Trzaskaj膮ce ogniska w艣r贸d rozkwitaj膮cych drzew owocowych mog膮 wydawa膰 si臋 romantycznym widokiem. Jednak w艂oskim sadownikom daleko od pozytywnych wra偶e艅. Dla nich jest to przykra konieczno艣膰, by ochroni膰 swoje przysz艂e zbiory.
Po kilku tygodniach 艂agodnej pogody, kt贸ra zaczyna艂a przywodzi膰 na my艣l pocz膮tek wiosny, nadesz艂a fala mroz贸w. Dla upraw sadowniczych, na przyk艂ad w Val di Non w Trydencie na p贸艂nocy W艂och, mo偶e to by膰 katastrofa. Drzewa zacz臋艂y ju偶 wypuszcza膰 p膮ki, a cz臋艣膰 z nich rozkwita膰. Nag艂y spadek temperatury mo偶e wi臋c znacz膮co obni偶y膰 produkcj臋. Sadownicy musz膮 ucieka膰 si臋 do koksownik贸w, by utrzyma膰 ro艣liny we wzgl臋dnym cieple.
Nie聽mog膮 ochroni膰 wszystkiego
Ta metoda okazuje si臋 przydatna cho膰by w przypadku czere艣ni, kt贸re s膮 bardzo wra偶liwe na wahania temperatury. Ogie艅 rozpalany jest w okolicach wieczoru, tu偶 przed nadej艣ciem najni偶szych warto艣ci temperatury. Ro艣liny przykrywane s膮 te偶 plandekami, by unikn膮膰 rozpraszania si臋 ciep艂a.
- Nie mo偶emy uratowa膰 wszystkiego, ale s膮dzimy, 偶e jeste艣my w stanie ocali膰 cz臋艣膰 - stwierdzi艂 jeden z tamtejszych rolnik贸w Rugger Gabardi.
By聽m贸c si臋 utrzyma膰
Rozstawienie koksownik贸w nie jest najprzyjemniejsz膮 prac膮. Tym bardziej, 偶e sadownicy musz膮 dzia艂a膰 poza swoimi godzinami pracy i do tego w do艣膰 sprawnym tempie. Przymrozki s膮 zagro偶eniem nie tylko dla owoc贸w, ale i samych sadownik贸w, kt贸rych byt jest uzale偶niony od kaprys贸w natury.
Autorka/Autor:kw/dd
殴r贸d艂o:聽Reuters, tvnmeteo.pl
Podziel si臋
- Podziel si臋
- Tweetnij
- Wy艣lij znajomemu
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed silnym deszczem z burzami. W mocy s膮 ostrze偶enia nawet trzeciego, najwy偶szego stopnia. W niekt贸rych rejonach kraju silny deszcz mo偶e pada膰 do wieczora.
Ostrze偶enia IMGW. Gdzie mo偶e by膰 najgorzej
Ni偶 genue艅ski przyni贸s艂 wielu regionom kraju obfite opady deszczu. Od p贸艂nocy do godziny 7 w poniedzia艂ek stra偶 po偶arna przeprowadzi艂a 317 interwencji. Dotyczy艂y one usuwania powalonych konar贸w i wypompowywania wody z zalanych ulic, piwnic i posesji.
Ulewy w聽Polsce. Ewakuowano 37 oboz贸w harcerskich
Nie mamy dobrych wiadomo艣ci dla ciep艂olubnych - wszystkich nas czeka spadek temperatury znacznie poni偶ej 艣redniej. Sprawd藕 najnowsz膮 autorsk膮 d艂ugoterminow膮 prognoz臋 pogody na 16 dni, przygotowan膮 przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.
Pogoda na聽16 dni: ofensywa zimna w聽samym 艣rodku wakacji
Nad Polsk臋 nadci膮ga ni偶 genue艅ski. Tatrza艅skie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe apeluje, aby w niedziel臋 nie podejmowa膰 偶adnych aktywno艣ci w Tatrach. Powodem s膮 wyj膮tkowo niekorzystne warunki pogodowe, kt贸re mog膮 stanowi膰 zagro偶enie dla 偶ycia i zdrowia turyst贸w.
Apel TOPR: nie聽wychod藕cie w聽g贸ry
W rejonie Pekinu i p贸艂nocno-wschodnich Chin ulewne deszcze spowodowa艂y powodzie i lawiny b艂otne, w wyniku kt贸rych zgin臋艂y dwie osoby, a dwie kolejne s膮 zaginione. W przemys艂owym mie艣cie Baoding w ci膮gu jednej nocy spad艂o a偶 145 litr贸w na metr kwadratowy deszczu, co wymusi艂o ewakuacj臋 ponad trzech tysi臋cy mieszka艅c贸w.
W聽nocy spad艂y zatrwa偶aj膮ce ilo艣ci deszczu. Nie聽偶yj膮 dwie osoby
Kiedy nastanie jaka艣 stabilizacja w pogodzie? Czy po deszczowym lipcu sierpie艅 b臋dzie ratunkiem dla bran偶y turystycznej? W wielu regionach kraju s艂ycha膰 narzekania na pogod臋. Ostatnie lata z lipcami suchymi i gor膮cymi jak w Hiszpanii rozpie艣ci艂y nas i pozwoli艂y zapomnie膰, jak wygl膮da艂 kiedy艣 lipiec w naszym kraju.
"S艂ycha膰 narzekania" na聽lipiec. Co z聽pogod膮 w聽sierpniu?
Ma艂opolska Trzebinia to miejsce, gdzie mo偶na sp臋dzi膰 aktywnie czas. Wszystko dzi臋ki mi臋dzy innymi festynowi Ma艂opolska Tour. Poza rajdem rowerowym to tak偶e impreza dla rodzin z dzie膰mi. A to dopiero pocz膮tek atrakcji, kt贸re czekaj膮 na turyst贸w w tym mie艣cie.
W聽Trzebini ka偶dy znajdzie co艣 dla siebie
W okolicach miasta Delvine w po艂udniowej Albanii trwa walka z po偶arem ro艣linno艣ci. Ogie艅 rozprzestrzenia si臋 bardzo szybko i zagra偶a mieszka艅com okolicznych wiosek. Co najmniej pi臋膰 os贸b zosta艂o przewiezionych do szpitala. Alba艅skie ministerstwo obrony zarz膮dzi艂o natychmiastow膮 ewakuacj臋 miejscowej ludno艣ci.
"Ca艂a nasza wie艣 sp艂on臋艂a". Natychmiastowa ewakuacja z聽powodu po偶aru
"Ni偶e pozostaj膮 przy pi艂ce" - donosz膮 niemieccy meteorolodzy. To stwierdzenie zgadza si臋 z rytmem natury, cho膰 bywa on ostatnio mocno zachwiany. Mi臋dzy 21 a 30 lipca ma zwykle miejsce pi膮ta fala monsunu europejskiego w Europie 艢rodkowej, a mi臋dzy 1 a 10 sierpnia - sz贸sta fala.
Czy聽gro偶膮 nam podtopienia? Sytuacja jest rozwojowa
W Finlandii trwa najd艂u偶sza od 1961 roku fala ciep艂a. W pi膮tek w tym kraju odnotowano czternasty dzie艅 z rz臋du z temperatur膮 powietrza powy偶ej 30 stopni Celsjusza. Upa艂 doskwiera tak偶e innymi krajom nordyckim. Norweskie piel臋gniarki obawiaj膮 si臋 o zdrowie pacjent贸w w szpitalach, a w Szwecji panuje niezwykle wysokie zagro偶enie po偶arowe.
Skandynawia kipi. Poci膮gi zwalniaj膮, by聽nie聽zapr贸sza膰 ognia
W pi膮tek rano na popularnym w艣r贸d turyst贸w kurorcie Mamaja na po艂udniowym wschodzie Rumunii obowi膮zywa艂 zakaz p艂ywania. Powodem wywieszenia czerwonej flagi nie by艂y jednak wysokie fale i wzburzone morze, a g臋sta mg艂a. Nad ranem widzialno艣膰 na pla偶y wynosi艂a poni偶ej 20 metr贸w, co uniemo偶liwia艂o prac臋 ratownik贸w.
Mg艂a spowi艂a popularn膮 pla偶臋. Wywieszono czerwon膮 flag臋
Tajfun Co-May uderzy艂 w pi膮tek rano w Filipiny. Przyni贸s艂 ze sob膮 obfite opady deszczu, kt贸re doprowadzi艂y do powodzi i osuni臋膰 ziemi. Jak podaj膮 lokalne w艂adze, 偶ywio艂 zmusi艂 do ewakuacji tysi膮ce os贸b.
Tajfun uderzy艂. "Nie mogli艣my niczego uratowa膰"
Ekolodzy odnale藕li na Barbadosie najmniejszego w臋偶a 艣wiata Tetracheilostoma carlae - przekaza艂 brytyjski dziennik "The Guardian", powo艂uj膮c si臋 na tamtejsze ministerstwo 艣rodowiska. Gatunek ten uznano za wymar艂y 20 lat temu.
Cienki jak nitka spaghetti. Najmniejszy w膮偶 艣wiata wr贸ci艂
Po偶ary szalej膮 w po艂udniowej cz臋艣ci Cypru. Jak poda艂a lokalna policja, w wyniku 偶ywio艂u zgin臋艂y dwie osoby. W odpowiedzi na rozprzestrzenianie si臋 ognia, swoje samoloty ga艣nicze skierowa艂y na wysp臋 Egipt, Grecja, Hiszpania, Izrael, Jordania, Liban, Unia Europejska i Wielka Brytania.
Spalone domy, ewakuacje. Na聽Cyprze trwa walka z聽po偶arami
Morze Kaspijskie wysycha w alarmuj膮cym tempie. Poziom wody w akwenie spad艂 do najni偶szego poziomu w historii - poda艂 w czwartek portal Times of Central Asia. Tafla wody znajduje si臋 obecnie na wysoko艣ci nieca艂ych 29 metr贸w poni偶ej poziomu morza.
Najni偶szy poziom w聽historii. Morze Kaspijskie wysycha
W norweskim hrabstwie Trondelag temperatura powy偶ej 30 stopni Celsjusza utrzymywa艂a si臋 przez 13 dni, bij膮c poprzedni rekord sprzed 43 lat. Tak d艂ugiego gor膮cego okresu nie odnotowano odk膮d prowadzone s膮 pomiary meteorologiczne. Wyj膮tkowo艣膰 zjawiska podkre艣laj膮 zar贸wno lokalne w艂adze, jak i naukowcy. I ostrzegaj膮.