Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Wrocławia wspólnie ze szczecińską strażą graniczną zatrzymali kolejne trzy osoby związane z kradzieżami luksusowych aut na terenie Niemiec. Przeważnie były to samochody marek premium - Porsche, Maserati, Jaguar.
Zorganizowana grupa przestępcza działała w 2023 roku w Berlinie, Kołbaskowie, Świecku, Gorzowie Wielkopolskim, Szczecinie, a także innych miejscowościach na terenie Polski i Niemiec. Specjalizowała się w kradzieży luksusowych samochodów osobowych na terenie Niemiec, a następnie przewożeniu tych pojazdów do Polski.
Akt oskarżenia przeciwko 17 osobom
W czerwcu 2024 roku 17 osób zostało oskarżonych o kradzieże z włamaniami do kilkudziesięciu samochodów osobowych i motocykli na terenie Niemiec.
Gang specjalizował się w kradzieżach samochodów luksusowych, przede wszystkim marki Porsche. Jego członkowie wykorzystywali specjalistyczny sprzęt do przełamywania zabezpieczeń w pojazdach, co pozwalało na dokonywanie kradzieży metodą "na komputer".
Dla policjantów szczególnie istotne było to, że nierzadko posługujący się pseudonimami, dokonywali wspólnie szeregu szczegółowych i niezbędnych uzgodnień logistycznych, zdobywali zaopatrzenie niezbędne grupie do realizacji założonych celów, a także podejmowali czynności mające uniemożliwić wykrycie sprawców oraz bezpieczny transport mienia do Polski.
Skradzione pojazdy natychmiast znajdowały swoich nabywców w Polsce, przy czym niejednokrotnie dochodziło również do tzw. kradzieży na zamówienie, tj. do wcześniejszego typowania i zamawiania konkretnych pojazdów przez późniejszych ich nabywców z Polski.
Kradli luksusowe auta
Dotychczas potwierdzono, że gang ukradł ponad trzydzieści samochodów osobowych na terenie Niemiec, w tym modele marek: Porsche, Maserati, Jaguar, Jeep i Volkswagen o łącznej wartości ponad 13 mln złotych. Służby zabezpieczyły również na terenie Polski motocykl marki BMW K1300 oraz samochód marki Chevrolet Camaro, a także dokonali zabezpieczania środków finansowych należących do podejrzanych.
Trzem kolejnym zatrzymanym przedstawiono zarzuty
"Materiał dowodowy na potrzeby prowadzonego postępowania przygotowawczego gromadzony był w ramach powołanego wspólnego Zespołu Śledczego, w skład którego poza polskimi prokuratorami, funkcjonariuszami Zarządu we Wrocławiu CBŚP, Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Placówki Straży Granicznej w Szczecinie wchodzą także przedstawiciele niemieckich organów ścigania" - poinformował podkom. Wrzesiński.
Do tej pory wydano postanowienia w przedmiocie zarzutów wobec 29 osób, a w ramach prowadzonych czynności zatrzymanych zostało 24 członków gangu, zajmujących się kradzieżami samochodów i motocykli na terenie Niemiec, a następnie sprzedawaniem ich lub pochodzących z nich części na terytorium RP - czytamy w komunikacie.
- Na początku sierpnia zostały zatrzymane trzy kolejne osoby, dwie w wieku 35 lat i jedna w wieku 24 lat. Jeden 35-latek usłyszał zarzut kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, dwóm pozostałym przedstawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej - wyjaśnia w rozmowie z tvn24.pl pod kom. Wrzesiński.
Wobec wszystkich podejrzanych, na wniosek prokuratora nadzorującego postępowanie, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Źródło: PAP/tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: CBŚP