Toksyczne algi w zatoce San Francisco. Zwierzęta umierają, mieszkańcy boją się o własne zdrowie

Źródło:
San Francisco Chronicle

Z północnej do południowej części zatoki San Francisco rozprzestrzeniły się niebezpieczne algi z gatunku Heterosigma akashiwo. Jak wskazują badacze, to największy zakwit glonów od ponad dekady. Ponieważ zginęło mnóstwo ryb i innych zwierząt wodnych, mieszkańcy zaczęli obawiać się, czy zbliżanie się do wody jest bezpieczne.

Zakwit alg z gatunku Heterosigma akashiwo po raz pierwszy zaobserwowano pod koniec lipca. Obecnie już z daleka widać skalę problemu - woda zmieniła kolor na bordowo-brązowy, a na brzegach pojawiły się tysiące martwych zwierząt.

Zaskakujący zasięg

Do ostatniego sporego zakwitu alg w tej zatoce doszło w 2004 roku, a jego przyczyną była fala upałów. Tym razem badacze twierdzą, że problem jest poważniejszy - wzmożony zakwit spowodowany został przez silną suszę i słabą jakość wody.

Jak przekazała Eileen White z San Francisco Bay Regional Water Quality Control Board, w połowie sierpnia stężenie chlorofilu - organicznego związku chemicznego, związanego z fotosyntezą w roślinach i wskaźnika gęstości alg - w południowej części zatoki było najwyższe od ponad 40 lat.

- Zazwyczaj zakwity zdarzają się latem, więc to samo w sobie nie jest zaskakujące - powiedziała White. - Dziwi jednak wielkość zjawiska, jak bardzo i szybko rozprzestrzeniło się w ciągu ostatnich kilku tygodni oraz to, ile ryb zabiło - dodała. White dodała, że ludzie i zwierzęta domowe powinny trzymać się z daleka od wody, ponieważ kontakt z nią może powodować podrażnienia skóry lub oczu. Odradziła także spożywanie jakichkolwiek martwych ryb, wyrzuconych na brzeg.

Zdaniem Davida Senna, naukowca z organizacji non-profit San Francisco Estuary Institute, każdą obecność martwych ryb powinno się zgłaszać. - Mieliśmy nadzieję, że do tej pory zasięg glonów się zmniejszy, ale warunki pogodowe pozwoliły im się utrzymać i rozprzestrzenić dalej - powiedział.

Jak stwierdził Raphael Kudela, profesor nauk o oceanach na University of California w Santa Cruz, swoje piętno odcisnęła także trzyletnia susza.

- Warunki są do tego odpowiednie. Rzeki płyną zbyt wolno, jest (...) ciepło. Algi utrzymują się w zatoce i nie są wymywane przez wodę opadową - dodał.

Zakwity zaczęły się w East Bay w pobliżu Alameda i Oakland, potem rozprzestrzeniły się na San Pablo Bay, a także okolice Treasure Island i South Bay. Jak wspomniała White, choć w Lake Merritt obecność alg zgłoszono już na początku sierpnia, pierwotnie uważano, że są to raczej bakterie. Dopiero niedawno ostatecznie potwierdzono, że znajdują się tam glony z gatunku Heterosigma akashiwo.

Obecność martwych ryb zaczęto zgłaszać do San Francisco Estuary Institute 22 sierpnia. Sam Senn zaobserwował wtedy około pięciu martwych jesiotrów i 50 martwych skalników prążkowanych. Podczas ostatniego weekendu sytuacja jeszcze bardziej się pogorszyła. Jak dodała White, zgłoszenia o śniętych rybach na brzegach napłynęły z Lake Merritt, Coyote Point Marina, okolic mostów Bay Bridge oraz Dumbarton Bridge, a także z rezerwatu przyrody Don Edwards San Francisco Bay National Wildlife Refuge.

Szukają dokładnej przyczyny

White wciąż analizuje, jaka dokładnie toksyna pozbawia wodę tlenu i w konsekwencji zabija ryby.

Zakwity glonów są najbardziej szkodliwe, gdy jednocześnie zbiega się kilka czynników środowiskowych i biologicznych, takich jak podwyższona temperatura wody, ekspozycja na światło słoneczne, duża ilość składników odżywczych. Wpływa na to także brak wietrznej pogody, która byłaby w stanie wzburzyć wodę.

Senn i inni naukowcy z amerykańskiej służby geologicznej (United States Geological Survey) badali wodę w zatoce od momentu rozpoczęcia zakwitu alg, aby spróbować określić główną przyczynę pojawienia się alg. Jak opisywał badacz, to było prawdziwe wyzwanie, ponieważ nie obserwowano żadnych większych zmian w temperaturze wody lub pogodzie. Nie doszło także do nietypowego zrzutu ścieków.

- Nie sądzę, że odpowiedź na to pytanie pojawi się dzisiaj lub nawet w ciągu najbliższego miesiąca czy dwóch - dodał Senn.

Co więcej, glony Heterosigma akashiwo były obecne na dnie zatoki przez dziesięciolecia, ale ostatni raz zakwitły w 2002 roku.

Martwe ryby z zatoki San Francisco Justin Sullivan/Getty Images

Chociaż naukowcy nie są w stanie wskazać dokładnej przyczyny tego zakwitu, podali, że prawdopodobne, bezpośrednie czynniki - takie jak sucha, ciepła zima - są konsekwencją zmian klimatycznych.

- Zakwity takie jak ten, są dokładnie tym, czego spodziewaliśmy się w związku ze zmianami klimatu - powiedział Kudela.

Osoby odpowiedzialne za zarządzanie jakością wody od dawna zdawały sobie sprawę, że z tego powodu będą tam pojawiać się coraz bardziej szkodliwe glony. Dlatego opracowano strategię zarządzania substancjami odżywczymi w zatoce - regionalną inicjatywę, której zadaniem jest zbadanie, jak zarządzać poziomem substancji odżywczych, które pochodzą głównie z około 40 oczyszczalni ścieków, które znajdują się w okolicy.

"W tym momencie rządzi matka natura"

Niektórzy twierdzą, że te instytucje powinny działać lepiej i usuwać składniki odżywcze z odprowadzanej wody. W ten sposób można by było uniknąć tak poważnych zakwitów.

- Jedynym lekarstwem jest zapobieganie - powiedział Jon Rosenfield, naukowiec z organizacji non-profit San Francisco Baykeeper. - To oznacza, że regionalne władze powinny opracować limity, dotyczące odprowadzania składników odżywczych do zatoki - dodał.

Niestety, zarówno Senn, jak i White są zdania, że nie ma nic, co można zrobić, by zatrzymać zakwity. Nie wiadomo też, jak długo to potrwa.

- W tym momencie rządzi matka natura. Niewiele możemy zrobić, aby wpłynąć na to zdarzenie, z wyjątkiem zbadania go i zrozumienia, jak można zapobiec mu w przyszłości - dodała White.

Autorka/Autor:kw/dd

Źródło: San Francisco Chronicle

Źródło zdjęcia głównego:  Justin Sullivan/Getty Images

Pozostałe wiadomości

Lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej pojawił się w środę w Pszczynie (województwo śląskie). Nagranie, na którym widać chmurę w kształcie leja zniżającą się ku ziemi, otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zalążek trąby powietrznej na Śląsku

Zalążek trąby powietrznej na Śląsku

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami, które możliwe są w nocy oraz w czwartek rano na wschodzie kraju. Synoptycy prognozują silne opady deszczu.

Niebezpiecznie do rana. IMGW ostrzega

Niebezpiecznie do rana. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W Parku Narodowym Yellowstone w USA wybuchł gejzer, gdy w pobliżu stała grupa ludzi. Na dużą wysokość z ziemi wystrzeliła gorąca para i fragmenty skał. Świadkowie zarejestrowali ten moment na nagraniu. Według służb nikomu nic się nie stało. Obszar w pobliżu gejzeru jest tymczasowo zamknięty.

Nagła eksplozja w parku narodowym. Ludzie rzucili się do ucieczki

Nagła eksplozja w parku narodowym. Ludzie rzucili się do ucieczki

Źródło:
CNN, volcanoes.usgs.gov, tvnmeteo.pl

W środę przez Polskę przechodziły burze i intensywne opady deszczu. Woda dostała się do przejścia podziemnego na dworcu kolejowym w Gdyni. Ulewy spowodowały podtopienia i zalania także w innych miejscach w kraju.

Zalane przejście na dworcu w Gdyni, drogi pod wodą w Ustce

Zalane przejście na dworcu w Gdyni, drogi pod wodą w Ustce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Temperatura w kolejnych dniach będzie rosnąć aż do weekendu. Na termometrach zobaczymy wtedy nawet 32 stopnie Celsjusza. Możliwe są również burze z silnym wiatrem.

Upał wróci już za kilka dni

Upał wróci już za kilka dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W południowych krajach Europy, ogarniętych 40-stopniowymi upałami, płoną lasy. W środę z powodu dużego pożaru ewakuowano ponad tysiąc turystów z ośrodka wakacyjnego we włoskiej Apulii. W jednej z gmin w Aragonii na północnym wschodzie Hiszpanii zagrożone tereny musiały opuścić dziesiątki osób, w tym goście hotelu.

Ewakuowano 1200 osób z ośrodka wakacyjnego

Ewakuowano 1200 osób z ośrodka wakacyjnego

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Humbak wyskoczył z wody, spadł na rufę łodzi motorowej i przewrócił ją wraz z załogą - do takiego zdarzenia doszło u wybrzeży amerykańskiego stanu New Hampshire. Całe zajście zostało uchwycone na nagraniu.

Wieloryb wywraca łódź, dwie osoby wpadają do wody. Nagranie

Wieloryb wywraca łódź, dwie osoby wpadają do wody. Nagranie

Źródło:
ENEX, BBC, The Post Business Insider

Pogoda na jutro. W czwartek 25.07 na termometrach zobaczymy od 22 do 26 stopni Celsjusza. W części kraju możliwe są opady deszczu i burze.

Pogoda na jutro - czwartek 25.07. Nie u wszystkich będzie pogodnie

Pogoda na jutro - czwartek 25.07. Nie u wszystkich będzie pogodnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Poniedziałek 22 lipca to najcieplejszy dzień na świecie w historii pomiarów - wynika ze wstępnych danych europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S). Tym samym dzień ten wyprzedził niedzielę 21 lipca, która zdobyła ten tytuł zaledwie wczoraj.

Ziemia się gotuje. Kolejny dzień, kolejny rekord

Ziemia się gotuje. Kolejny dzień, kolejny rekord

Źródło:
Reuters

W mięśniach i wątrobach ryb z rodziny żarłaczowatych u wybrzeży Brazylii wykryto wysokie stężenie kokainy. - To bardzo ważne i potencjalnie niepokojące odkrycie - powiedziała Sara Novais, ekotoksykolożka morska.

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

Źródło:
BBC, Science

Co najmniej 13 osób zginęło na Filipinach w wyniku obfitych opadów deszczu wywołanych przez tajfun Gaemi. Żywioł zmierza obecnie w kierunku Tajwanu, gdzie z powodu zagrożenia jakie niesie zamknięto szkoły, biura i instytucje finansowe oraz postawiono wojsko w stan gotowości.

Gaemi sieje spustoszenie. "Woda dotarła do drugiego piętra"

Gaemi sieje spustoszenie. "Woda dotarła do drugiego piętra"

Źródło:
Reuters, PAP

We wtorek doszło do erupcji Etny. Chmura popiołów wzbiła się na wysokość ośmiu kilometrów. Pył wulkaniczny pokrył Katanię na Sycylii. Chroniąc się przed nim, wiele osób chodziło po tym sycylijskim mieście pod parasolem.

Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Ludzie chodzili pod parasolami

Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Ludzie chodzili pod parasolami

Źródło:
PAP, Quotidiano Nazionale, tvnmeteo.pl

Liczba ofiar śmiertelnych dwóch osuwisk, do których doszło w poniedziałek w Etiopii, przekroczyła 200 - przekazały lokalne władze. Trwają poszukiwania zaginionych.

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Coraz bardziej dotkliwa susza panuje na Sycylii. Tam, gdzie jest najgorzej, woda z kranów nie płynie od kilkudziesięciu dni. Poważne straty notuje się w rolnictwie i turystyce. Burmistrz miasta Agrigento oświadczył, że to "najgorszy kryzys hydrologiczny w ostatnich latach".

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Z powodu trwającej od kilku tygodni suszy władze Wiednia wprowadziły zakaz grillowania. Miasto ostrzega przed wysokim ryzykiem pożarów lasów i apeluje o ostrożność.

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Ponad 180 osób zmarło w Hiszpanii od początku wakacji z powodu panujących wysokich temperatur - wynika z danych madryckiego Instytutu Zdrowia imienia Karola III. Około połowę z tych zgonów odnotowano w ostatnich kilkunastu dniach.

Piekielny żar. Od początku wakacji w Hiszpanii zmarło ponad 180 osób

Piekielny żar. Od początku wakacji w Hiszpanii zmarło ponad 180 osób

Źródło:
PAP, thelocal.es, eltiempo.es

Norweski region Telemark, który jest położony około 100 kilometrów na zachód od Oslo, nawiedziły ulewne deszcze. Doszło tam do powodzi, w wyniku której zawalił się most. Służby ewakuowały około 350 mieszkańców i turystów z terenów zagrożonych osunięciami ziemi.

Zawalony most, zalane drogi. Osunięcie ziemi zagraża mieszkańcom i turystom

Zawalony most, zalane drogi. Osunięcie ziemi zagraża mieszkańcom i turystom

Źródło:
PAP, nrk.no

Piorun śmiertelnie poraził 47-letniego mężczyznę i jego 11-letnią córkę na górze Zhaltets w Bułgarii. Drugie dziecko, które zaalarmowało służby ratunkowe, ocalało i zostało śmigłowcem przetransportowane do szpitala.

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Źródło:
PAP, breaking.bg

Stres ludzi wpływa na samopoczucie psów. Przeprowadzone przez brytyjskich naukowców badanie wykazało, że zapachy wydzielane przez zdenerwowane osoby sprawiały, że zwierzaki wykazywały się pesymizmem.

Psy czują zapach naszego stresu. Przez niego stają się pesymistami

Psy czują zapach naszego stresu. Przez niego stają się pesymistami

Źródło:
University of Bristol

Lecąca w kierunku Jowisza sonda JUICE, aby nabrać prędkości, przeleci w przyszłym miesiącu pomiędzy Ziemią a Księżycem - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). To pierwszy tego typu manewr w historii lotów kosmicznych.

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Źródło:
PAP, ESA

Lawina błotna zalała w niedzielę miasto w północno-wschodniej Francji. Do zdarzenia doszło w departamencie Górna Marna, gdzie weekend przyniósł gwałtowne opady deszczu i burze. Osiem osób zostało rannych.

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Źródło:
France TV, BFMTV

Za nami kolejna noc obserwacji Koźlego Księżyca. Letnie pełnie są szczególnie efektowne - tarcza naszego naturalnego satelity wydaje się wtedy większa i złotawa. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP