Obrączkowe zaćmienie Słońca pojawi się na niebie w przyszłym tygodniu. Księżyc zasłoni naszą dzienną gwiazdę, na chwilę zamieniając ją w ognisty pierścień. Zjawisko będzie widoczne na dwóch kontynentach - czy da się je zobaczyć również w Polsce?
25 października 2022 roku nad Polską mogliśmy zaobserwować wyjątkowy widok - częściowe zaćmienie Słońca. Nasz satelita na chwilę zasłonił słoneczną tarczę, przez co przyjęła ona kształt rogalika. Już 14 października dojdzie do kolejnego zaćmienia, jednak tym razem będzie to tak zwane zaćmienie obrączkowe.
Czym jest zaćmienie obrączkowe?
Do zaćmienia obrączkowego dochodzi w momencie, w którym Ziemia, Księżyc i Słońce ustawiają się w jednej linii, ale nasz satelita znajduje się w swoim najdalszym punkcie od Ziemi. Obserwatorowi na powierzchni naszej planety tarcza Księżyca wydaje się wtedy mniejsza niż ta słoneczna. Jego oczom ukazuje się świecąca łuna okalająca czarny okrąg Księżyca - pierścień ognia.
Co ciekawe, "pierścień ognia" widoczny jest jedynie w pewnym wąskim pasie terenu. Ludzie, którzy obserwują zaćmienie z terenów położonych na północ i na południe od niego widzą rogalik, czyli zaćmienie częściowe.
Gdzie będzie widoczne zaćmienie?
Jak podała NASA, zaćmienie Słońca będzie widoczne dla obserwatorów na półkuli zachodniej - oznacza to, że nie będziemy mogli oglądać go z Polski. Zaćmienie w formie obrączkowej zobaczą ludzie znajdujący się w południowo-zachodnich stanach USA, prawie całej Ameryce Środkowej oraz Kolumbii i Brazylii. Większość mieszkańców Ameryki Północnej i Południowej będzie mogła oglądać częściowe zaćmienie.
Źródło: NASA, Time and Date, CNN
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock | zdjęcie ilustracyjne