Katastrofa śmigłowców francuskiej armii. Pałac Elizejski: nie żyje 13 żołnierzy

[object Object]
Francuski śmigłowiec wojskowy rozbił się w Mali, w trakcie akcji przeciw terrorystomWikipedia (CC BY-SA 4.0), Francuskie Ministerstwo Obrony
wideo 2/7

W katastrofie śmigłowców w Mali zginęło trzynastu francuskich żołnierzy - poinformowała kancelaria prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Wojskowi w poniedziałek brali udział w operacji przeciwko dżihadystom. "Tych trzynastu bohaterów miało tylko jeden cel: chronić nas" - napisał Emmanuel Macron.

Jak przekazał Pałac Elizejski, w Mali doszło do przypadkowego zderzenia dwóch śmigłowców - typu Tigre i Cougar - podczas operacji bojowej przeciwko dżihadystom. Nie jest jasne, czy ofiary to żołnierze z obydwu, czy z jednej maszyny.

Jak podano w oświadczeniu sztabu francuskiej armii, miały one stanowić wsparcie dla komandosów, którzy w ramach Operacji Barkhane prowadzili operację przeciw "uzbrojonym terrorystom".

Jak podała agencja Reutera okoliczności zderzenia nie są na razie jasne. Minister obrony Francji Florence Parly zaznaczył jedynie, że do zajścia doszło gdy maszyny były w powietrzu.

Pałac Elizejski podał, że wśród ofiar jest sześciu oficerów i kilku podoficerów.

Prezydent Emanuel Macron wyraził "głęboki żal" w związku z tragedią. "Tych trzynastu bohaterów miało tylko jeden cel: chronić nas" - napisał Emmanuel Macron na Twitterze. "Łączę się w bólu z ich ukochanymi oraz towarzyszami broni" - dodał.

BBC zwróciło uwagę, że poniedziałkowy wypadek przyniósł najtragiczniejszą od dekad stratę w jednostkach francuskiej armii.

Wcześniej w tym miesiącu w Mali zginął francuski żołnierz, brygadier Ronan Pointeau. Bomba pułapka eksplodowała niedaleko auta, w którym się znajdował.

Konflikt w Mali

Północne rejony Mali zostały opanowane grupy dżihadystów związane z Al-Kaidą w marcu i kwietniu 2012 roku. Islamiści zostali stamtąd wyparci w wyniku francuskiej interwencji zbrojnej, rozpoczętej w styczniu 2013 roku, jednak całe obszary kraju wciąż pozostają poza kontrolą sił malijskich, francuskich czy oenzetowskiej misji Minusma. Od 2015 roku akty przemocy na północnym wschodzie Mali są coraz częstsze.

Islamiści związani tak z Al-Kaidą jak i tzw. Państwem Islamskim bez trudu przemieszczają się po przygranicznym terytorium trzech państw: Mali, Burkiny Faso i Nigru, które od dłuższego czasu wstrząsane są kolejnymi aktami przemocy i zamachami. Państwa te nie potrafią odzyskać kontroli nad terytoriami, na których islamiści prowadzą działania.

Sahel walczy z dżihadystami aktywnymi w regionie PAP/Reuters

Autor: ft / Źródło: PAP, BBC, Elysee

Tagi:
Raporty: