17 ton nielegalnej mączki mięsno-kostnej trafiło do Polski

 
Śledczy przeszukali 30 firm w całej Polsce
Źródło: TVN 24 | sxc.hu

Trzy osoby z zarzutami i przeszukania w 30 firmach zajmujących się m.in. chowem drobiu i trzody chlewnej. Świdnicka prokuratura prowadzi śledztwo w związku z nielegalnym kupowaniem i stosowaniem mączki mięsno-kostnej.

- Prokuratura (...) prowadzi śledztwo w sprawie nielegalnego przywozu na terytorium Polski i handlu ubocznymi produktami zwierzęcymi w postaci mączki mięsno-kostnej. Bez zachowania wymagań weterynaryjnych obowiązujących w tym zakresie - informuje Ewa Ścierzyńska z prokuratury okręgowej w Świdnicy.

Ponad 17 ton nielegalnej mączki

Śledztwo toczy się od końca ubiegłego roku. Do tej pory zarzuty usłyszały trzy osoby związane z wrocławską spółką. Firma zajmuje się m.in. produkcją pasz dla zwierząt gospodarskich i domowych w powiecie kłodzkim.

Jak ustalili śledczy, pracownicy spółki mieli sprowadzić do Polski ponad 17,5 tony mączki mięsno-kostnej, czyli spalonych szczątek zwierząt. Później mieli też zajmować się jej handlem.

- Czarnorynkowa wartość rozprowadzonej mączki wynosi ok. 17 mln złotych. Przestępstwo to zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku - dodaje Ścierzyńska.

Podejrzani mają zakaz opuszczania kraju. Zastosowano też wobec nich poręczenia majątkowe wynoszące od 20 do 50 tys. złotych.

Przeszukania w całym kraju

17 września policjanci z całej Polski przeszukali też magazyny 30 firm, co do których istniało podejrzenie, że kupowały i wykorzystywały nielegalną mączkę mięsno-kostną.

- Byli to producenci i pośrednicy w sprzedaży pasz i nawozów, gospodarstwa zajmujące się chowem drobiu i trzody chlewnej, zakłady produkujące mączkę mięsno-kostną oraz firmy transportowe - wylicza rzeczniczka prokuratury.

W kilku przypadkach policja zabezpieczyła próbki pasz, które zostaną przebadane. Sprawa jest w toku.

Zakaz karmienia zwierząt

Mączka mięsno-kostna jest dodatkiem do pasz, który hodowcy stosują, żeby zmniejszyć koszty produkcji żywca. Choć niebezpieczny dla zdrowia ludzi i zwierząt, jest ponad dwukrotnie tańszy niż soja.

W Polsce od 2003 roku obowiązuje całkowity zakaz karmienia mączką mięsno-kostną zwierząt przeznaczonych do spożycia przez ludzi. Można ją legalnie stosować - pod ścisłymi warunkami - jako nawóz na pola i jako półprodukt do produkcji karmy dla psów i kotów.

O MASOWYM WYKORZYSTYWANIU MĄCZKI MIĘSNO-KOSTNEJ INFORMOWALI TEŻ REPORTERZY "UWAGI!" TVN.

ZOBACZ MATERIAŁ "UWAGI!" TVN

Hodowcy podawali groźną mączkę zwierzętom

Hodowcy podawali groźną mączkę zwierzętom

Autor: ansa/par / Źródło: TVN24 Wrocław

Czytaj także: