Trwa kolejne, masowe wymieranie pływaczy szarych. Co jest jego przyczyną?

Źródło:
Oregon State University, businessinsider.com

Dynamiczne i zmieniające się warunki w Oceanie Arktycznym prawdopodobnie spowodowały trzy przypadki masowej śmierci populacji pływaczy szarych we wschodniej części północnego Pacyfiku. - Jeden z nich rozpoczął się w 2019 roku i nadal trwa - powiedział Joshua Stewart, główny autor badania.

Trzy przypadki masowej śmierci pływaczy szarych (Eschrichtius robustus), zwanych też walami szarymi, we wschodniej części północnego Pacyfiku odnotowano od lat 80. XX wieku.

- Podczas każdego z tych "masowych wymierań", w tym jednego, które rozpoczęło się w 2019 roku i nadal trwa, populacja pływaczy szarych została zmniejszona o około 25 procent. Stało się to w ciągu zaledwie kilku lat - powiedział Joshua Stewart, adiunkt w Instytucie Ssaków Morskich Uniwersytetu Stanowego w Oregonie i główny autor badania.

Zdaniem Stewarta żaden naukowiec nie spodziewał się tak ekstremalnych wahań populacji pływaczy szarych, które są zaliczane do długowiecznych gatunków. - Kiedy dostępność do pożywienia w Arktyce jest niska, a wieloryby nie mogą dotrzeć do swoich obszarów żerowania z powodu lodu morskiego, populacja pływaczy szarych doświadcza gwałtownych i poważnych wstrząsów - tłumaczył badacz. - Nawet wysoce mobilne, długowieczne gatunki, takie jak pływacze szare, są wrażliwe na wpływ zmian klimatu. Gdy dochodzi do nagłego spadku jakości ich pożywienia, ma to znaczący wpływ na ich populację - dodał. Badania na ten temat zostały opublikowane w czasopiśmie "Science".

Pływacz szaryNOAA Fisheries

Masowe wymieranie pływaczy szarych

W 2019 roku, kiedy wzdłuż wybrzeża Pacyfiku zaczęła pojawiać się duża liczba wyrzucanych na brzeg pływaczy szarych, Joshua Stewart, wówczas badacz amerykańskiej agencji rządowej w Southwest Fisheries Science Center w La Jolla w Kalifornii, zaczął uważniej przyglądać się długoterminowym danym, aby sprawdzić, czy może dowiedzieć się więcej o tym, co może być przyczyną niezwykłej śmiertelności tego gatunku.

Łącząc długoterminowe zbiory danych na temat populacji pływaczy szarych z obszernymi danymi środowiskowymi z Arktyki, Stewart i jego współpracownicy ustalili, że dwa "masowe wymierania" tego gatunku, odnotowane w 1999 i 2019 roku, były związane zarówno z poziomem lodu morskiego w Arktyce, jak i biomasą skorupiaków żyjących na dnie morskim.

Stewart zidentyfikował również trzecią masową śmierć wali w latach 80-tych, która przebiegała według podobnego schematu. Ale nie była ona związana z większą liczbą wyrzuconych na brzeg wielorybów, prawdopodobnie z powodu rzadszego zgłaszania takich przypadków.

Co było przyczyną śmierci?

Naukowcy odkryli, że lata z mniejszą ilością letniego lodu morskiego na arktycznych obszarach żerowania pływaczy szarych zapewniły większe możliwości ich żerowania, co przyniosło korzyści dla populacji. Jednak w dłuższej perspektywie zmniejszająca się pokrywa lodu morskiego, będąca wynikiem szybkich i przyspieszających zmian klimatycznych, najprawdopodobniej nie będzie korzystna dla tych zwierząt.

Obunogi, skorupiaki, którymi żywią się pływacze szare, są wrażliwe na pokrywę lodu morskiego. Glony rosnące pod lodem morskim opadają na dno i stanowią pożywienie dla tych małych organizmów. Mniej lodu prowadzi do mniejszej ilości glonów docierających do dna morskiego, co negatywnie wpływa na populacje obunóg.

- Przy mniejszej ilości lodu pojawia się mniej glonów i tym samym pożywienia dla pływaczy szarych jest mniej - powiedział Stewart. - Wszystkie te czynniki na siebie wpływają - dodał. W przypadku pływaczy szarych mniejsza dostępność do pokarmu ostatecznie prowadzi do ich wymierania. - Dwa poprzednie przypadki masowej śmieci mimo, że były znaczące i dramatyczne, trwały tylko kilka lat - mówił Stewart. - Obecnie ich śmiertelność spowolniła i są oznaki, że sytuacja się zmienia, ale populacja nadal spada. Jednym z powodów, dla których może się to przeciągać, są zmiany klimatu, który przyczynia się do długoterminowego trendu niższej jakości zdobyczy - podkreślił.

Wieloryby wrażliwe na warunki środowiskowe

Pływacze szare, występujące we wschodniej części północnego Pacyfiku, są jedną z niewielu populacji dużych wielorybów, które odrodziły się do podobnej liczby, jaka istniała przed komercyjnym połowem wielorybów. Jak powiedział Stewart, ponieważ populacja ta zbliżyła się do poziomu zbliżonego do tego, jaki mogą utrzymać ich arktyczne obszary żerowania, prawdopodobnie stały się one bardziej wrażliwe na warunki środowiskowe z powodu konkurencji o ograniczone zasoby.

Niekorzystne warunki arktyczne, które doprowadziły do dwóch "masowych wymierań" w latach 80. i 90., nie były trwałe, dzięki czemu populacja szybko się odrodziła, gdy tylko warunki się poprawiły.

- Okazuje się, że tak naprawdę nie wiedzieliśmy, jak wygląda zdrowa populacja fiszbinowców, gdy nie jest ona mocno uszczuplona przez wpływ człowieka - powiedział Stewart. - Ogólnie rzecz biorąc, zakładaliśmy, że te odbudowujące się populacje pozostaną mniej więcej stabilne. Ale to, co widzimy, to znacznie bardziej nierówna droga w odpowiedzi na bardzo zmienne i szybko zmieniające się warunki oceaniczne - dodał.

Badania pływaczy szarych

Pływacze szare występujące we wschodniej części północnego Pacyfiku, których liczba wynosi obecnie około 14 500, co roku migrują i pokonują ponad dwa tysiące kilometrów wzdłuż wybrzeża Pacyfiku. Zimą płyną do ciepłych wód wybrzeży Kalifornii Dolnej w Meksyku, a latem do zimnych wód Arktyki, aby tam żerować.

Naukowcy z Southwest Fisheries Science Center, zrzeszonej przy Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA), prowadzą długoterminowe badania populacji tych wielorybów od lat 60. XX wieku. Śledzą ich liczebność, wskaźniki urodzeń i zgonów oraz monitorując kondycję za pomocą zdjęć lotniczych. Te szeroko zakrojone badania sprawiły, że ta populacja pływaczy szarych jest najdokładniej zbadaną populacją dużych wielorybów na świecie, zapewniając unikalne okno na dynamikę populacji tego gatunku.

- Badania te pokazują wartość długoterminowych danych w zrozumieniu nie tylko badanego gatunku, ale także środowiska, od którego zależy - powiedział Dave Weller, dyrektor Southwest Fisheries Science Center's Marine Mammal and Turtle Division. - Kiedy zaczęliśmy zbierać dane na temat pływaczy szarych w 1967 roku, nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak ważną rolę odegrają one w zrozumieniu wpływu zmian klimatycznych na kultowy gatunek wskaźnikowy na Pacyfiku. Badania te nie byłyby możliwe bez naszych wiarygodnych, długoterminowych danych - dodał.

Populacja pływaczy szarych występujących we wschodniej części północnego Pacyfiku, na którą polowano do niemal całkowitego wyginięcia przed wprowadzeniem moratorium na połowy wielorybów, była postrzegana jako wielki sukcesu ochrony przyrody ze względu na szybką odbudowę populacji w erze po połowach wielorybów.

Migrujące pływacze szareNOAA Fisheries/SWFSC/MMTD

Autorka/Autor:anw

Źródło: Oregon State University, businessinsider.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W poniedziałek 22.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, wieje i pada. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? "Na obu frontach kłębią się chmury, miejscami grzmi"

Gdzie jest burza? "Na obu frontach kłębią się chmury, miejscami grzmi"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. W poniedziałek 22.07 do osób przebywających na terenie ośmiu województw rozesłany został SMS z ostrzeżeniami przed burzami. Towarzyszący burzom deszcz może powodować podtopienia.

Alert RCB dla ośmiu województw. Tu pogoda będzie dziś groźna

Alert RCB dla ośmiu województw. Tu pogoda będzie dziś groźna

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Ogień pojawił się na przedmieściach Lizbony. Pożar wybuchł w niedzielę wczesnym popołudniem, a walkę z nim utrudniał upał i silny wiatr. 14 osób, w tym 11 strażaków, odniosło obrażenia. Niebezpieczeństwo pożarowe nie mija.

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Źródło:
SIC Noticias, observador.pt

IMGW wydał kolejne ostrzeżenia przed burzami - w poniedziałkowe popołudnie objęte nimi zostały także województwa środkowej Polski. Lokalnie groźna aura potrwa do nocy. Obowiązują także alarmy przed upałem.

IMGW rozszerza zasięg ostrzeżeń przed burzami

IMGW rozszerza zasięg ostrzeżeń przed burzami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Po całej serii upalnych dni temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów utrzymuje się nad Japonią. W poniedziałek rano termometry na wyspie Honsiu pokazywały ponad 37 stopni Celsjusza. Gorąco było także w weekend, a mieszkańcy Tokio starali się schłodzić na różne sposoby.

37 stopni przed południem, a będzie jeszcze goręcej

37 stopni przed południem, a będzie jeszcze goręcej

Źródło:
NHK, Reuters

Lawina błotna zalała w niedzielę miasto w północno-wschodniej Francji. Do zdarzenia doszło w departamencie Górna Marna, gdzie weekend przyniósł gwałtowne opady deszczu i burze. Osiem osób zostało rannych.

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Źródło:
France TV, BFMTV

Pogoda na dziś. W poniedziałek 22.07 w części kraju pojawią się burze. Gwałtownym zjawiskom towarzyszyć będą obfite opady deszczu i silny wiatr. W porywach może wiać do 60-80 kilometrów na godzinę.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 22.07. Burzowy zachód, upalny wschód

Pogoda na dziś - poniedziałek, 22.07. Burzowy zachód, upalny wschód

Źródło:
tvnmeteo.pl

Za nami kolejna noc obserwacji Koźlego Księżyca. Letnie pełnie są szczególnie efektowne - tarcza naszego naturalnego satelity wydaje się wtedy większa i złotawa. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Wypadek w Tatrach. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z akcji ratunkowej przeprowadzonej w sobotę przez ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dotyczyła ona mężczyzny, który upadł na szlaku i rozbił sobie głowę.

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP

Położone w środkowym Chile jezioro Laguna del Maule wydaje z siebie dźwięki brzmiące jak piosenki z kosmosu. - Są one spowodowane ruchem lub pękaniem cienkich warstw lodu - powiedział glacjolog Andres Rivera.

To chilijskie jezioro śpiewa

To chilijskie jezioro śpiewa

Źródło:
Reuters

Trzęsienie ziemi odnotowano u wybrzeży Krety w niedzielny poranek. Wstrząsy miały magnitudę 5,3. Od soboty aktywność sejsmiczna w regionie wzrosła, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Źródło:
ERT News, naftemporiki.gr

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się mostu w północno-środkowych Chinach. Jak podały lokalne media, do rzeki wpadło 25 pojazdów. Do zdarzenia doszło po ulewach, jakie wystąpiły w piątek nad tą częścią Państwa Środka. Nad kraj nadciągają dalsze burze.

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Źródło:
PAP, Reuters

Temperaturę w miastach można kształtować poprzez zmianę użytkowania terenów dookoła nich. Zespół naukowców z Chin i Wielkiej Brytanii odkrył, że szeroki pas terenów zielonych naokoło metropolii może przyczyniać się do znaczącego obniżenia temperatury w centrum.

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

Źródło:
University of Surrey

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de

Pożary w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się w Europie. Zgodnie z danymi Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasu, do połowy lipca spłonęło ponad trzykrotnie więcej terenów zielonych, niż wynosi średnia dla tego okresu. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie pożarowe będzie coraz bardziej rosnąć.

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Źródło:
EFFIS, EC, El Garroussi et al. (2024), Springer Nature

Słowackie pogotowie górskie (HZS) poinformowało o śmierci polskiego wspinacza, który w piątek nie przeżył upadku z Czarnego Szczytu. Tego dnia w Tatrach Wysokich zginął również inny turysta z Polski.

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Niedźwiedź zaatakował 63-letniego pasterza owiec, ciężko raniąc go w nogę - poinformował w sobotę portal "digi24.ro". Do zdarzenia doszło w południowych Karpatach w Rumunii.

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, adevarul.ro, news.ro

Na 20 lipca 2024 roku przypada 55 rocznica historycznej misji Apollo 11, pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Ostatni żyjący z jej uczestników, Buzz Aldrin, opowiedział z tej okazji, jakie znaczenie miał dla niego spacer po powierzchni Srebrnego Globu.

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org

Bułgarscy strażacy od wielu dni zmagają się z potężnymi pożarami, które trawią ich kraj. Walkę z żywiołem utrudnia bardzo wysoka temperatura i brak opadów. W kilku miejscowościach niezbędna była ewakuacja mieszkańców. 

Spalone domy, ludzie uciekający przed ogniem. Pożary w Bułgarii

Spalone domy, ludzie uciekający przed ogniem. Pożary w Bułgarii

Źródło:
Reuters

Seria tornad nawiedziła w poniedziałek hrabstwo Cook w Stanach Zjednoczonych. Jak podaje Krajowa Służba Pogodowa (NWS), odnotowano ich aż 24. Tym samym padł nowy rekord liczby powstałych tornad na tym terenie jednego dnia.

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Źródło:
PAP,wgntv.com

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters

Z 14 do 17 wzrosła w piątek liczba wydanych alertów najwyższego stopnia z powodu upałów we Włoszech, objęto nimi miasta od północy po południe kraju. Są ofiary śmiertelne, ludzie mdleją na przystankach i w kolejkach. W związku z masowo włączoną klimatyzacją dochodzi do przerw w dostawach prądu.

Zmarła roczna dziewczynka, ludzie mdleją w kolejkach. Włochy kontra ekstremalne gorąco

Zmarła roczna dziewczynka, ludzie mdleją w kolejkach. Włochy kontra ekstremalne gorąco

Źródło:
PAP, Euronews

Tony martwych ryb unoszą się na powierzchni rzeki Piracicaba w brazylijskim stanie Sao Paulo. Władze ostrzegły, że skutki tej katastrofy ekologicznej mogą być odczuwalne dla regionu przez wiele lat.

20 ton martwych ryb w rzece. "Przerażający widok"

20 ton martwych ryb w rzece. "Przerażający widok"

Źródło:
Reuters

Za nami spektakularne burze i gorące dni. Zapanowało lato w pełnej krasie, choć dla wielu upał jest nieznośny. Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorolgicznych szacują, że w trzeciej dekadzie lipca w Polsce się ochłodzi. Rejsowiec "Aura" zawinąć ma do spokojnego portu. Pytanie tylko na jak długo? Sprawdza to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jest nadzieja na przetrwanie krytycznie zagrożonego wyginięciem krokodyla syjamskiego. W Parku Narodowym Kardamon w Kambodży, na wolności, wykluło się 60 młodych osobników. To największy odnotowany przypadek rozrodu tego gatunku w tym stuleciu.

Wykluło się 60 krokodyli syjamskich. Jest nadzieja dla krytycznie zagrożonego gatunku

Wykluło się 60 krokodyli syjamskich. Jest nadzieja dla krytycznie zagrożonego gatunku

Źródło:
CNN, phys.org, BBC

Strażacy, którzy od połowy lipca walczą z pożarami lasów w regionie Jakucji na Syberii, nie mogą opanować żywiołu. Walkę z ogniem utrudnia silny wiatr i wysoka temperatura. Żywioł pochłonął ponad 900 tysięcy hektarów tajgi.

Płonie Syberia. Ogień strawił niemal milion hektarów tajgi

Płonie Syberia. Ogień strawił niemal milion hektarów tajgi

Źródło:
Reuters

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,4 nawiedziło północne Chile przy granicy z Boliwią i Argentyną - podała amerykańska agencja geologiczna USGS. Nie ma informacji ofiarach lub większych zniszczeniach.

Trzęsienie ziemi w Chile. Najsilniejsze od ośmiu lat

Trzęsienie ziemi w Chile. Najsilniejsze od ośmiu lat

Źródło:
Reuters, PAP, ABC News