Prawdopodobnie około godziny 11 dojdzie do spotkania szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego z komendantem głównym policji Jarosławem Szymczykiem w związku z emisją reportażu "Superwizjera" w TVN24 - poinformowała reporterka TVN24 Ewa Paluszkiewicz. Minister w poniedziałek ma spotkać się jeszcze z prokuratorem krajowym Bogdanem Święczkowskim.
Materiał pokazuje między innymi rozwieszone na drzewach flagi ze swastykami i "ołtarzyk" ku czci Hitlera z jego czarno-białą podobizną. Widać też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów "za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę" i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.
Spotkanie szefa MSWiA z szefem policji
W związku z emisją reportażu "Superwizjera" w TVN24, szef MSWiA Joachim Brudziński ma się spotkać w poniedziałek z szefem policji Jarosławem Szymczykiem i prokuratorem krajowym Bogdanem Święczkowskim.
Jak poinformowała reporterka TVN24 Ewa Paluszkiewicz, do spotkania dojdzie "prawdopodobnie około godziny 11.00".
Jak mówił wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński w rozmowie z TVN24, rząd "zajmie się tą sprawą". - Musimy także podjąć wszelkie działania i podejmiemy, żeby tego typu pomysłom zapobiegać, tego typu ideologią przeciwdziałać. Jest to w interesie wszystkich instytucji, także mediów, policji, prokuratury - mówił Zieliński.
Szef MSWiA poinformował w niedzielę na Twitterze, że "w sprawie bulwersujących wydarzeń" opublikowanych przez TVN24 w programie "Superwizjer" rozmawiał w niedzielę z ministrem sprawiedliwości, prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobrą.
Resort spraw wewnętrznych i administracji zamieścił stanowisko Brudzińskiego, który zapewnił, że "w Polsce nie ma przyzwolenia na propagowanie faszystowskiego, komunistycznego lub innego totalitarnego ustroju państwa". "Nie ma również zgody na pojawianie się w przestrzeni publicznej symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej" - dodał minister.
W zw. z emisją reportażu Superwizjera, jutro (22 stycznia) min. @jbrudzinski będzie na ten temat rozmawiał z nadinsp. J. Szymczykiem, Komendantem Gł. Policji. Sprawa ta zostanie również omówiona z Bogdanem Święczkowskim, I Zastępcą Prokuratora Generalnego Prokuratorem Krajowym
— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) 21 stycznia 2018
Według szefa MSWiA "polska Policja będzie podejmowała adekwatne - zgodnie ze swoimi kompetencjami - działania, wobec każdej osoby lub organizacji, która nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, czy rasowych".
"Nie ma również przyzwolenia na agresywne zachowania i ataki na biura poselskie, powodowane różnicami w przekonaniach politycznych" - podkreślił Joachim Brudziński.
Śledztwo po reportażu "Superwizjera"
Za propagowanie faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.
Autor: kb/AG / Źródło: TVN24, PAP