Ponad 20 rysunków i grafik przedstawiających karykatury Władysława Bartoszewskiego tworzy wystawę, którą w czwartek otwarto we wrocławskiej Kamienicy Pod Złotym Słońcem. Ekspozycję z okazji 92 urodzin Bartoszewskiego przygotował Zakład Narodowy im. Ossolińskich.
- Ten prezent zwraca uwagę na poczucie humoru i dystans jubilata do samego siebie, co jest jedynym z przejawów młodości - powiedział podczas wernisażu Mariusz Urbanek, kierownik wchodzących w skład Ossolineum Gabinetów Świadków Historii. Wystawa została dedykowana obchodzącemu 92. urodziny Władysławowi Bartoszewskiemu.
Pół żartem, pół serio
Na wystawie prezentowane są karykatury wcześniej publikowane w prasie, znajdujące się w archiwum Ossolineum oraz powstałe specjalnie na zamówienie organizatorów. To m.in. prace Jacka Fedorowicza, Witolda Mysyrowicza, Jacka Frankowskiego, Macieja Szprocha, Grzegorza Szumowskiego, Przemysława Truścińskiego oraz Tomasza Brody.
Każda z prezentowanych prac opatrzona jest cytatem z wypowiedzi, wywiadów czy przemówień Bartoszewskiego.
Jubilat obecny na czwartkowym wernisażu opowiadał wiele anegdot związanych z najnowszą historią Polski oraz jego życiem.
- Bawimy się karykaturami Bartoszewskiego, bo Bartoszewski żyje z woli bożej dłużej niż wielu ludzi. Dalej chce mu się mówić, pisać i myśleć, choć coraz smutniej, bo nie jest wesołą rzeczą, gdy starsi żegnają młodszych. Bo przecież jestem starszy od Zbigniewa Romaszewskiego czy Tadeusza Mazowieckiego - mówił sam jubilat.
Polityk, dziennikarz, społecznik
Zofia i Władysław Bartoszewscy od kilku lat przekazują Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich archiwalia, które gromadzili przez całe życie. To m.in. książki, czasopisma konspiracyjne, plakaty, ulotki i zdjęcia z okresu konspiracji. Zbiory Bartoszewskich będą prezentowane w Kamienicy pod Złotym Słońcem na wrocławskim Rynku w Gabinetach Świadków Historii. W ich skład obok Gabinetu Władysława i Zofii Bartoszewskich wchodzi również Gabinet Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich.
Władysław Bartoszewski to były polityk, dziennikarz, pisarz a także działacz społeczny i historyk. Jest byłym więźniem Auschwitz i byłym żołnierzem AK. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim, później był ministrem, senatorem a także sekretarzem stanu.
Wystawę „Władysław Bartoszewski w karykaturach i bon motach” można oglądać do 25 kwietnia.
Autor: balu//ec / Źródło: PAP, TVN 24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Wrocław | D.Wudniak