"Cycuch janowicki", "Górnik" i "Rudawskie" uratują to miejsce? Browar wznawia produkcję

Browar Miedzianka będzie produkować trzy rodzaje piwa: "Cycuch janowicki", "Górnik" i "Rudawskie"
Browar Miedzianka będzie produkować trzy rodzaje piwa: "Cycuch janowicki", "Górnik" i "Rudawskie"
D.Rudnicki, F.Czekała | TVN 24 Wrocław, Browar Miedzianka
Browar Miedzianka będzie produkować 3 rodzaje piwaD.Rudnicki, F.Czekała | TVN 24 Wrocław, Browar Miedzianka

Niemieckie "Złoto Kupferbergu" było słynne w całej okolicy. To był lokalny przysmak. Pili je górnicy, którzy po zakończonej szychcie bawili się w gospodach. Pili je turyści w schroniskach na szczytach Rudaw Janowickich. - Chcemy nawiązać do starych tradycji warzenia piwa - zapowiadają browarnicy, którzy w Miedziance otwierają nowy Browar Miedzianka. Czy do miasteczka wróci życie?

Malownicza miejscowość na wzgórzu Miedzianej Góry. Widoki na Śnieżkę, Góry Sokole i Ołowiane przyciągały dawniej rzesze turystów. Bo dawniej, jeszcze w niemieckim Kupferbergu, na rynku stały wysokie kamienice z pięknymi fasadami. Wiły się wąskie uliczki wzdłuż których ustawione były ławeczki i fontanny. Miasteczku uroku dodawał uliczny gwar. Tak wyglądała Miedzianka przez prawie 700 lat swojego istnienia.

Jeszcze przed II wojną światową drogę z Berlina do Kupferbergu można było pokonać w kilka godzin. - Z Niemiec samolotem do Hirschbergu, czyli obecnej Jeleniej Góry. Stamtąd kolejką elektryczną do Janowitz i dorożką wprost do Miedzianki. W okolicy działała nawet stacja Shella - mówi Filip Springer, autor książki "Miedzianka. Historia znikania".

Po miejscowości z kilkusetletnią tradycją ostał się tylko kościół, kilka domów i ruiny starego browaru. Po tym jak Sowieci rozpoczęli rabunkowe wydobycie uranu i zdecydowali o likwidacji wsi, wymarła Miedzianka ma szansę odrodzić się na nowo.

"Cycek janowicki" w nawiązaniu do gór

- Nasz browar jeszcze się buduje. Jest po drugiej stronie drogi, kilkadziesiąt metrów od starego browaru, po którym zostały tylko ruiny. Chcemy recepturą piwa nawiązywać do tego warzonego tu przed laty. Będą trzy piwa - zapowiada Jarosław Kądziela, początkujący browarnik.

Na rozpoczęcie pracy czekają już pierwsze tanki. Gotowa jest już ściśle tajna receptura. Właściciele nie ukrywają, że podjęli się prób odtworzenia dawnego smaku "Kupferberger Gold" i "Złota Miedzianki". Nowe, nietypowe nazwy nawiązują do tradycji miasteczka i okolicy, w jakiej się znajduje.

- "Cycuch janowicki" nawiązuje do dwóch gór, które widać z Miedzianki. "Górnik", ku pamięci górniczej historii miasta i "Rudawskie" od Gór Rudawskich, w skład których wchodzi Miedziana Góra - wyjaśnia Ewa Jurkiewicz, żona młodego browarnika.

Piwo Franzky'ego i Spiża piły całe Sudety

Historia browarnictwa w Miedziance sięga jeszcze XV wieku. Pierwsze udokumentowane produkcje to rok 1842. Założycielem browaru był Georg Franzky. Sukces piwa z Miedzianki upatrywano w krystalicznie czystej wodzie o leczniczych właściwościach. Złoty trunek miał być lepszy, niż popularny Pilsner Urquel. Po wojnie kierownikiem browaru został Stefan Spiż, ojciec późniejszego założyciela popularnego minibrowaru we Wrocławiu - Bogdana Spiża.

- Bardzo się cieszę, że powstaje nowy browar. Przez lata "Złoto Miedzianki" było lokalnym przysmakiem. Piwo towarzyszyło mieszkańcom podczas festynów, świąt i karnawału. Teraz Miedzianka może odrodzić się na nowo - ocenia Filip Springer.

Filip Springer mówi o przedwojennej historii Miedzianki:

Filip Springer, autor książki "Miedzianka. Historia znikania" mówi o historii lokalnego browaru
Filip Springer, autor książki "Miedzianka. Historia znikania" mówi o historii lokalnego browaruD.Rudnicki, F.Czekała | TVN 24 Wrocław, Browar Miedzianka
Filip Springer mówi o przedwojennej historii Miedzianki
Filip Springer mówi o przedwojennej historii MiedziankiDaniel Rudnicki | TVN 24 Wrocław, rudawyjanowickie.pl

Upadek Miedzianki i tajemnica ZSRR

W czasach świetności miała ponad 3 tys. mieszkańców. Pokonała klęski, przeżyła wielkie pożary i wojnę 30-letnią. Nawet dwie wojny światowe nie dotknęły miejscowości na Miedzianej Górze. Kupferberg był popularnym ośrodkiem wypoczynkowym, starał się o status uzdrowiska.

W 1948 roku Sowieci otworzyli w Miedziance kopalnię uranu, która oficjalnie była Zakładem Przemysłowym. Po kilkuletnim, rabunkowym wydobyciu, pojawiły się pierwsze szkody górnicze. Miedzianka zaczęła się zapadać. W 1972 roku podjęto decyzję o likwidacji miasteczka.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT TAJNEJ KOPALNI URANU W MIEDZIANCE.

Muzeum i ścieżka ocalą Miedziankę od zapomnienia?

- Tajemnica nadal jest nieodkryta, dlatego tak bardzo nam zależy. Chcemy nie tylko ocalić Miedziankę od zapomnienia, ale też ocalić to, co po niej zostało - tłumaczy Jędrzej Wasiak-Poniatowski, członek stowarzyszenia "Faktor". Razem z żoną i innymi członkami stowarzyszenia mieszkają w okolicy, są pasjonatami Rudaw Janowickich.

- Najbardziej tajemniczy okres, to ten zaraz po wojnie. Dokumentacja z tego czasu w ogóle nie jest dostępna. Próbowaliśmy dotrzeć do archiwów, ale odmawiano nam. Mówiono, żebyśmy sobie odpuścili. Po prostu - dodaje.

Mimo to lokalni działacze nie poddają się. Na gruzach dawnego pałacu chcą stworzyć muzeum minerałów i postawić makietę przedwojennej Miedzianki. W planach jest również ścieżka tematyczna.

- Turyści będą mogli usiąść na łące i przeczytać, że w tym miejscu dawniej był rynek. Tablice staną również przed gruzami dawnego browaru - zapowiada Natalia Poniatowska-Wasiak. - Myślę, że to dobry początek, aby ocalić Miedziankę od zapomnienia - dodaje jej mąż.

Stowarzyszenie chce zadbać o przyszłość Miedzianki
Stowarzyszenie chce zadbać o przyszłość MiedziankiD.Rudnicki, F.Czekała | TVN 24 Wrocław, rudawyjanowickie.pl

Autor: Marta Balukiewicz/iga / Źródło: TVN 24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Wrocław, Browar Miedzianka

Pozostałe wiadomości

Papież Franciszek przyjął rezygnację arcybiskupa Andrzeja Dzięgi z posługi metropolity szczecińsko-kamieńskiego - poinformowała nuncjatura apostolska w Polsce. Administratorem apostolskim sede vacante został bp koszalińsko-kołobrzeski Zbigniew Zieliński. Dzięga miał wiedzieć o wykorzystywaniu seksualnym nieletnich przez księdza Andrzeja Dymera.

Papież przyjął rezygnację arcybiskupa Andrzeja Dzięgi

Papież przyjął rezygnację arcybiskupa Andrzeja Dzięgi

Źródło:
PAP

W poczekalni Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie mężczyzna, do którego wezwano karetkę pogotowia, zaatakował ratownika medycznego. Poszkodowany ma poważne obrażenia twarzy, przeszedł dwie operacje.

Ratownik medyczny pobity w komendzie policji

Ratownik medyczny pobity w komendzie policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30 zastępów straży pożarnej walczy z pożarem karczmy w Tuszynie pod Łodzią. Z budynku ewakuowano osiem osób. W związku z dużym zadymieniem całkowicie zablokowana jest droga krajowa numer 12. Akcja gaśnicza może potrwać wiele godzin.

Pożar karczmy pod Łodzią. Zablokowana droga krajowa

Pożar karczmy pod Łodzią. Zablokowana droga krajowa

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Interfax-Ukraina, powołując się na źródło rządowe poinformował, że siły ukraińskie przeprowadziły atak na jeden z największych kombinatów metalurgicznych w Rosji. Zakład znajduje się w Lipiecku, około 300 kilometrów od ukraińskiej granicy. Miało dojść do pożaru i ewakuacji pracowników. "Surowiec z tego przedsiębiorstwa jest wykorzystywany do produkcji rosyjskich rakiet, artylerii, dronów" - przekazała ukraińska agencja informacyjna.

Media: ukraińskie siły przeprowadziły atak na dużą fabrykę w Rosji

Media: ukraińskie siły przeprowadziły atak na dużą fabrykę w Rosji

Źródło:
PAP
"Miałam zjeść miskę śmierdzącej kaszy z odchodami szczurów, bo inaczej czekała mnie kara". To mógł być "kubek" albo piwnica

"Miałam zjeść miskę śmierdzącej kaszy z odchodami szczurów, bo inaczej czekała mnie kara". To mógł być "kubek" albo piwnica

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przez dwa lata od rosyjskiej agresji na Ukrainę w polskim internecie pojawiło się wiele przekazów, fake newsów i działań dezinformacyjnych wymierzonych w ten kraj, jego obywateli, także tych, którzy schronili się w Polsce. Rozprawialiśmy się z nimi w Konkret24. Przypominamy niektóre z nich.

Emerytura po jednym dniu pracy, stypendium bez wymogów, praca w urzędach. Fejki o Ukraińcach w Polsce

Emerytura po jednym dniu pracy, stypendium bez wymogów, praca w urzędach. Fejki o Ukraińcach w Polsce

Źródło:
Konkret24

Premierzy Włoch, Kanady, Belgii i szefowa Komisji Europejskiej przyjechali w sobotę do Kijowa, aby okazać solidarność Ukrainie w drugą rocznicę rozpoczęcia przez Rosję wojny na pełną skalę. Za obecność i wsparcie podziękował Wołodymyr Zełenski. - Dziękuję Wam bardzo za to, że jesteście tutaj dzisiaj, że jesteście z nami podczas całej tej wojny - mówił prezydent Ukrainy. Konferencja odbyła się na lotnisku w Hostomlu. W sobotę odbędzie się szczyt G7 w formie wideokonferencji, którą koordynować z Ukrainy będzie Giorgia Meloni.

Zełenski: dziękuję, że jesteście tutaj dzisiaj i podczas całej tej wojny

Zełenski: dziękuję, że jesteście tutaj dzisiaj i podczas całej tej wojny

Źródło:
PAP

Ukraińska armia zniszczyła w piątek rosyjski samolot obserwacyjny A-50 - przekazał dowódca sił powietrznych Mykoła Ołeszczuk. Niezależny rosyjski kanał informacyjny na Telegramie podał, że w Kraju Krasnodarskim, gdzie spadł samolot, znaleziono szczątki dziesięciu ciał. To druga rosyjska maszyna tego typu zestrzelona w ostatnim czasie.

Rosjanie stracili samolot A-50. "Znaleziono szczątki dziesięciu ciał"

Rosjanie stracili samolot A-50. "Znaleziono szczątki dziesięciu ciał"

Źródło:
PAP

Rosja oskarża nas, że jesteśmy "więźniami rusofobii", ale fobia jest strachem nieracjonalnym. Tymczasem Rosja niemal codziennie grozi nam jądrową zagładą – powiedział podczas debaty w Radzie Bezpieczeństwa ONZ szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Odpowiedział w ten sposób na zarzuty i kłamstwa rosyjskiego ambasadora.

Sikorski: nie jesteśmy rusofobami, bo strach przed Rosją nie jest nieracjonalny

Sikorski: nie jesteśmy rusofobami, bo strach przed Rosją nie jest nieracjonalny

Źródło:
PAP

Gabriela Olszowska, która po zwolnieniu ze stanowiska Barbary Nowak pełniła obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. W piątek zakończyła się ocena kandydatur, a komisja ogłosiła wynik.

Jest nowa małopolska kurator oświaty. Zastąpiła Barbarę Nowak

Jest nowa małopolska kurator oświaty. Zastąpiła Barbarę Nowak

Źródło:
PAP

Zawaliła się ściana i stropy w niezamieszkałej kamienicy w centrum Łodzi. Gruzowisko w poszukiwaniu ofiar przeszukała straż pożarna z psami. Nikogo nie odnaleziono.

Zawaliła się część kamienicy w centrum Łodzi. Strażacy przeszukali gruzowisko

Zawaliła się część kamienicy w centrum Łodzi. Strażacy przeszukali gruzowisko

Źródło:
tvn24.pl

Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że największym poparciem Polaków cieszy się obecnie Koalicja Obywatelska. Prawo i Sprawiedliwość plasuje się na drugim miejscu, ale odnotowało spadek. Umacnia się z kolei pozycja Trzeciej Drogi.

Najnowszy sondaż partyjny. Na podium Koalicja Obywatelska, PiS i Trzecia Droga

Najnowszy sondaż partyjny. Na podium Koalicja Obywatelska, PiS i Trzecia Droga

Źródło:
PAP

Nocna kolizja dwóch samochodów w alei Armii Ludowej. Zderzyły się dwa auta: toyota i lamborghini. Nie było osób poszkodowanych. Luksusowe auto zakończyło jazdę na betonowym murze.

Po kolizji lamborghini zatrzymało się na murze

Po kolizji lamborghini zatrzymało się na murze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Portugalska Praia da Falésia to najpiękniejsza plaża 2024 roku - wynika z rankingu Travellers' Choice Awards. Na kolejnych miejscach znalazły się miejsca z włoskiej Lampedusy i hiszpańskiego San Sebastian.

Wybrano najpiękniejszą plażę 2024 roku

Wybrano najpiękniejszą plażę 2024 roku

Źródło:
PAP

Trzeba się udać do urzędu miasta i zapytać o warunki otrzymania mieszkania komunalnego, bo każda gmina w szerokim zakresie może je kształtować samodzielnie. Możliwe jest, że na przykład w Słupsku szybciej dostaniemy mieszkanie niż Warszawie, bo to zależne jest od miasta - wyjaśnia w rozmowie z biznesową redakcją portalu tvn24.pl Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. Podkreśla, że większość programów mieszkaniowych kierowanych jest do młodych ludzi. - A zapotrzebowanie na mieszkania komunalne dotyczy głównie osób w średnim wieku i starszych - stwierdza.

Sto tysięcy chętnych w kolejce. "Najdłużej oczekiwała osoba, która złożyła wniosek szesnaście lat temu"

Sto tysięcy chętnych w kolejce. "Najdłużej oczekiwała osoba, która złożyła wniosek szesnaście lat temu"

Źródło:
tvn24.pl

W miejscowości Obiecanowo pod Makowem Mazowieckim doszło do tragicznego zdarzenia, w którym zginęło 2-letnie dziecko. Chłopczyk najprawdopodobniej został potrącony przez pojazd – informuje miejscowa policja.

Dwulatek leżał na poboczu, zmarł w szpitalu. Policja: prawdopodobnie został potrącony

Dwulatek leżał na poboczu, zmarł w szpitalu. Policja: prawdopodobnie został potrącony

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Wojna śni mi się prawie od dwóch lat, bo pojawiliśmy się w Ukrainie chwilę po rozpoczęciu pełnoskalowego konfliktu - wyznała w programie "Jeden na jeden" Katarzyna Daniszewska, ratowniczka z grupy medycznej Awangarda.

Polska ratowniczka w Ukrainie: najbardziej pamięta się te osoby, które zaczynały krzyczeć, płakać, dziękować

Polska ratowniczka w Ukrainie: najbardziej pamięta się te osoby, które zaczynały krzyczeć, płakać, dziękować

Źródło:
TVN24

Mijają dwa lata od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Dla wielu obywateli Ukrainy schronieniem stała się Polska. Blisko milion osób z tego kraju przebywających w Polsce posiada aktywny numer PESEL. Umożliwia on uchodźcom między innymi podjęcie pracy czy dostęp do świadczeń.

Polska drugim domem. Blisko milion osób otrzymało numer PESEL

Polska drugim domem. Blisko milion osób otrzymało numer PESEL

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W Warszawie trwają przygotowania do manifestacji w drugą rocznicę eskalacji agresji Rosji na Ukrainę. Symboliczne krzyże z nazwiskami ofiar wojny pojawiły się w sobotę przed budynkiem Ambasady Federacji Rosyjskiej.

Krzyże z nazwiskami zabitych przed ambasadą Rosji

Krzyże z nazwiskami zabitych przed ambasadą Rosji

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia mówił podczas spotkania z uczniami liceum w Ciechanowie, że w przestrzeni publicznej nie ma miejsca na mowę nienawiści. Dodał, że "język jest dzisiaj w stanie zrobić czasami dużo więcej niż pięść". Przyznał, że ma żal do Platformy Obywatelskiej, iż nie zareagowała adekwatnie na internetowy hejt wobec niego, z którym została w ostatnich dniach powiązana.

Szymon Hołownia: mam żal do Platformy Obywatelskiej, że nie odcięła się od hejtu

Szymon Hołownia: mam żal do Platformy Obywatelskiej, że nie odcięła się od hejtu

Źródło:
PAP

Ministerstwo sportu pod poprzednim kierownictwem wydało ponad 400 tysięcy złotych na zakup biletów na mecze piłki nożnej i siatkówki. - Mamy podejrzenia, że mogły trafić do środowiska PiS - mówi obecny wiceminister sportu Piotr Borys i dodaje, że pieniądze wydano w sposób "nieuprawniony", a w dokumentacji resortu są wyraźne braki. Kamil Bortniczuk - były minister sportu - odrzuca zarzuty i mówi, że bilety szły do "szkół, klubów sportowych czy domów dziecka". Do dokumentów w tej sprawie dotarł dziennikarz TVN24 Radomir Wit.

Ponad 400 tysięcy złotych na bilety. "Rozdawał je gabinet polityczny ministra"

Ponad 400 tysięcy złotych na bilety. "Rozdawał je gabinet polityczny ministra"

Źródło:
TVN24

Niemiecki Bundestag przyjął ustawę zezwalającą osobom fizycznym i organizacjom społecznym na uprawę i posiadanie ograniczonej ilości marihuany. Niemcy są dziewiątym krajem na świecie, który zalegalizował tę kwestię.

Niemcy zalegalizowali marihuanę, ale są warunki

Niemcy zalegalizowali marihuanę, ale są warunki

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot odnotowano dwie główne wygrane. Zwycięskie kupony wysłano w Niemczech i Szwecji. W Polsce najwyższymi były wygrane czwartego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 23 lutego 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 23 lutego 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

- To nie bardzo elegancko było. Myślę, że to wynika ze zdenerwowania pana marszałka - ocenia ostatni konflikt w koalicji rządzącej wokół zmian w przepisach aborcyjnych wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat. Kandydatka Lewicy na fotel prezydenta Warszawy jest gościnią najnowszego wydania podcastu "Wybory kobiet".

Magdalena Biejat o marszałku Hołowni: wie, że nie wywinie się tak łatwo

Magdalena Biejat o marszałku Hołowni: wie, że nie wywinie się tak łatwo

Źródło:
tvn24.pl

Najpierw na pytania osób w spektrum autyzmu odpowiadał Robert Makłowicz, potem – Natalia Kukulska. Teraz pora na rapera Michała "Matę" Matczaka. Trzeci odcinek "Autentycznych" można obejrzeć w Playerze i TVN w niedzielę, 25 lutego, o godz. 20.  

Mata o diagnozie spektrum autyzmu: dużo rzeczy zaczęło mieć sens 

Mata o diagnozie spektrum autyzmu: dużo rzeczy zaczęło mieć sens 

Źródło:
TVN24

Sejm przyjął nowelizację ustawy dotyczącej antykoncepcji awaryjnej, czyli tak zwanej tabletki "dzień po". Zgodnie z zawartymi w niej przepisami ma być dostępna bez recepty dla osób powyżej 15 lat. Czym są tabletki "dzień po" i jak działają? Czym różnią się od tabletek poronnych? W rozmowie z tvn24.pl wyjaśnia to ginekolog dr n. med. Grzegorz Mrugacz.  

Jak działa tabletka "dzień po"? Ma być dostępna bez recepty, Sejm przyjął ustawę

Jak działa tabletka "dzień po"? Ma być dostępna bez recepty, Sejm przyjął ustawę

Źródło:
TVN24.pl