"Pałace towarów", "świątynie komercji". Dawne domy towarowe Wrocławia

Wrocławskie domy towarowe i hadlowe
Wrocławskie domy towarowe i hadlowe
K. Połosak | fotopolska.eu
Dom handlowy na rogu placu Teatralnego i ul. ŚwidnickiejK. Połosak | fotopolska.eu

Na przełomie XIX i XX wieku w niemieckim Breslau działało ok. 60 domów handlowych i towarowych. W latach międzywojennych przybyło kolejnych kilkanaście kilkukondygnacyjnych sklepów z półkami uginającymi się pod ciężarem produktów na sprzedaż. Miały być jak najbardziej luksusowe, a klientów olśniewać nie tylko bogactwem oferowanych towarów, lecz także wystrojem wnętrz.

- Powszechnie uważa się, że pierwszym domem handlowym w Breslau był Monopol. Jednak pierwszy był dom rodziny Sachsów, który został otwarty już w latach 40. XIX wieku. Miał duże okna wystawowe, przestronne witryny. To był ewenement, bo wtedy w mieście rządziły jeszcze maleńkie sklepiki - mówi Maria Zwierz, kustosz z Muzeum Architektury we Wrocławiu. Te małe przybytki handlarzy rozwijały się jeszcze przez kilkadziesiąt lat. Sytuacja zmieniła się pod koniec XIX wieku. Właśnie wtedy wybuchł boom na kupieckie domy. Dlaczego? Według znawców tematu przyczyn było kilka. – Taka była moda i trend, by iść w kierunku dużych, luksusowych obiektów handlowych. Miało to świadczyć o potędze ekonomicznej miasta i jego mieszkańców. W końcu Breslau było jednym z najbogatszych niemieckich miast – wyjaśnia Zwierz. I dodaje, że domy handlowe i towarowe były synonimem luksusu.

Dom mody Heinricha przy ul. Ruskiej 11-12fotopolska.eu

"Świątynia komercji" w centrum Breslau

W latach 1892-1912 w krajobrazie miasta było już 60 działających domów handlowych i towarowych. Wszystkie nowoczesne i ekskluzywne. Wszystkie walczące o klienta. Głównie tego bogatego. Przy Rynku, na którym dawniej kwitł handel, kolejne sklepy wyrastały jak grzyby po deszczu. Magazyn Nowości Moritza Sachsa został przejęty i wyburzony przez braci Artura i Georga Baraschów. Ich nowa placówka, dzisiejszy Feniks, miała być zwieńczeniem handlowego imperium. W tym czasie budynek był największym z wrocławskich domów towarowych. Został otwarty w akompaniamencie śpiewaków operowych. Bogate wnętrza miały przyciągać zamożnych klientów. Właściciele nie oszczędzali i eksponowali przepych: lustrzane ściany, drewniane parkiety i stoiska pełne rozmaitego asortymentu. Wrocławianie mieli tu z czego wybierać: oprócz ubrań, sprzedawano też złoto, zegary, dywany, zabawki i produkty spożywcze. Znalazło się tu także miejsce dla olbrzymiej restauracji i ogrodu zimowego. Wrocławska prasa nazywała to miejsce "pałacem towarów" i "świątynią komercji".

Wnętrza domu towarowego braci Barasch. Dzisiejszy Feniks fotopolska.eu

Pod koniec lat 20. XX wieku właściciele zdecydowali się na remont, a secesję zastąpił modernizm. – To był częsty zabieg. Przedsiębiorcy chcieli iść z duchem czasu: zmieniano wnętrza, charakter elewacji, wprowadzano udogodnienia dla klientów i towarów. W dzisiejszym "Feniksie" zamontowano nawet pierwsze w mieście ruchome schody – przypomina Zwierz.

"Dawne sklepy jak dzisiejsze galerie"

W Rynku, na działce o numerze 39-40, działał dom handlowy, którego właścicielem był Louis Levy. Tu eleganckie damy mogły uzupełnić swoją garderobę, a na wyższych piętrach szwaczki w pocie czoła tworzyły najnowsze wzory sukni. Kilka kamienic dalej działały domy handlowe Trautner i Hönert, a pod numerem 58 dom handlowy i księgarnia Priebatsch (dzisiejsza Dolnośląska Biblioteka Publiczna).

Dom handlowy Herz&Ehrlich, późniejsza Moda Polskafotopolska.eu

Kilkaset metrów dalej otwarto dom towarowy Victoria, dzisiejszą siedzibę firmy Herbapol. Handlarze mogli tu wynająć powierzchnię, by wystawić swoje towary, a znużeni zakupami klienci odpoczywali w restauracji. Z kolei na tych głodnych kultury czekała galeria sztuki i jedna z pierwszych w Breslau sal kinowych. – Pod tym względem domy towarowe wyglądały jak współczesne galerie handlowe. Obok sklepów znajdowały się punkty usługowe i gastronomiczne – przyznaje kustosz.

Dziś imprezownia, kiedyś elegancki pasaż handlowy

Domy towarowe wyglądały jak współczesne galerie handlowe. Obok sklepów znajdowały się punkty usługowe i gastronomiczne. Maria Zwierz, kustosz Muzeum Architektury we Wrocławiu

Niedaleko Rynku otwarto największy w mieście pasaż handlowy, dziś wrocławskie zagłębie klubowe, tzw. Pasaż Niepolda. Jego właścicielem był Wilhelm Niepold, który najpierw handlował produktami sprowadzanymi z dalekich krajów, m.in.kawą i cygarami. Później powiększył swój biznes, a w lokalach pod jego szyldem działały firmy sprzedające galanterię, płótna, bieliznę i produkujące odzież.

"Tłum kupujących" na Świdnickiej

Od początku lat 90. XIX wieku ogromne sklepy powstawały też przy najbardziej reprezentacyjnej z miejskich ulic - Świdnickiej, która w ówczesnej prasie opisywana była jako "wypełniona tłumem kupujących". Szlaki wielkiemu handlowi przetarł tu Monopol, przylegający do hotelu o tej samej nazwie. Na automobile bogatych klientów sklepu czekał nawet pierwszy w mieście parking.

Obok kusił dom towarowy Juliusa Schoettlandera, jednego z najbogatszych mieszkańców miasta i fundatora Parku Południowego. Kilkaset metrów dalej zakupy można było zrobić w pięciopiętrowym domu towarowym Martina Schneidera, czyli w dzisiejszym domu handlowym Podwale. Tu działała słynna Cafe Vaterland, która zajmowała całe piętro i w której znużeni panowie mogli odpocząć od zakupowego szaleństwa.

W 1930 roku, przy tej samej arterii, otwarto dzisiejszą Renomę, czyli legendarny dom towarowy braci Wertheim. Wykończona złotem elewacja działała na wyobraźnię wrocławian. Na tych z grubymi portfelami czekały nie tylko stoiska z perskimi dywanami czy porcelaną, ale też fryzjer, atelier fotograficzne, sala rekreacyjna, ogród zimowy i restauracja.

Przedwojenny asortyment dzisiejszej Renomyfotopolska.eu

Wyzwanie silnej konkurencji, w latach 30. XX wieku, rzucił Rudolf Petersdorff. Jego dom towarowy, dziś znany jako Kameleon, stanął przy ul. Szewskiej. Kilkadziesiąt lat temu miał być namiastką amerykańskiego snu w sercu Niemiec. Przed otwarciem przykryto go nawet ogromną płachtą, by do końca utrzymać wygląd obiektu w tajemnicy i ukryć go przed zazdrosnym wzrokiem konkurencji.

Witryna sklepowa przybytku Rudolfa Petersdorffa. Dzisiejszy Kameleon przy ul. Świdnickiejfotopolska.eu

"Z nienawiści stał się aryjski"

Kilka lat później, po dojściu nazistów do władzy, wrocławskie domy handlowe i towarowe musiały zmienić właścicieli. Żydzi zostali pozbawieni swoich majątków, a sklepy przeszły w ręce aryjskich przedsiębiorców. Taki los spotkał m.in. dom towarowy braci Baraschów, firmy bieliźniarskiej Stein&Koslowsky, dom Schlesinger&Grunbaum przy dzisiejszej ul. Rzeźniczej, sklep Levy'ego, nowoczesny dom towarowy Petersdorffa, dom handlowy C&A i dom towarowy braci Wertheim, który przemianowano na AWAG.

Nieprzychylni nowej polityce władz skrót tłumaczyli "Aus Wut Arisch Geworden" czyli "z nienawiści stał się aryjski".

Wojna oszczędziła wrocławski handel

W trakcie wojny w nietkniętym działaniami zbrojnymi Breslau wielkie sklepy wciąż działały. Gdy doszło do oblężenia miasta, niektóre z prężnie działających przedsiębiorstw zostały zrujnowane, m.in. dom handlowy Tack, który zniknął z rogu ul. Kuźniczej i Wita Stwosza. Większość obiektów wyszła jednak z II wojny światowej obronną ręką.

– Przy budowie wielu z nich wykorzystano konstrukcje szkieletowo-ramowe, które były trudnopalne i to je uratowało. Wprawdzie w większości przypadków nie udało się uratować oryginalnych szyb i wyposażenia, ale ich stan był dobry – przyznaje Zwierz.

Zniszczony dom towarowy Tackfotopolska.eu

Nowe czasy i przebranżowienie

Sklep braci Barasch został przekazany Powszechnej Spółdzielni Spożywców, a naprawy wymagał wyłącznie dach. Były przybytek Petersdorffa został pozbawiony okien i miał uszkodzone miedziane gzymsy. Szybko został wyremontowany, a po renowacji wprowadziły się do niego Zakłady Przemysłu Odzieżowego 1 Maja.

Domy towarowe i handlowe naprawiano w wielkim pośpiechu. – W 1948 roku we Wrocławiu miała odbyć się Wystawa Ziem Odzyskanych, więc władze miasta chciały jak najszybciej doprowadzić do porządku to, co się dało, by zrobić wrażenie na przyjezdnych – przypomina kustosz.

Tak stało się z Powszechnym Domem Towarowym, czyli dzisiejszą Renomą, gdzie można było dostać towary z wyższej półki. Naprzeciwko, w dawnym handlowym imperium Schneidera, działał Klub Dziennikarza i sklep PSS Społem.

Niedaleko, u zbiegu ul. Świdnickiej i placu Teatralnego, na parterze dawnego domu handlowego uruchomiono sklep, a wyżej stworzono dom studencki. Z kolei w Victorii uruchomiono produkcję Herbapolu, a w dawnym domu handlowym przy ul. Rzeźniczej siedzibę miały Zakłady Przemysłu Odzieżowego Intermoda.

Dawny dom towarowy Victoria. Dziś wrocławski HerbapolD. Rudnicki | TVN24 Wrocław

Zamiast zakupów pizza i książka

Ostatnim "klasycznym" wrocławskim domem towarowym jest Solpol, który stanął w 1993 roku przy ulicy Świdnickiej. Miał być symbolem zmieniających się czasów i powiewem Zachodu. Prasa pisała o "Europie na Świdnickiej", a kolorowy budynek miał rozweselać ponurą i szarą okolicę.

- To ważny obiekt, bo został wybudowany jako ostatni wrocławski dom towarowy przed epoką supermarketów i galerii handlowych – tłumaczył prof. Rafał Eysymontt, historyk sztuki z Uniwersytetu Wrocławskiego, po tym, jak okazało się, że Solpol może zostać najmłodszym zabytkiem w Polsce. W niektórych z przedwojennych wielkich sklepów dziś zjemy pizzę, w innych wypożyczymy książkę lub porozmawiamy z urzędnikami na temat rozwoju miasta. Niektóre czekają na najemców, a ich olbrzymie przeszklone witryny straszą pustkami, jeszcze inne zostały zamienione w siedziby firm, a w miejscu wieszaków i półek stoją biurka i komputery. Jednak w wielu z nich, wyremontowanych i unowocześnionych, wciąż można zrobić zakupy. W nowoczesnym Wrocławiu na 1000 mieszkańców przypada 800 metrów kwadratowych powierzchni handlowej.

Tak dziś wygląda dawny dom towarowy braci WertheimKornisz13 | Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Zobacz więcej zdjęć wrocławskich sklepów w zbiorach Fotopolski.

Przedwojenne domy handlowe i towarowe wciąż można podziwiać we Wrocławiu:

Mapa Targeo

Autor: Tamara Barriga / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: fotopolska.eu

Pozostałe wiadomości

Jak na wiadomość o ucieczce Marcina Romanowskiego na Węgry zareagowali przedstawiciele jego obozu politycznego? Według Mai Wójcikowskiej niektórzy "trochę przecierali oczy i nie ukrywali zdziwienia". - Mam wrażenie, że Romanowski jednak trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka - przyznał Konrad Piasecki. Według relacji Agaty Adamek politycy wcześniej związani z Funduszem Sprawiedliwości obawiali się, że gdyby Romanowski był teraz w Polsce, mógłby powiedzieć "za dużo".

Marcin Romanowski uciekł na Węgry. "Trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka"

Marcin Romanowski uciekł na Węgry. "Trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka"

Źródło:
TVN24

Premier Słowacji Robert Fico spotkał się na Kremlu z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Wieczorem szef słowackiego rządu przekazał w mediach społecznościowych, że odbyli "długą rozmowę", a Putin "potwierdził gotowość Moskwy do kontynuowania dostaw gazu na Zachód i Słowację". Ukraina zapowiedziała, że nie przedłuży wygasającego wraz z końcem roku kontraktu, który zezwala na tranzyt gazu przez jej terytorium.

Robert Fico "po długiej rozmowie" z Putinem na Kremlu

Robert Fico "po długiej rozmowie" z Putinem na Kremlu

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Jedna z pięciu ofiar piątkowego ataku w Magdeburgu to dziewięcioletni Andre. "Niech mój mały miś znowu lata dookoła świata" - napisała w pożegnalnym wpisie w mediach społecznościowych jego matka. Hołd zmarłemu dziewięciolatkowi oddała też lokalna straż pożarna. Chłopiec należał do jej dziecięcego oddziału.

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

Źródło:
BBC, Bild, Sky News

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Samolot z dziesięcioma osobami na pokładzie rozbił się i uderzył w sklep w centrum turystycznej miejscowości Gramado na południu Brazylii. Jak podały władze, nikt z pasażerów nie przeżył.

Samolot spadł na sklep

Samolot spadł na sklep

Źródło:
Reuters

Pogoda na Boże Narodzenie. Przed świętami lokalnie dosypie jeszcze trochę śniegu, czy jednak wystarczy go, by utrzymał się do Wigilii? Sprawdź najnowszą aktualizację świątecznej prognozy pogody.

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Członek Państwowej Komisji Wyborczej Ryszard Kalisz ujawnił w TVN24, że otrzymał e-mail z informacją, że przewodniczący PKW Sylwester Marciniak "zarządził tryb obiegowy podjęcia uchwał", wśród których ma się znajdować uchwała w sprawie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS. Kalisz zgodził się, że jest to próba podjęcia uchwały "tylnymi drzwiami" przez przewodniczącego PKW. Sprawę komentowali politycy PSL, KO, a także szefowa kancelarii prezydenta.

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

Źródło:
TVN24

Amerykańska aktorka Blake Lively oskarżyła Justina Baldoniego, swojego partnera z planu "It Ends with Us" i jednocześnie reżysera tego filmu, o szereg niestosownych zachowań. Aktorka twierdzi również, że mężczyzna, wspólnie ze studiem, które wyprodukowało film, zorganizował przeciwko niej kampanię oszczerstw. Prawnik studia stanowczo temu zaprzeczył, nazywając twierdzenia aktorki "całkowicie fałszywymi i oburzającymi".

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Źródło:
BBC, New York Times, Variety

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W południowej Polsce noc przyniesie opady śniegu i silne podmuchy wiatru. Sprawdź, gdzie będzie szczególnie niebezpiecznie.

IMGW ostrzega. Nocą miejscami będzie niebezpiecznie

IMGW ostrzega. Nocą miejscami będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wielu zagranicznych internautów zachwyciła znajdująca się w Polsce świecąca w ciemności ścieżka rowerowa, na której w nocy jakoby widać odwzorowane gwiazdy i gwiazdozbiory. Jak się okazuje, w kraju mamy takiego rodzaju drogę dla rowerów, ale nie wygląda tak spektakularnie.

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Źródło:
Konkret24

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Po trzech miesiącach prac konserwacyjnych turyści odwiedzający Rzym znów mogą oglądać słynną fontannę di Trevi w pełnym blasku. Wprowadzono jednak limit osób, które mogą jednocześnie przed nią przebywać. Na razie to eksperyment.

Fontanna di Trevi po nowemu

Fontanna di Trevi po nowemu

Źródło:
PAP

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski dotarł do Ukrainy medycznym kamperem, który będzie działał jak mobilny szpital. Możliwe będzie w nim między innymi przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych - poinformował w niedzielę portal Vatican News.

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Źródło:
PAP

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24