Szerszeń z gatunku Vespa velutina pojawił się na terenie Stanów Zjednoczonych. Inwazyjnego owada zaobserwował na początku sierpnia pszczelarz w mieście Savannah w stanie Georgia. Zdaniem ekspertów, gatunek ten może zagrozić rodzimym zapylaczom, jak na przykład pszczole miodnej.
Departament Rolnictwa stanu Georgia (Georgia Department of Agriculture) potwierdził w zeszłym tygodniu (15 sierpnia), że na terenie USA pojawił się pierwszy żywy przedstawiciel gatunku Vespa velutina. Eksperci mają teraz za zadanie odnalezienie gniazda tego owada.
- Jeśli ten gatunek się zadomowi, może zagrozić rodzimym zapylaczom w naszym stanie i negatywnie wpłynąć na cały przemysł rolniczy - powiedział na konferencji prasowej Tyler Harper, pełnomocnik Departamentu Rolnictwa stanu Georgia.
Gatunek inwazyjny
Szerszeń Vespa velutina, znany też jako szerszeń żółtonogi, należy do rodziny osowatych. Naturalnym siedliskiem tego owada są Chiny, północne Indie oraz Azja Południowo-Wschodnia. Pojawił się w Korei Południowej, następnie we Francji, Hiszpanii, Belgii, Włoszech, Portugalii, Wielkiej Brytanii i jest tam inwazyjnym gatunkiem obcym. Oznacza to, że zagraża rodzimym gatunkom owadów.
Inwazyjny gatunek obcy to taki, który nie występuje naturalnie w danym ekosystemie. Jego pojawienie się może spowodować szkody środowiskowe. Gatunek taki w szczególności negatywnie oddziałuje na różnorodność biologiczną, w tym na zmniejszenie się populacji lub eliminowanie gatunków rodzimych poprzez konkurencję pokarmową, drapieżnictwo lub przekazywanie patogenów.
Owady Vespa velutina budują duże, papierowe gniazda, w których żyć może średnio sześć tysięcy robotnic. Gniazda te, przypominające wyglądem jaja, często znajdują się na drzewach.
Naukowcy znaleźli dwie robotnice należące do tego gatunku, ale obawiają się, że szerszenie stworzyły sobie gdzieś gniazdo. Dzięki niemu z łatwością mogą się zadomowić się w stanie Georgia.
Vespa velutina zagraża lokalnym ekosystemom, ponieważ atakuje owady zapylające, na przykład pszczoły miodne (Apis mellifera).
Źródło: tvnmeteo.pl, livescience.com, agr.georgia.gov, CNN, gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock