W Las Vegas "nie ma sensu podlewać roślin, i tak wszystko wyparuje". Marnujących wodę tropią detektywi

Źródło:
Reuters

Susza w rejonie Las Vegas trwa od wielu lat, ale obecnie przybrała rekordowy wymiar: poziom wody w jeziorze zaporowym Mead osiągnął najniższy poziom w historii. Dramatyczna sytuacja zmusiła lokalne władze do wdrożenia programu oszczędzania wody i karania mieszkańców za jej marnowanie.

W związku z krytycznym obniżeniem się poziomu wody na zaporze Hoovera, miasto Las Vegas zatrudniło oddział specjalistów do spraw marnowania wody. Ich zadanie polega na wyszukiwaniu, dokumentowaniu i raportowaniu przypadków łamania obowiązujących praw, nakazujących odpowiedzialne odkręcanie kranów. Jednym z nich jest Cameron Donnarumma, który zdecydował się na opowiedzenie dziennikarzom o tym, jak wygląda praca "wodnych detektywów". 

"Nie ma sensu podlewać roślin, i tak wszystko wyparuje"

- Poruszam się po Las Vegas, szukając jakichkolwiek oznak marnowania wody. Mogą to być systemy podlewania, zepsute i kapiące zraszacze czy inne przecieki - tłumaczy Donnarumma. - W niektórych częściach miasta rośliny mogą być podlewane jedynie o określonych porach, więc jeśli ktoś zdecyduje się na włączenie zraszaczy poza wyznaczonymi godzinami, również musimy to raportować.

Obecnie w Las Vegas obowiązuje letni reżim korzystania z wody. Pomiędzy 11 a 19 zabronione jest jakiekolwiek podlewanie roślin, ponieważ "jest tak gorąco, że woda i tak wyparuje, zanim wsiąknie w glebę", dodaje Donnarumma.

Las Vegas stawia na edukację

Jak zaznaczają władze miasta, celem powyższych działań jest nauczenie mieszkańców odpowiedzialnego korzystania z wody, a nie karanie za jej marnowanie. Pomimo to część przypadków kończy się wysoką grzywną, w szczególności, jeśli sprawca ma już na koncie kilka przewinień.

- Tylko w tym roku przeprowadziliśmy już ponad pięć tysięcy śledztw w sprawie marnowania wody. Wiele z nich kończy się upomnieniem, ale nie wszystkie - opowiada Bronson Mack z przedsiębiorstwa wodociągowego Las Vegas Valley Water District. - Od stycznia, przyznane kary wyniosły już łącznie ponad 100 tysięcy dolarów. 

Trawnik tylko dla wybranych

W zeszłym roku, władze Las Vegas wprowadziły nowe prawo, które nakazuje usunięcie "bezużytecznych" powierzchni trawiastych z przestrzeni publicznej. Obejmuje ono wszystkie murawy pełniące jedynie funkcje estetyczne - te rosnące na podwórkach przed domami wielorodzinnymi, sklepami czy wzdłuż ciągów komunikacyjnych. Mack ma nadzieję, że ruch ten pozwoli oszczędzić miliony litrów wody.

- Spośród wszystkich roślin, trawa pochłania najwięcej wody, często nie oferując żadnych korzyści. Jeśli masz trawnik tylko po to, by raz na jakiś czas przyciąć go kosiarką, warto zastąpić go roślinnością nawadnianą kropelkowo.

Jednym z mieszkańców, który zdecydował się na zrezygnowanie z trawnika na rzecz sztucznej murawy, jest Zeus Carroll. Według niego to doskonała inwestycja w dom i w środowisko.

- Sztuczna darń jest przyjemna w dotyku i do złudzenia przypomina tę prawdziwą. Chciałem, żeby mój dom zużywał mniej wody, bo sytuacja w jeziorze Mead jest bardzo trudna. W Las Vegas to jedyne źródło wody - dodaje Carroll.

Kluczowy zbiornik dla regionu

W południowo-zachodnich Stanach jezioro zaporowe Mead to główny zbiornik wodny, z którego korzystają mieszkańcy wielu miast i wsi. Jest ono zasilane przez rzekę Kolorado, biorącą swój początek w południowym paśmie Gór Skalistych. Jeszcze w 1999 roku jezioro regularnie zapełniało się do swojej pełnej pojemności, ale obecnie woda wypełnia je co najwyżej w 30 procentach. Jak tłumaczy Tedd Florendo, meteorolog ze stacji 8 News Now, jest to po części związane z coraz słabszymi opadami śniegu, corocznie topniejącego do wód Kolorado i zasilającego nurt rzeki.

- Aby Mead na powrót wypełniło się wodą, potrzebujemy przynajmniej dekady naprawdę porządnych opadów śniegu - zaznacza Florendo.

Zła sytuacja hydrologiczna na zaporze Hoovera to także efekt długotrwałej suszy, panującej w regionie od kilku lat. Z uwagi na rekordowo niskie opady, kształtujące się na poziomie zaledwie 50 litrów na metr kwadratowy rocznie, jezioro Mead jest odcięte od tego źródła zasilania - deszcz natychmiast wsiąka w wyschniętą, spękaną glebę, nie mając szans na dotarcie do wód powierzchniowych.

Jezioro Mead, Nevada

Autorka/Autor:as

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? We wtorek 22 lipca w Polsce grzmi. Wyładowaniom atmosferycznym towarzyszą opady i silny wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w Polsce w tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wciąż błyska się w części kraju

Gdzie jest burza? Wciąż błyska się w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni będą bardzo ciepłe, ale nie upalne. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 28 stopni Celsjusza. W części kraju dominować będzie umiarkowane zachmurzenie z opadami deszczu. Niewykluczone są też burze.

Na kilka dni zapomnimy o upale. Pogoda na pięć dni

Na kilka dni zapomnimy o upale. Pogoda na pięć dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Połamane gałęzie, zalane ulice - to skutki burz z intensywnymi opadami deszczu, jakie wystąpiły w poniedziałek oraz w nocy z poniedziałku na wtorek. W związku z dynamiczną pogodą strażacy przeprowadzili dziesiątki interwencji w kilku województwach zachodniej Polski.

Dziesiątki interwencji strażaków. Zalane ulice, połamane gałęzie

Dziesiątki interwencji strażaków. Zalane ulice, połamane gałęzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Iran zmaga się z falą ekstremalnych upałów. Temperatura przekracza miejscami 50 stopni Celsjusza. W niektórych regionach mieszkańcy skarżą się na niedobór wody. Z powodu spiekoty środa w stolicy kraju będzie dniem wolnym od pracy.

Ponad 50 stopni. Władze apelują o oszczędzanie wody

Ponad 50 stopni. Władze apelują o oszczędzanie wody

Źródło:
The Guardian, Al Jazeera

Intensywne opady deszczu nawiedziły chińską prowincję Szantung. W ciągu pięciu godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle pada w tym regionie w pół roku. Potężne ulewy doprowadziły do powstania powodzi. W wyniku żywiołu zginęły co najmniej dwie osoby.

W pięć godzin spadło tyle deszczu, ile w pół roku

W pięć godzin spadło tyle deszczu, ile w pół roku

Źródło:
Reuters

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał alerty przed burzami. Zjawiska przyniosą ze sobą intensywne opady deszczu, a lokalnie grad. Obowiązują alarmy pierwszego stopnia.

Burze nad Polską. Żółte alarmy IMGW

Burze nad Polską. Żółte alarmy IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Około 50 tysięcy mieszkańców okolic stolicy Filipin, Manili, musiało opuścić swoje mieszkania z powodu powodzi wywołanych tajfunem Wipha. W części kraju nie funkcjonują szkoły i urzędy. Zginęły co najmniej trzy osoby.

Ewakuują 50 tysięcy osób. Tajfun przyniósł ekstremalne ulewy

Ewakuują 50 tysięcy osób. Tajfun przyniósł ekstremalne ulewy

Źródło:
Reuters, PAP, Al Jazeera

Na plaży Sao Conrado w pobliżu Rio de Janeiro znaleziono ciało martwego humbaka. Zwierzę znajdywało się w zaawansowanym stanie rozkładu i prawdopodobnie zostało przyciągnięte na mieliznę przez prąd. Badaniem ssaka zajęli się specjaliści.

Martwy humbak znaleziony na popularnej plaży

Martwy humbak znaleziony na popularnej plaży

Źródło:
Reuters, Correio Popular, CBN

Pogoda na dziś. Wtorek 22.07 będzie deszczowy, a lokalnie także burzowy. Słupki rtęci pokażą maksymalnie 28 stopni Celsjusza. We znaki mogą dać się silne porywy wiatru.

Pogoda na dziś - wtorek, 22.07. Wiele deszczowych miejsc, do 28 stopni

Pogoda na dziś - wtorek, 22.07. Wiele deszczowych miejsc, do 28 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Turcja zmaga się z upałami, które znacznie zwiększyły ryzyko wystąpienia pożarów. W części kraju ogień już się pojawił, a strażacy walczą z żywiołem. Instytucje ostrzegły mieszkańców, by uważali na to, jak zachowują się w lasach i w pobliżu innych terenów zielonych.

Wielkie gorąco w Turcji. Apel służb

Wielkie gorąco w Turcji. Apel służb

Źródło:
PAP, Reuters

Włosi mierzą się z trudną pogodą, która wyraźnie dzieli kraj. Południe i centrum doświadczają potwornych upałów, a na na północy szaleją burze, które przynoszą ze sobą ulewy, grożące podtopieniami i osuwiskami. Taka sytuacja potrwa już kilka dni.

Włoski but podzielony. Jedni będą "umierać z gorąca", inni zmierzą się z burzami

Włoski but podzielony. Jedni będą "umierać z gorąca", inni zmierzą się z burzami

Źródło:
Reuters, RaiNews

W słoneczne dni warto unikać kontaktu z niektórymi roślinami. Wśród nich jest między innymi seler, popularny składnik dań.

Ekspert: wystrzegaj się tych roślin, jeśli planujesz przebywać na słońcu

Ekspert: wystrzegaj się tych roślin, jeśli planujesz przebywać na słońcu

Źródło:
PAP

W niedzielę Francję nawiedziły burze, którym towarzyszył bardzo silny wiatr. Zrywał on dachy i powalał drzewa. W wyniku gwałtownej pogody jedna osoba została ranna. Część kraju pozostaje objęta pomarańczowymi alarmami.

Wiatr porwał ławkę, ta wylądowała w basenie

Wiatr porwał ławkę, ta wylądowała w basenie

Źródło:
Enex, The Connexion

Pod koniec miesiąca czeka nas aura zimniejsza niż zwykle o tej porze roku. Jakie jeszcze niespodzianki przyniosą kolejne dni? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: chłód wróci jeszcze w lipcu

Pogoda na 16 dni: chłód wróci jeszcze w lipcu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewne deszcze i powodzie zbierają śmiertelne żniwo w Korei Południowej. W wyniku skutków żywiołu zginęło już 18 osób, trwają poszukiwania zaginionych. Woda uszkodziła tysiące dróg i budynków.

"Ziemia zapadła się pode mną, woda sięgała do szyi"

"Ziemia zapadła się pode mną, woda sięgała do szyi"

Źródło:
BBC, Reuters

Sławosz Uznański-Wiśniewski obecnie przechodzi proces rehabilitacji w niemieckiej Kolonii. W mediach społecznościowych poinformował, że już za kilka dni wróci do kraju. Pobyt w Polsce nie będzie jednak zbyt długi.

Wiadomo, kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski wróci do Polski

Wiadomo, kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski wróci do Polski

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Kosmiczne drożdże, które przyleciały razem ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim z powrotem na Ziemię, od dzisiaj będą badane przez grupę polskich naukowców. Wyniki badań mogą zrewolucjonizować wiele obszarów wiedzy.

Wysłali w kosmos drożdże z genem z niesporczaka. Teraz otworzyli przesyłkę

Wysłali w kosmos drożdże z genem z niesporczaka. Teraz otworzyli przesyłkę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Powódź, która była następstwem intensywnych opadów deszczu, nawiedziła w sobotę Silver Spring w stanie Maryland. Służby uratowały dziesiątki osób uwięzionych w zalanych samochodach.

Ulice zmieniły się w rwące potoki

Ulice zmieniły się w rwące potoki

Źródło:
FOX Weather, The New York Times, Patch.com

Na zachodzie Hiszpanii służby zmagają się z dużym pożarem lasu. Ewakuowano kilkaset osób. Lokalne władze twierdzą, że przyczyną może być celowe podpalenia. Trwa poszukiwanie sprawcy.

Walczą z potężnym pożarem. Ewakuacja kilkuset osób

Walczą z potężnym pożarem. Ewakuacja kilkuset osób

Źródło:
PAP, El Mundo

Tajfun Wipha uderzył w niedzielę w Hongkong. Żywioł doprowadził do paraliżu komunikacyjnego - odwołano loty, zawieszono kursowanie pociągów i promów. Następnie dotarł do chińskiej prowincji Guangdong i stał się burzą tropikalną.

Kilkaset powalonych drzew, zalane ulice. Tajfun Wipha uderzył

Kilkaset powalonych drzew, zalane ulice. Tajfun Wipha uderzył

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, South China Morning Post, CNN

Coraz gorętsze i suchsze lata w Polsce sprawiają, że ryzyko pożarów rośnie z roku na rok. Zdaniem dr Kamila Leziaka z Uniwersytetu Warszawskiego jeśli zmiany klimatu nie zostaną powstrzymane, za kilka dekad Polska może doświadczać fal upałów i katastrofalnych pożarów na skalę znaną dziś z Kalifornii czy Australii.

Za kilka dekad polskie pożary mogą przypominać kalifornijskie

Za kilka dekad polskie pożary mogą przypominać kalifornijskie

Źródło:
PAP

W prywatnym rumuńskim zoo Arca lui Noe urodził się legrys, czyli hybryda lwa i tygrysa. Zwierzę stało się miejscową atrakcją turystyczną. Jego narodziny budzą kontrowersję wśród organizacji zajmujących się prawami zwierząt.

W rumuńskim zoo przyszedł na świat legrys

W rumuńskim zoo przyszedł na świat legrys

Źródło:
Reuters

Ekstremalne upały nawiedziły północno-zachodnie Chiny. W Turfanie temperatura powierzchni ziemi wzrosła aż do 63 stopni Celsjusza. Skwar dotyka nie tylko tego regionu - w całym kraju fala gorąca utrudnia codzienne życie i zagraża funkcjonowaniu kluczowych sektorów gospodarki.

63 stopnie Celsjusza przy gruncie. Przez skwar stanęły fabryki

63 stopnie Celsjusza przy gruncie. Przez skwar stanęły fabryki

Źródło:
Reuters, The Independent

Radżastan w Indiach nawiedziły gwałtowne ulewy, które doprowadziły do podtopień. W sobotę szczególnie trudna sytuacja panowała w mieście Adźmer, gdzie woda zamieniła ulice w rwące strumienie, a pobliskie jezioro się przelało. W okolicach miasta doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęły trzy kobiety.

Ulice jak rwące strumienie. Utonęły trzy młode kobiety

Ulice jak rwące strumienie. Utonęły trzy młode kobiety

Źródło:
Reuters, Times of India, economictimes.indiatimes.com

W sobotę w wietnamskiej zatoce Ha Long wiał porywisty wiatr, który wywrócił łódź turystyczną. W wyniku tego zdarzenia zginęło 37 osób - podały państwowe media. Trwają poszukiwania zaginionych.

Wiatr wywrócił łódź turystyczną. Wzrósł bilans ofiar

Wiatr wywrócił łódź turystyczną. Wzrósł bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, AFP, BBC