Fale upałów w Europie przyspieszają topnienie alpejskich lodowców. "Wygląda to trochę smutno"

Autor:
kw
Źródło:
Reuters

Z powodu fali upałów, temperatura w Alpach sięgnęła miejscami ponad 30 stopni Celsjusza. To bardzo niekorzystne warunki dla tamtejszych lodowców. W niektórych regionach gór, mogą cofać się o nawet pięć centymetrów każdego dnia.

Alpejskie lodowce znikają w rekordowym tempie. Ekstremalne upały, które nawiedziły w tym roku Europę znacząco przyspieszyły proces topnienia.

Niespotykane ciepło

Tego lata temperatura w regionie sięgnęła aż 30 stopni Celsjusza. Tymczasem, jak wskazują badacze, co dekadę średnia temperatura w Alpach rośnie o około 0,3 stopnia Celsjusza. To prawie dwa razy szybciej, niż w przypadku reszty świata.

- Byliśmy we Włoszech w pobliżu Mont Blanc i było bardzo bardzo gorąco. Było między 90 a 95 stopni Fahrenheita, czyli około 36 stopni Celsjusza. Wygląda to trochę smutno, bo śnieg jest brudny i nie jest puszysty - opowiadał jeden z turystów ze Stanów Zjednoczonych.

Mniej lodu i mniej turystów

Zermatt, popularną miejscowość turystyczną, odwiedziło w tym roku o wiele mniej turystów, niż w poprzednich sezonach.

- Lodowiec nie jest w tym roku w dobrym stanie. Jest za ciepło - stwierdził jeden z pracowników tamtejszego wyciągu narciarskiego.

W niektórych regionach Alp lodowce cofają się o nawet pięć centymetrów dziennie. Konsekwencje postępujących zmian klimatu widać także w lokalnym biznesie.

- W ostatnich 15, może 20 latach, lodowce bardzo się zmieniły - zeszły w dół o ponad 10 metrów. Teraz, latem, jest bardzo, bardzo gorąco, więc dla lodowców to duży problem. Drugim problemem jest to, że nie mamy śniegu. Zimą brakuje nam śniegu, latem jest za gorąco, a to jest bardzo duży problem dla wszystkich. Osiemdziesiąt procent moich firm zostało zamkniętych, bo nie ma turystów - powiedział jeden z właścicieli tamtejszych restauracji.

Chociaż problem topniejących lodowców nie dotyczy wyłącznie Alp, te są szczególnie narażone na zniknięcie, ponieważ cechują się niewielką pokrywą lodową.

Jak informował raport Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu Organizacji Narodów Zjednoczonych z 2019 roku, jeśli emisje gazów cieplarnianych wciąż będą rosły, oczekuje się, że do 2100 roku lodowce w Alpach stracą ponad 80 procent swojej obecnej masy.

Autor:kw

Źródło: Reuters