Na piątek zaplanowano próbne ewakuacje ze szpitali na Polach Flegrejskich w południowych Włoszech. To ćwiczenia na wypadek silnego trzęsienia ziemi na terenie superwulkanu. W ciągu ostatnich tygodni doszło tam do serii wstrząsów, co spowodowało obawy ludności i apele ekspertów o opracowanie planów ewakuacji.
W ciągu ostatniego miesiąca na Polach Flegrejskich na południu Włoch zaobserwowano ponad 1100 trzęsień ziemi. Najsilniejsze z nich miało magnitudę 4,2 i było największe od 40 lat, które odczuli mieszkańcy Rzymu. Pola Flegrejskie położone są w kalderze, czyli zagłębieniu szczytowej części superwulkanu, uważanego za najbardziej niebezpieczny w Europie. Znajduje się on około 20 kilometrów od Neapolu, a w jego centrum położone jest liczące 80 tysięcy mieszkańców miasto Pozzuoli.
Niedawne wstrząsy wywołały dyskusję o konieczności zrewidowania i uaktualnienia planów ewakuacji ludności z gęsto zamieszkałego terenu wokół superwulkanu. W jego pobliżu mieszka kilkaset tysięcy osób.
Większość wulkanologów jest zdania, że nie należy podnosić alarmu, ale zgadzają się co do tego, że niezbędna jest prewencja, opracowanie planów ewakuacji oraz stały monitoring.
Rząd przygotowuje plany ewakuacji
W czwartek wieczorem włoski rząd przyjął dekret, w którym przeznaczył 52 miliony euro w związku z obecną aktywnością sejsmiczną. Szczegółowe plany ewakuacji, jak zapowiedziano, mają być gotowe w ciągu trzech miesięcy.
Minister obrony cywilnej Nello Musemeci podkreślił, że ewakuacje będą przeprowadzane tylko w przypadku "skrajnej konieczności".
Dzień po posiedzeniu rządu rozpoczynają się próbne ewakuacje w pierwszych szpitalach w miejscowościach w rejonie Pól Flegrejskich. Ćwiczenia będą też prowadzone w sobotę.
Ostatni raz do podobnej serii trzęsień ziemi w rejonie Pól Flegrejskich doszło w latach 80. ubiegłego wieku. Tymczasowo ewakuowanych było wówczas około 40 tys. mieszkańców Pozzuoli. Ostatnia poważna erupcja wulkanu miała miejsce w 1538 roku. Do jednego z najsilniejszych wybuchów wulkanu doszło 39 tys. lat temu, co według niektórych naukowców mogło doprowadzić do wyginięcia neandertalczyków.
Źródło: PAP, Reuters, tvnmeteo.pl