Zwiedzanie bunkra, pokazy filmowe albo własnoręczne tworzenie pasty do zębów - razem około dwieście darmowych wydarzeń kulturalnych. To we Wrocławiu oficjalnie rozpocznie się tegoroczna edycja polskiej Nocy Muzeów. Dwie specjalne linie autobusowe ułatwią dojazd do wybranych atrakcji.
W sobotę o godz. 10:00 Zakład Narodowy im. Ossolińskich oferuje darmowe wejście na wystawę "Historia rękopisu Pana Tadeusza". Ossolineum nie zapomina o dzieciach: od godz. 16:00 będą mogły zwiedzić mickiewiczowskie Soplicowo.
Oficjalnie wszystko zacznie się jednak o godz. 18:00. Wtedy to minister Bogdan Zdrojewski symbolicznie zainauguruje tegoroczną Noc Muzeów. Uroczystość odbędzie się we wrocławskim Pałacu Królewskim, czyli w siedzibie Muzeum Miejskiego.
Darmowe autobusy między muzeami
Przez całą noc między atrakcjami będą kursowały bezpłatne autobusy.
- Uruchamiamy dwie dodatkowe linie. M1 pojedzie z Sołtysowic, przez Muzeum Narodowe, Muzeum Etnograficzne do Browaru Mieszczańskiego. Kolejna linia, czyli M2, prowadzi od Nadodrza, przez Arsenał Miejski, Kino Nowe Horyzonty, Pałac Królewski i dociera do Muzeum Narodowego - opowiada Anna Tatarska z wydziału kultury wrocławskiego magistratu.
Atrakcje w całym Wrocławiu
Noc Muzeów to w sumie około 200 atrakcji kulturalnych.
Swoje podwoje otworzy chociażby Społeczne Mobilne Muzeum Militariów. Na co dzień muzeum jest jeszcze w organizacji, jednak przy okazji święta kultury turyści będą mogli zwiedzić bunkier przy ul. Pełczyńskiej oraz zobaczyć wojskowy obóz polowy wraz z historycznymi pojazdami militarnymi i bronią. Miłośnicy serialu "Czterej pancerni i pies" będą mogli odbyć sentymentalną podróż do czasów produkcji filmu. Wystawie starych zdjęć będzie towarzyszyła całonocna projekcja serialu.
Muzeum Współczesne o godz. 19:00 zacznie piknik cygański. Wcześniej, o godz. 17:00, zaprosi dzieci na warsztaty. Nauczą się, jak wykonać cygańskie laleczki.
Wieczorem, o godz. 22:00 Muzeum Odry FOMT otworzy kino na Odrze. Będzie seans polskich filmów dokumentalnych oraz fabularnych związanych z tematyką wodną.
Muzeum Farmacji Wydziału Farmaceutycznego UM pozwoli natomiast wykonać domową pastę do zębów. Proponuje też wykład pt. "Zabójcze zioła oraz ich wpływ na historię ludzkości".
Natomiast Muzeum Architektury zorganizuje... rozpalenie rzeźby Władysława Hasiora. O godz. 22:00 Pomnik stanie w płomieniach dzięki specjalnie przygotowanemu na tę okazję paliwu.
Na moc atrakcji zaprasza 59 instytucji w całym mieście.
Tak wyglądała Noc Muzeów w zeszłym roku:
Noc kultury nie tylko we Wrocławiu
Noc Muzeów po raz pierwszy została zorganizowana w Berlinie w 1997 roku. Cztery lata później stała się imprezą ogólnoeuropejską, w której bierze udział aż 120 miast Europy.
Zawsze w trzeci weekend maja muzea, galerie i instytucje kultury zapraszają zwiedzających na bezpłatne, nocne zwiedzanie. Wydarzeniu patronuje Europejska Rada Europy.
Autor: mir/mz / Źródło: wroclaw.pl, TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: wroclaw.pl