Gniazda maskonurów, jednych z najbardziej cenionych ptaków morskich Europy, mogą zniknąć na skutek zmian klimatu do końca XXI wieku - donoszą naukowcy z Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego (ZSL) i University of Cambridge. Badacze opublikowali przewodnik, w którym piszą o działaniach zmniejszających skutki ocieplającego się klimatu.
Zmiany klimatu mogą negatywnie wpłynąć na populację maskonurów (Fratercula arctica), a dokładniej spowodować, że miejsca gniazdowania tych ptaków w Europie Zachodniej znikną do końca tego wieku. Również inne ptaki morskie ucierpią w wyniku globalnego ocieplenia, o ile nie zostaną podjęte pilne działania - donoszą naukowcy z Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego (ZSL) i University of Cambridge.
- To jest nie do pomyślenia, że maskonur, jeden z najbardziej cenionych ptaków morskich Europy, może zniknąć z naszych wybrzeży do końca wieku - powiedział w rozmowie z brytyjskim "Guardianem" Henry Häkkinen z ZSL. - Ptaki te stawiają czoła podwójnym wyzwaniom, ponieważ rozmnażają się na lądzie, ale polegają na morzu, aby przetrwać, żyjąc w dwóch światach, i są niezbędne dla obu ekosystemów - dodał.
Zmiany klimatu a populacje ptaków morskich
Brytyjscy naukowcy opracowali przewodnik po tym, jak można chronić ptaki przed skutkami ocieplającego się klimatu. Z danych przez nich zebranych wynika, że w wyniku zmian klimatu gatunki takie jak alka zwyczajna (Alca torda) czy rybitwa popielata (Sterna paradisaea) utracą odpowiednio 80 procent i 87 proc. swoich terenów lęgowych z powodu zmniejszonej dostępności do pożywienia i przedłużających się okresów burzowej pogody.
W poradniku badacze dają wskazówki, jakie działania należy podjąć, aby chronić 47 gatunków ptaków, które swój okres lęgowy odbywają wzdłuż wybrzeża Atlantyku. W opracowaniu naukowcy pisali, jak można stworzyć im nowe siedliska. Na przykład maskonury mogą być skutecznie zachęcane do nowych miejsc lęgowych poprzez umieszczenie w nich ptaków modelowych.
Niestety, jak podkreślają eksperci, długotrwałe fale upałów powodują, że populacja ryb gwałtownie maleje. To kolejny powód, przez który populacja maskonurów może się zmniejszyć. Zwierzęta nie będą miały co jeść, będą w gorszej formie.
Maskonur zwyczajny - co to za gatunek?
Maskonur zwyczajny to gatunek ptaka wodnego z rodziny alk (Alcidae). Występuje na wyspach, wybrzeżach i wodach północnego i środkowego Atlantyku oraz przyległych do Oceanu Arktycznego regionach. Jest uznawany jest za gatunek narażony na wyginięcie.
Źródło: The Guardian
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock