Brexit ma być sprawniejszy. Media o planach brytyjskiego rządu

[object Object]
Protesty przeciw zwycięstwu konserwatystów. Relacja Michała Sznajderatvn24
wideo 2/11

Brytyjski rząd chce zmienić projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej tak, aby formalnie wykluczyć możliwość przedłużenia okresu przejściowego - podała w poniedziałek wieczorem stacja ITV. Projekt ten ma być w piątek poddany pod pierwsze głosowanie w Izbie Gmin.

Premier Johnson po wygranych przez konserwatystów wyborach zapewniał, że zgodnie z jego obietnicą, Wielka Brytania opuści Unię Europejską 31 stycznia 2020 roku.

W poniedziałek najpierw rzecznik brytyjskiego premiera, a później sam Boris Johnson podczas spotkania z nowymi parlamentarzystami Partii Konserwatywnej potwierdzili, że projekt ustawy Withdrawal Agreement Bill (WAB) zostanie przedstawiony Izbie Gmin w najbliższy piątek.

Ustawa ta ma dać prawnie obowiązującą moc politycznym uzgodnieniom zawartym w umowie z UE, wynegocjowanej w połowie października przez rząd Johnsona.

ITV: ustawa wykluczy przedłużenie okresu przejściowego

W poniedziałek wieczorem stacja ITV podała, że projekt ustawy WAB zostanie zmodyfikowany w stosunku do tego, który pod koniec października został poddany pod głosowanie w Izbie Gmin. Zmiana ma polegać na dodaniu zapisu mówiącego, iż okres przejściowy, w którym relacje Wielkiej Brytanii z Unią Europejską będą utrzymane na dotychczasowych zasadach, musi się zakończyć 31 grudnia 2020 roku i nie może być przedłużony.

W trakcie okresu przejściowego powinna być wynegocjowana nowa umowa handlowa Wielkiej Brytanii z UE, co zdaniem Johnsona jest możliwe, a według Brukseli - będzie niezwykle trudne. Brak takiej umowy oznaczać będzie, że z końcem przyszłego roku w praktyce nastąpi brexit bez umowy.

Zmiana wykluczająca przedłużenie okresu przejściowego jest w rzeczywistości symboliczna, bo można będzie ją ewentualnie usunąć inną ustawą, ale zarazem jest zademonstrowaniem, iż Johnson poważnie traktuje złożone w kampanii wyborczej obietnice o dokończeniu brexitu tak szybko, jak to możliwe i bez żadnych opóźnień.

Główna część ścieżki legislacyjnej dopiero w nowym roku

Ponieważ w czwartkowych wyborach Partia Konserwatywna odniosła zdecydowane zwycięstwo i ma dużą przewagę nad opozycją, wszystko wskazuje, że projekt ustawy w nowej wersji zostanie przyjęty. Tym niemniej w piątek prace nad nim będą miały charakter głównie symboliczny - posłowie przegłosują skierowanie ustawy do pracy w komisjach, natomiast pozostała część ścieżki legislacyjnej będzie kontynuowana po świąteczno-noworocznej przerwie.

W pierwotnej, październikowej wersji ustawy WAB posłowie w pierwszym głosowaniu poparli ją, co oznaczało skierowanie projektu do pracy w komisjach, ale nie zgodzili się na to - jak chciał rząd - by całość prac nad ustawą zakończyć w trzy dni. W konsekwencji doprowadziło to do odłożenia brexitu oraz rozwiązania parlamentu i przedterminowych wyborów.

Pierwsze posiedzenie parlamentu nowej kadencji we wtorek

Nowo wybrany brytyjski parlament po raz pierwszy zbierze się we wtorek. Tego dnia odbędzie się wybór spikera, ślubowania poselskie i inne sprawy organizacyjne. Na czwartek planowana jest mowa tronowa królowej Elżbiety II, w której przedstawi ona plany legislacyjne rządu na najbliższą sesję.

Autor: ads//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: