Basen, rolki i odnowiony Stadion Olimpijski. Wrocław przygotowuje się do World Games

Wrocław

wikipedia, wroclaw.pl | Signiertes Foto von Giovanni Franceschi, Julo, XK8ERWrocław szykuje się do World Games

Budowa toru do jazdy na rolkach, przebudowa basenu pływackiego oraz odnowienie Stadionu Olimpijskiego. To najważniejsze inwestycje, które zostaną zrealizowane w ramach przygotowań Wrocławia do igrzysk sportów nieolimpijskich World Games 2017.

- Na przełomie roku powołamy nową miejską spółkę, której zadaniem będzie organizacja i przeprowadzenie zawodów World Games 2017 - informuje wiceprezydent Wrocławia, Wojciech Adamski.

Wród najważniejszych inwestycji, które miasto będzie musiało zrealizować w ramach przygotowań do igrzysk, Adamski wymienia budowę toru do jazdy na rolkach, przebudowę basenu pływackiego przy ul. Wejherowskiej oraz odnowienie Stadionu Olimpijskiego.

Największym wyzwaniem ma być modernizacja basenu - koszt oszacowano na blisko 50 mln zł. Pierwotnie projekt zakładał budowę całkowicie nowego obiektu, który miał stanąć w sąsiedztwie wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego.

- Uczelnia oczekiwała jednak nie tylko pokrycia kosztów budowy, ale i kosztów eksploatacji w latach następnych, a na to jako miasto nie mogliśmy się zgodzić. Zamiast budowy nowego basenu zdecydowaliśmy o przebudowie basenu przy ul. Wejherowskiej, który po zakończeniu prac będzie służył mieszkańcom. Pod koniec lipca na posiedzeniu sejmowej komisji sportu padła deklaracja, że ministerstwo sportu wesprze finansowo ten projekt. Oficjalne decyzje w tej sprawie nie zostały jednak jeszcze podjęte - mówi Adamski.

Tor dla rolkarzy

Tor do jazdy na rolkach miałby powstać nie we Wrocławiu, ale w Dusznikach Zdrój. Władze Dusznik zadeklarowały już chęć budowy toru, a wiceprezydent zapewnił, że przedstawiciele Międzynarodowego Stowarzyszenia World Game, nie mają nic przeciwko temu, aby niektóre konkurencje odbywały się w innych miastach. - Z kolei odnowienie Stadionu Olimpijskiego objęłoby między innymi remont wszystkich pomieszczeń i instalacji, ale bez naruszenia samej bryły obiektu, ponieważ jest on chroniony konserwatorsko - dodał Adamski.

Flaga turnieju już we Wrocławiu

W niedzielę w kolumbijskim miecie Cali zakończyły się 9. igrzyska sportów nieolimpijskich, z których reprezentacja Polski przywiozła 6 medali. W igrzyskach wzięło udział ponad 4 tys. sportowców ze 107 krajów, którzy rywalizowali w 171 konkurencjach.

Przebieg i organizację zawodów obserwowali przedstawiciele wrocławskiego magistratu, a podczas ceremonii zakończenia igrzysk prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz odebrał flagę The World Games, oficjalny rekwizyt organizatora. - Widząc jak impreza została zorganizowana w Kolumbii, jestem przekonany, że sobie poradzimy i myślę, że będziemy w stanie zrobić to lepiej. Bierzemy się ostro do pracy, a pierwszym zadaniem będzie zapoznanie wszystkich Polaków z tymi zawodami - mówi wiceprezes Wrocławskiego Centrum Treningowego Spartan Piotr Przygoński, który ma odpowiadać za przygotowanie igrzysk. Decyzja o przyznaniu stolicy Dolnego Śląska praw organizacji zawodów zapadła w styczniu w szwajcarskiej Lozannie. Wrocław pokonał m.in. Kapsztad, Moskwę i Budapeszt.

Całkowity koszt organizacji igrzysk szacowany jest na 100-140 mln zł.

Autor: bieru/par / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia, wroclaw.pl | Signiertes Foto von Giovanni Franceschi, Julo, XK8ER