. O całości mówią, że to XVII wiek w 3D - wrocławscy konserwatorzy pracują nad kaplicą Hochberga. Ma być gotowa w czerwcu.
- Odnowiliśmy już portale, freski, złocenia oraz odrestaurowaliśmy ołtarz. Ale mimo że za nami dwa lata pracy, część jeszcze przed nami - tłumaczy Tadeusz Czerwiński, kierownik budowy.
Kompletnie zrujnowany barok
Kaplica Hochberga przy Kościele św. Wincentego i Jakuba we Wrocławiu przez ponad 70 lat stała zniszczona i pusta. W czasie II wojny światowej wnętrze zostało kompletnie zrujnowane. Bomba, która spadła na kaplicę, pozostawiła w jej wnętrzu ogromny lej.
- Pomysł na renowację pojawił się kilka lat temu, ale główną przeszkodą był problem z osuszeniem terenu. Bez tego zabiegu prace nie mogły ruszyć - dodaje Czerwiński.
Kaplica została wtedy tylko zabezpieczona przed dalszym niszczeniem.
Prace ruszyły w 2010 roku, bo właśnie wtedy do kasy urzędu marszałkowskiego wpłynęły pieniądze z Unii Europejskiej na rekonstrukcję kaplicy.
30 proc. oryginałów
- To nie są łatwe prace. Zachowało się zaledwie 30 procent oryginałów. Z jednej strony to bardzo mało, a z drugiej na tyle dużo, by można było całość wiernie odtworzyć. Teraz jesteśmy na etapie pozłacania - mówi Czerwiński.
Największym problemem dla konserwatorów były barokowe malowidła. W oryginale przetrwało tylko 5 procent dzieł. - Dzięki pomocy Edgara Pilla, artysty z Torunia udało się domalować brakujące 95 procent. To coś nieprawdopodobnego - dodaje Czerwiński.
Kolejnym problemem był ołtarz, rozbity na 1500 kawałków. - Udało nam się to posklejać i ułożyć jedną całość - śmieje się kierownik budowy.
Dziś kaplicę nazywa się "perłą baroku". Jest jednym z najciekawszych zabytków sztuki z tej epoki na Dolnym Śląsku. Zbudowana została w latach 1723 - 1727.
Będzie można ją zwiedzać już pod koniec czerwca, tuż po zakończeniu prac. Wstęp ma być bezpłatny.
8,2 mln zł na konserwację
Wartość remontu to 8,2 mln złotych. Większość środków - 5,7 mln zł - dała Unia. Projekt współfinansowany jest m.in. ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetów państwa, samorządu województwa i gminy Wrocław.
Autor: ej,bieru/roody / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: UMWD