Czerwiec na Półwyspie Iberyjskim zaczął się kontrastowo. Północ Katalonii została opanowana przez chłodny front atmosferyczny, przynoszący ze sobą deszcz i niskie temperatury, podczas gdy na południu regionu panują upały.
O tej porze roku Hiszpania to jeden z najbardziej słonecznych punktów na mapie Europy. Początek czerwca postanowił jednak zrobić Katalończykom niespodziankę, przynosząc zarówno deszcz i zachmurzenie, jak i nieznośne upały.
Północ w deszczu, południe w słońcu
Jak donoszą lokalne media, pogoda na katalońskim wybrzeżu jest słoneczna. Mieszkańcy mogą spodziewać się upałów, a w najcieplejszym regionie Lleida temperatura wyniesie nawet 35 stopni Celsjusza.
Im bliżej Pirenejów, tym gorsze warunki będą towarzyszyły Katalończykom. Niebo przysłonią chmury, z których może popadać deszcz. W dolinie rzeki Ebro powieje silny wiatr, wystąpi też gęsta mgła.
Wszystkiemu winny front
Północna Katalonia znajduje się obecnie pod wpływem frontu atmosferycznego, który warunkuje duże zróżnicowanie warunków pogodowych na terenie regionu. Jak przewidują synoptycy, sytuacja nie zmieni się w ciągu kilku kolejnych dni. Niskim chmurom i mgle mogą towarzyszyć także opady, a nawet burze.
Autor:as
Źródło: ENEX, El Periodico
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla sześciu województw wydał alerty w związku z silnym mrozem. Temperatura ma spaść nawet do -17 stopni Celsjusza. W części kraju możliwe są zawieja i zamiecie śnieżne, przed czym także ostrzega IMGW.
Alerty przed siarczystym mrozem dla sześciu województw. IMGW ostrzega
Noc z poniedziałku na wtorek w całej Polsce zapowiada się mroźno, temperatura spadnie nawet do kilkunastu stopni poniżej zera. Termometry pokażą ujemne wartości także w ciągu dnia, a śnieg popada tylko w nielicznych miejscach.
Pogoda na jutro - wtorek 05.12. Nocą duży mróz, za dnia pojawią się przejaśnienia
Sroga zima zapanowała w całej Rosji. W Moskwie w ciągu jednego dnia nasypało 35 centymetrów śniegu, a na północnym wschodzie Syberii temperatura spadła do blisko -60 stopni Celsjusza. Służby meteorologiczne prognozują jeszcze większe mrozy.
Temperatura spadła do -56 stopni. Będzie jeszcze gorzej
Spalanie paliw kopalnych przyczynia się do śmierci ponad pięciu milionów ludzi każdego roku. To około 61 procent wszystkich zgonów spowodowanych zanieczyszczeniami powietrza - wynika z najnowszego badania. W ocenie jego autorów zwrot w stronę energii odnawialnej może przynieść "znacznie większe" korzyści zdrowotne niż wskazywały wcześniejsze analizy.
W weekend Bawarię zasypał śnieg. W Monachium w dalszym ciągu występują utrudnienia w ruchu komunikacji publicznej, a regularny ruch na kolei nie został jeszcze przywrócony. Z zakłóceniami liczyć się muszą również pasażerowie głównego lotniska w mieście. Do paraliżu komunikacyjnego krytycznie odniosły się poniedziałek związek pracowników kolei EVG i stowarzyszenie pasażerów Pro Bahn.
Sypnęło śniegiem, szczególnie w południowej części kraju. Podkarpaccy strażacy interweniowali w związku opadami blisko 300 razy. Część domów nadal nie ma prądu. Również na Śląsku sytuacja pogodowa była trudna. Przeprowadzono tam kilkadziesiąt interwencji.
Pod naporem śniegu łamały się konary i drzewa. Kilkaset interwencji strażaków
Zamieszkujące wybrzeża i wyspy Antarktyki pingwiny maskowe zasypiają ponad dziesięć tysięcy razy dziennie. Ich mikrodrzemki trwają zaledwie cztery sekundy - wynika z badania przeprowadzonego przez międzynarodowy zespół naukowców.
Drzemią 600 razy na godzinę. W tym może tkwić sekret ich sukcesu
Tegoroczna zima daje się mocno we znaki wielu Europejczykom, opady śniegu i nagłe skoki temperatury są miejscami rekordowe. Prawdziwy rollercoaster pogodowy mamy na Bałkanach. W sobotę w Serbii temperatura osiągnęła najwyższą wartość o tej porze roku od ponad stu lat, po czym drastycznie spadła. W niedzielę termometry pokazują w całym kraju ledwo powyżej zera. W sąsiedniej Chorwacji ogłoszono czerwony alert związany z intensywnymi opadami śniegu i porywistym wiatrem.
Szalona pogoda na Bałkanach. Od 120-letniego rekordu do zera
Użytkownicy platformy X i Facebooka rozsyłali film, na którym widać, jak na ośnieżonej drodze kierowca zatrzymuje się, widząc idące z naprzeciwka poboczem niedźwiedzie. Nagranie ma rzekomo pokazywać scenę ze Szczyrku - ale to nieprawda.
Niedźwiedzie na drodze w Szczyrku? "Na pewno nie w Polsce"
Śnieg już przykrywa znaczny obszar Polski, a w pierwszy weekend grudnia jeszcze go przybędzie. I to w dużych ilościach. Jak zapowiadają się kolejne tygodnie tego miesiąca? Co widać w pierwszych prognozach pogody na święta Bożego Narodzenia? O tym wszystkim pisze w swoim blogu synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.
Po intensywnych opadach śniegu w niektórych rejonach Austrii oraz w części Szwajcarii wzrosło zagrożenie lawinowe. W Tyrolu utrudnienia spowodowane śnieżycami wystąpiły ruchu kolejowym i drogowym, doszło też do przerw w dostawach prądu.
Pogorszyły się warunki w Alpach. Wysokie zagrożenie lawinami
Prezydent Andrzej Duda bierze udział w konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju. - Człowiek i jego potrzeby muszą być na czele transformacji energetycznej. To obecne i przyszłe zdrowie, bezpieczeństwo i dobrobyt ludzi powinny być umieszczane w centrum każdej polityki klimatycznej - mówił polski przywódca. Dodał, że "planeta, na której żyjemy, jest naszym wspólnym dziedzictwem, które wymaga szczególnej troski".
Duda: społeczność międzynarodowa powinna stać z tym problemem twarzą w twarz
Funkcjonariusze z Vastogirardi we Włoszech od ponad roku poszukiwali sprawcy serii przebić opon. W dochodzenie zaangażowano dodatkowe siły, pod uwagę brano możliwość lokalnych porachunków i próbę zastraszenia mieszkańców. Odpowiedzialnym za dziurawienie opon okazał się tymczasem pies cierpiący na zapalenie dziąseł.
Obawiano się porachunków, ściągnięto dodatkowe siły. Ściganym okazał się pies
- Autor:
- jdw\\mm
- Źródło:
- La Stampa, Sky TG24