Trwa kolejne, masowe wymieranie pływaczy szarych. Co jest jego przyczyną?

Źródło:
Oregon State University, businessinsider.com

Dynamiczne i zmieniające się warunki w Oceanie Arktycznym prawdopodobnie spowodowały trzy przypadki masowej śmierci populacji pływaczy szarych we wschodniej części północnego Pacyfiku. - Jeden z nich rozpoczął się w 2019 roku i nadal trwa - powiedział Joshua Stewart, główny autor badania.

Trzy przypadki masowej śmierci pływaczy szarych (Eschrichtius robustus), zwanych też walami szarymi, we wschodniej części północnego Pacyfiku odnotowano od lat 80. XX wieku.

- Podczas każdego z tych "masowych wymierań", w tym jednego, które rozpoczęło się w 2019 roku i nadal trwa, populacja pływaczy szarych została zmniejszona o około 25 procent. Stało się to w ciągu zaledwie kilku lat - powiedział Joshua Stewart, adiunkt w Instytucie Ssaków Morskich Uniwersytetu Stanowego w Oregonie i główny autor badania.

Zdaniem Stewarta żaden naukowiec nie spodziewał się tak ekstremalnych wahań populacji pływaczy szarych, które są zaliczane do długowiecznych gatunków. - Kiedy dostępność do pożywienia w Arktyce jest niska, a wieloryby nie mogą dotrzeć do swoich obszarów żerowania z powodu lodu morskiego, populacja pływaczy szarych doświadcza gwałtownych i poważnych wstrząsów - tłumaczył badacz. - Nawet wysoce mobilne, długowieczne gatunki, takie jak pływacze szare, są wrażliwe na wpływ zmian klimatu. Gdy dochodzi do nagłego spadku jakości ich pożywienia, ma to znaczący wpływ na ich populację - dodał. Badania na ten temat zostały opublikowane w czasopiśmie "Science".

Pływacz szaryNOAA Fisheries

Masowe wymieranie pływaczy szarych

W 2019 roku, kiedy wzdłuż wybrzeża Pacyfiku zaczęła pojawiać się duża liczba wyrzucanych na brzeg pływaczy szarych, Joshua Stewart, wówczas badacz amerykańskiej agencji rządowej w Southwest Fisheries Science Center w La Jolla w Kalifornii, zaczął uważniej przyglądać się długoterminowym danym, aby sprawdzić, czy może dowiedzieć się więcej o tym, co może być przyczyną niezwykłej śmiertelności tego gatunku.

Łącząc długoterminowe zbiory danych na temat populacji pływaczy szarych z obszernymi danymi środowiskowymi z Arktyki, Stewart i jego współpracownicy ustalili, że dwa "masowe wymierania" tego gatunku, odnotowane w 1999 i 2019 roku, były związane zarówno z poziomem lodu morskiego w Arktyce, jak i biomasą skorupiaków żyjących na dnie morskim.

Stewart zidentyfikował również trzecią masową śmierć wali w latach 80-tych, która przebiegała według podobnego schematu. Ale nie była ona związana z większą liczbą wyrzuconych na brzeg wielorybów, prawdopodobnie z powodu rzadszego zgłaszania takich przypadków.

Co było przyczyną śmierci?

Naukowcy odkryli, że lata z mniejszą ilością letniego lodu morskiego na arktycznych obszarach żerowania pływaczy szarych zapewniły większe możliwości ich żerowania, co przyniosło korzyści dla populacji. Jednak w dłuższej perspektywie zmniejszająca się pokrywa lodu morskiego, będąca wynikiem szybkich i przyspieszających zmian klimatycznych, najprawdopodobniej nie będzie korzystna dla tych zwierząt.

Obunogi, skorupiaki, którymi żywią się pływacze szare, są wrażliwe na pokrywę lodu morskiego. Glony rosnące pod lodem morskim opadają na dno i stanowią pożywienie dla tych małych organizmów. Mniej lodu prowadzi do mniejszej ilości glonów docierających do dna morskiego, co negatywnie wpływa na populacje obunóg.

- Przy mniejszej ilości lodu pojawia się mniej glonów i tym samym pożywienia dla pływaczy szarych jest mniej - powiedział Stewart. - Wszystkie te czynniki na siebie wpływają - dodał. W przypadku pływaczy szarych mniejsza dostępność do pokarmu ostatecznie prowadzi do ich wymierania. - Dwa poprzednie przypadki masowej śmieci mimo, że były znaczące i dramatyczne, trwały tylko kilka lat - mówił Stewart. - Obecnie ich śmiertelność spowolniła i są oznaki, że sytuacja się zmienia, ale populacja nadal spada. Jednym z powodów, dla których może się to przeciągać, są zmiany klimatu, który przyczynia się do długoterminowego trendu niższej jakości zdobyczy - podkreślił.

Wieloryby wrażliwe na warunki środowiskowe

Pływacze szare, występujące we wschodniej części północnego Pacyfiku, są jedną z niewielu populacji dużych wielorybów, które odrodziły się do podobnej liczby, jaka istniała przed komercyjnym połowem wielorybów. Jak powiedział Stewart, ponieważ populacja ta zbliżyła się do poziomu zbliżonego do tego, jaki mogą utrzymać ich arktyczne obszary żerowania, prawdopodobnie stały się one bardziej wrażliwe na warunki środowiskowe z powodu konkurencji o ograniczone zasoby.

Niekorzystne warunki arktyczne, które doprowadziły do dwóch "masowych wymierań" w latach 80. i 90., nie były trwałe, dzięki czemu populacja szybko się odrodziła, gdy tylko warunki się poprawiły.

- Okazuje się, że tak naprawdę nie wiedzieliśmy, jak wygląda zdrowa populacja fiszbinowców, gdy nie jest ona mocno uszczuplona przez wpływ człowieka - powiedział Stewart. - Ogólnie rzecz biorąc, zakładaliśmy, że te odbudowujące się populacje pozostaną mniej więcej stabilne. Ale to, co widzimy, to znacznie bardziej nierówna droga w odpowiedzi na bardzo zmienne i szybko zmieniające się warunki oceaniczne - dodał.

Badania pływaczy szarych

Pływacze szare występujące we wschodniej części północnego Pacyfiku, których liczba wynosi obecnie około 14 500, co roku migrują i pokonują ponad dwa tysiące kilometrów wzdłuż wybrzeża Pacyfiku. Zimą płyną do ciepłych wód wybrzeży Kalifornii Dolnej w Meksyku, a latem do zimnych wód Arktyki, aby tam żerować.

Naukowcy z Southwest Fisheries Science Center, zrzeszonej przy Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA), prowadzą długoterminowe badania populacji tych wielorybów od lat 60. XX wieku. Śledzą ich liczebność, wskaźniki urodzeń i zgonów oraz monitorując kondycję za pomocą zdjęć lotniczych. Te szeroko zakrojone badania sprawiły, że ta populacja pływaczy szarych jest najdokładniej zbadaną populacją dużych wielorybów na świecie, zapewniając unikalne okno na dynamikę populacji tego gatunku.

- Badania te pokazują wartość długoterminowych danych w zrozumieniu nie tylko badanego gatunku, ale także środowiska, od którego zależy - powiedział Dave Weller, dyrektor Southwest Fisheries Science Center's Marine Mammal and Turtle Division. - Kiedy zaczęliśmy zbierać dane na temat pływaczy szarych w 1967 roku, nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak ważną rolę odegrają one w zrozumieniu wpływu zmian klimatycznych na kultowy gatunek wskaźnikowy na Pacyfiku. Badania te nie byłyby możliwe bez naszych wiarygodnych, długoterminowych danych - dodał.

Populacja pływaczy szarych występujących we wschodniej części północnego Pacyfiku, na którą polowano do niemal całkowitego wyginięcia przed wprowadzeniem moratorium na połowy wielorybów, była postrzegana jako wielki sukcesu ochrony przyrody ze względu na szybką odbudowę populacji w erze po połowach wielorybów.

Migrujące pływacze szareNOAA Fisheries/SWFSC/MMTD

Autorka/Autor:anw

Źródło: Oregon State University, businessinsider.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed opadami marznącego deszczu i gołoledzią. SMS-owy alert został wysłany na terytorium niemal całego kraju. Sprawdź szczegóły.

Alert RCB w prawie całej Polsce. "Uważaj na drodze i chodniku"

Alert RCB w prawie całej Polsce. "Uważaj na drodze i chodniku"

Źródło:
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Za nami pierwsza pełnia Księżyca w 2025 roku. Nocne niebo rozświetlił tak zwany Wilczy Księżyc. W tym czasie doszło także do innego niezwykłego wydarzenia - koniunkcji Srebrnego Globu z Marsem.

Pierwsza pełnia Księżyca w tym roku. Była wyjątkowa

Pierwsza pełnia Księżyca w tym roku. Była wyjątkowa

Źródło:
Kontakt24, nocneniebo.pl

Pogoda na dziś. We wtorek 14.01 w wielu miejscach kraju na drogach może być ślisko z powodu opadów maznącego deszczu. Termometry wskażą od -2 do 2 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek 14.01. Niebezpieczny marznący deszcz w połowie kraju

Pogoda na dziś - wtorek 14.01. Niebezpieczny marznący deszcz w połowie kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne. Z komunikatu wynika, że we wtorek największym zagrożeniem będą opady marznące. Dla 16 województw wydano pomarańczowe alarmy. W północnych regionach obowiązują także ostrzeżenia przed silnym wiatrem.

Trudne warunki na drogach. Pomarańczowe alarmy IMGW

Trudne warunki na drogach. Pomarańczowe alarmy IMGW

Źródło:
IMGW

Fala mrozów nadciągnęła nad Europę. Na początku tygodnia termometry, między innymi we Francji i Hiszpanii, pokazały nawet -12 stopni Celsjusza. Za ochłodzenie odpowiedzialne są masy powietrza z północnej części Starego Kontynentu. Według prognoz mroźna aura może utrzymać się przez kilka dni.

Powiew chłodu w części Europy. "Najmroźniejszy poranek tej zimy"

Powiew chłodu w części Europy. "Najmroźniejszy poranek tej zimy"

Źródło:
ENEX, Aemet, Meteofrance

W Kalifornii wzrosły obawy o dalsze rozprzestrzenianie się pożarów. Strach wśród strażaków i mieszkańców budzą prognozy meteorologów, z których wynika, że w najbliższych godzinach w Los Angeles wystąpią kolejne silne podmuchy wiatru Santa Ana. Krajowa Służba Meteorologiczna (NWS) wydała najwyższe ostrzeżenie o "szczególnie niebezpiecznej sytuacji" związanej z poważnymi warunkami pożarowymi.

Wiatr w Los Angeles wzmaga się. "Przerażająca prognoza"

Wiatr w Los Angeles wzmaga się. "Przerażająca prognoza"

Źródło:
Rueters, CNN, PAP

Po weekendzie ze śnieżycami czeka nas szybka odwilż. W drugiej połowie tygodnia temperatura już w całej Polsce będzie dodatnia, a aura zmieni się na bardziej jesienną i mglistą.

Zwrot w pogodzie. Zmiana będzie duża

Zwrot w pogodzie. Zmiana będzie duża

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po weekendowych intensywnych opadach Zakopane zmaga się z nadmiarem zalegającego na poboczach śniegu. W tym tygodniu planowane jego jego wywożenie z miasta.

Zakopane tonie w śniegu. Trzeba go wywozić z ulic

Zakopane tonie w śniegu. Trzeba go wywozić z ulic

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Do trzeciego, znacznego stopnia wzrosło zagrożenie lawinowe w Tatrach. W wyższych partiach gór panują bardzo trudne warunki turystyczne. Na Kasprowym Wierchu leży 85 centymetrów śniegu, a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich jest go ponad metr.

Duże zagrożenie w Tatrach. "Mogą schodzić samoistnie"

Duże zagrożenie w Tatrach. "Mogą schodzić samoistnie"

Źródło:
PAP

Północ Grecji zasypał śnieg. Na drogach panują bardzo trudne warunki, niektórzy mieszkańcy są odcięci od prądu, ponadto zamknięto szkoły. Pogoda nagle pogorszyła się też w Atenach.

Zima natarła na Grecję. Ludzie bez prądu, autobusy stanęły

Zima natarła na Grecję. Ludzie bez prądu, autobusy stanęły

Źródło:
PAP

W wyniku intensywnych opadów deszczu w stanie Minas Gerais na południowym wschodzie Brazylii zginęło co najmniej 10 osób - poinformowały miejscowe władze. Wiele domów zostało zniszczonych przez lawiny błotne. Nieprzejezdnych jest kilkaset dróg.

Ziemia zasypała domy i drogi. Co najmniej 10 osób nie żyje

Ziemia zasypała domy i drogi. Co najmniej 10 osób nie żyje

Źródło:
PAP, Reuters

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego prefekturę Miyazaki na południowym zachodzie Japonii. Służby ogłosiły ostrzeżenie przed tsunami dla tego regionu oraz prefektury Kochi.

Alert przed tsunami. Wcześniej zatrzęsła się ziemia

Alert przed tsunami. Wcześniej zatrzęsła się ziemia

Źródło:
PAP, NHK

Warunki sprzyjające rozwojowi pożarów będą rozwijać się w południowej Kalifornii do wtorku, jak wynika z najnowszych danych. Oznacza to, że walka z pożarami trawiącymi od niemal tygodnia Los Angeles będzie bardzo trudna. Do tej pory ogień pochłonął już około 15600 hektarów terenu. Dwa największe pożary - Palisades oraz Eaton - są opanowane w niewielkim stopniu. Skalę ognia widać na mapach.

Tak płonie Los Angeles. Prognozy nie są optymistyczne

Tak płonie Los Angeles. Prognozy nie są optymistyczne

Źródło:
TVN24, Reuters, CNN

W Kalifornii od niemal tygodnia trwa walka z tragiczną falą pożarów. Jak podała telewizja CNN, całkowity obszar spalony przez ogień wynosi około 15600 hektarów i jest już większy niż stolica Francji. Żywioł zostawia po sobie zgliszcza. W pogrążonej w bólu Kalifornii rozpoczęły się zbiórki pomocy dla poszkodowanych. O tym, jak wygląda sytuacja na miejscu, opowiadają nam Polki - Sylwia Knutel i Alicja Bachleda-Curuś.

Alicja Bachleda-Curuś o pożarach w Los Angeles: każdy tu jest strażakiem

Alicja Bachleda-Curuś o pożarach w Los Angeles: każdy tu jest strażakiem

Źródło:
TVN24, Reuters

Z powodu cofki zalana została droga z Kamienia Pomorskiego do Wyspy Chrząszczewskiej, na której w nocy z piątku na sobotę uwięzionych zostało około 200 mieszkańców. W poniedziałek rano Ochotnicza Straż Pożarna zorganizowała dla nich transport. Sytuacja powoli normuje się.

Mieszkańcy odcięci przez zalaną drogę. Strażacy zorganizowali transport

Mieszkańcy odcięci przez zalaną drogę. Strażacy zorganizowali transport

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Po śnieżnym i zimnym weekendzie wkrótce czeka nas duże ocieplenie. Sprawdź, co przyniesie pogoda w kolejnych 16 dniach w długoterminowej prognozie temperatury, przygotowanej przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: zima wpadła do nas na krótko

Pogoda na 16 dni: zima wpadła do nas na krótko

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzy osoby zginęły, a dwie zostały ranne w wyniku zejścia lawiny w Piemoncie na północy Włoch. Poszkodowani zostali przetransportowani do szpitala za pomocą helikoptera.

Lawina porwała narciarzy. Nie żyją trzy osoby

Lawina porwała narciarzy. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
PAP, Euronews, Reuters

Lód z przejeżdżającego auta uszkodził szybę innego pojazdu. Zdarzenie, do którego doszło w jednym z amerykańskich miast w stanie Kansas, zostało uchwycone przez kamerkę samochodową.

Kawałek lodu leciał w jego kierunku. Nagranie

Kawałek lodu leciał w jego kierunku. Nagranie

Źródło:
CNN, KCTV

"Wyspa widmo" pojawiła się na Morzu Kaspijskim - i bardzo szybko zniknęła. Do powstania niewielkiego skrawka lądu doszło w 2023 roku po wybuchu wulkanu błotnego. Wystarczyło jednak kilkanaście miesięcy, by wyspa się rozmyła.

Satelita wykrył "wyspę widmo"

Satelita wykrył "wyspę widmo"

Źródło:
NASA Earth Observatory, anl.az

Do silnego trzęsienia ziemi doszło w nocy z soboty na niedzielę w Meksyku. Wstrząsy o magnitudzie 6,2 spowodowały panikę wśród mieszkańców kilku stanów, którzy w środku nocy wybiegli na ulice.

W środku nocy wybiegali z domów na ulice

W środku nocy wybiegali z domów na ulice

Źródło:
USGS, El Informador

Zimowa burza przeszła nad wschodnimi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Intensywne opady śniegu doprowadziły do odwołania tysięcy lotów, przerwania dostaw prądu i wody pitnej oraz zamknięcia niektórych szkół. Na oblodzonych drogach dochodziło do groźnych wypadków.

Tyle śniegu nie spadło tam od lat. Auta ślizgały się na "czarnym lodzie"

Tyle śniegu nie spadło tam od lat. Auta ślizgały się na "czarnym lodzie"

Źródło:
PAP, CBS News, NWS Atlanta

Początek roku jedynie miejscami przyniósł nam powrót zimy. W wielu regionach Polski zamiast śniegu pada deszcz, a szare krajobrazy uparcie nie chcą się zabielić. To, czy w styczniu 2025 możemy spodziewać się jeszcze porządnego mrozu, sprawdza nasza synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"Bestia ze wschodu" śpi, a co z wirem polarnym? Najnowsze prognozy na styczeń

"Bestia ze wschodu" śpi, a co z wirem polarnym? Najnowsze prognozy na styczeń

Źródło:
tvnmeteo.pl

Apokaliptyczne sceny rozgrywają się w hrabstwie Los Angeles, gdzie pożary spowodowały katastrofalne szkody i zmusiły dziesiątki tysięcy ludzi do opuszczenia swoich domów. Zdjęcia zniszczonych budynków pokazują, jak niszczycielski jest żywioł.

Tylko zgliszcza. Los Angeles po "piekielnej" pożodze

Tylko zgliszcza. Los Angeles po "piekielnej" pożodze

Źródło:
Reuters

Do Majotty zbliża się cyklon Dikeledi. Francuskie terytorium zamorskie objęte zostało pomarańczowym alarmem. Wstrzymano kursowanie promów, na stacjach benzynowych utworzyły się bardzo długie kolejki. Niemal miesiąc temu region ten został spustoszony przez cyklon Chido.

Prawie miesiąc temu spustoszył ich Chido, teraz nadciąga Dikeledi

Prawie miesiąc temu spustoszył ich Chido, teraz nadciąga Dikeledi

Źródło:
PAP