44 zabytkowe reklamy w jednym miejscu, przy ulicy Ruskiej. Wśród nich te najbardziej znane, sprzed lat, m.in.: szyldy kin, hoteli i domów handlowych. We Wrocławiu powstanie galeria neonów.
Trwają rozmowy z przedstawicielami miasta, by na mapie stolicy Dolnego Śląska pojawiło się kolejne artystyczne miejsce. – Rozmowy są już na finalnym etapie. Prawdopodobnie uda nam się ruszyć już w te wakacje – cieszy się Tomasz Kosmalski z fundacji Neon Side Wrocław, która zbiera i remontuje neony.
Miejsce wyjątkowe w skali kraju
Zebrane w jednym punkcie kolorowe i świecące reklamy z dawnych lat można podziwiać w niewielu miejscach Polski. W Warszawie działa Muzeum Neonów, świecące reklamy można obejrzeć też w Katowickim Składzie Neonów. Wrocławska galeria ma być inna niż te miejsca. – My chcemy wyjść na ulicę i na podwórko, by było tak jak pierwotnie. W końcu neony należą do przestrzeni miejskiej. Wiadomo, że dziś nie wrócą na swoje miejsce, ale chodzi o to, by każdy mógł je zobaczyć – wyjaśnia Kosmalski.
Obserwują i przywracają blask
Wrocławscy pasjonaci neonów uważnie przyglądają się wszystkim remontom i przebudowom. Jeśli budynek był przyozdobiony świecącą reklamą to fundacja próbuje skontaktować się z właścicielem nieruchomości i kupić ją bądź dostać. udało się zdobyć kultowy neon z kinowego dworca, sklepów Rumcajs i Hanka. Później przychodzi czas na przywrócenie minionego blasku.
– Wszystko robimy samodzielnie. To trochę zabawa chałupnicza i amatorska, ale na szczęście nikogo prąd jeszcze nie poraził. To kosztowne i czasochłonne, ale taka jest specyfika tego hobby – twierdzi Kosmalski.
"Uchronić przed zniszczeniem"
W posiadaniu Neon Side jest 20 neonów, które już udało się wyremontować. Te najbardziej efektowne i świecące neony mają zawisnąć na zewnątrz galerii. Z kolei w środku znajdzie się miejsce na magazyn, warsztat i ekspozycję kolejnych odnowionych neonów. – Chcemy uchronić je przed zniszczeniem i przywrócić im dawny, należny blask – opowiada kolekcjoner.
Ma być jak w Berlinie
Galeria ma powstać przy ul. Ruskiej 46. Jednak będzie to tylko jeden z elementów zrewitalizowanego podwórka. Całość ma być alternatywą dla pobliskiego imprezowego Pasażu Niepolda i ma przypominać podobne takie miejsca, które działają w Berlinie. Ma znaleźć się tu miejsce zarówno dla tworzących sztukę, jak i dla tych, którzy ją podziwiają.
– Nam chodzi o recepcję podwórka zarówno dla działających przy ul. Ruskiej, ale też dla ludzi z zewnątrz. Będzie to miejsce spotkań, gdzie będzie można napić się kawy, obejrzeć sztukę lub zaczerpnąć informacji na temat wydarzeń kulturalnych – mówi Grażyna Adamczyk-Arns, prezes Wrocławskiej Rewitalizacji, która będzie odpowiadać za wygląd podwórka.
Galeria Neonów ma powstać przy ul. Ruskiej 46:
Autor: tam/i / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: NEON SIDE WROCŁAW