Ponad 65 tysięcy odbiorców zostało odciętych od prądu po uderzeniu burzy tropikalnej Ophelia na wschodzie Stanów Zjednoczonych. Po ulewnych opadach deszczu doszło do podtopień i powodzi błyskawicznych. Niebezpiecznie może być nawet daleko na północ od miejsca, gdzie burza wyszła na ląd - w stanie Nowy Jork.
Burza tropikalna Ophelia uderzyła w wybrzeże Stanów Zjednoczonych w sobotę około 6 rano czasu lokalnego (w Polsce była wtedy godzina 12). Żywioł zszedł na ląd w okolicach miejscowości Emerald Isle w stanie Karolina Północna, po czym przemieszczał się w głąb lądu w kierunku północnym, przynosząc obfite opady deszczu i silny wiatr.
Początkowo porywy wiatru miały prędkość 110 kilometrów na godzinę, który powalił wiele drzew. Ostrzeżenia przed burzą tropikalną i falami sztormowymi obowiązują na wybrzeżach Karoliny Północnej, Wirginii i Maryland - łącznie objęte nimi zostało osiem milionów ludzi.
Powodzie przybrzeżne
Ophelia jest najbardziej niebezpieczna dla mieszkańców obszarów nadmorskich. Silny wiatr wywołał wysokie fale sztormowe.
Jedną z najbardziej dotkniętych miejscowości jest Waszyngton w Karolinie Północnej. Na nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych widać wody powodziowe zalewające drogę, częściowo zanurzające samochód i docierające do zabudowań w części miasta nad rzeką Palmico.
Wysokie fale sztormowe możliwe są nawet na nowojorskiej Long Island, ponad 700 kilometrów od miejsca uderzenia burzy.
W niektórych miejscach spodziewane są opady do 200 litrów wody na metr kwadratowy.
Ludzie bez prądu, stan wyjątkowy
Do południa w sobotę lokalnego czasu energii elektrycznej było pozbawionych ponad 65 tysięcy domów i firm w Karolinie Północnej, Wirginii, Pensylwanii i New Jersey - wynika z danych podawanych przez serwis Poweroutage.com.
W piątek mieszkańcom Karoliny Północnej zalecono zaopatrzenie się w zapasy i podjęcie innych środków ostrożności, w tym zabezpieczenie mebli ogrodowych, monitorowanie oficjalnych alertów i przygotowanie planu awaryjnego.
W Wirginii, Karolinie Północnej i Maryland ogłoszono stan wyjątkowy.
Źródło: Reuters, NBC, NWS, New York Times, CNN
Źródło zdjęcia głównego: NASA Worldview