Październik 2022 był najgorętszy w historii Europy - poinformował Serwis Monitorowania Atmosfery Copernicus (C3S). Średnia temperatura powietrza dla tego miesiąca na kontynencie wyniosła o prawie dwa stopnie Celsjusza więcej niż średnia z poprzednich 30 lat. Eksperci ostrzegają, że aby zbliżyć się do celów zawartych w porozumieniu paryskim, konieczne są "ambitne działania".
W egipskim Szarm el-Szejk trwa COP27 - szczyt klimatyczny Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Jednym z głównych tematów poruszanych podczas wydarzenia jest system reakcji na szkody powstające na świecie w wyniku postępujących zmian klimatycznych. Jak pokazuje najnowsza odsłona biuletynu klimatycznego opracowanego przez Serwis Monitorowania Atmosfery Copernicus (C3S), zachodzą one właściwie na naszych oczach.
Najcieplejszy październik w Europie w historii
Dane zebrane przez C3S wskazują, że tegoroczny październik w Europie okazał się najcieplejszym w historii pomiarów. Średnia temperatura była o prawie dwa stopnie Celsjusza wyższa niż w okresie1991-2020. Rekordowe wartości dzienne odnotowano w Austrii, Szwajcarii i Francji, a także w dużej części Włoch i Hiszpanii.
Rekordy ciepła pobito również po drugiej stronie Atlantyku, w Kanadzie, zaś warunki znacznie cieplejsze od przeciętnych wystąpiły także na Grenlandii i Syberii. Stosunkowo chłodno było w październiku w Australii, na dalekim wschodzie Rosji oraz w części zachodniej Antarktydy.
Susze i powodzie
Wysoka temperatura w Europie była częściowo powiązana z suchszymi niż zwykle warunkami pogodowymi w październiku. Zaobserwowano je w prawie całej Europie Południowej i obszarach Kaukazu. Nad północno-zachodnim Półwyspem Iberyjskim, Francją, Niemcami, Wyspami Brytyjskimi, północno-zachodnią Skandynawią, dużym regionem Europy Wschodniej oraz środkową Turcją panowały wilgotniejsze niż przeciętnie warunki.
Poza Europą październik okazał się suchy w środkowej Ameryce Północnej, nad Rogiem Afryki, na dużym obszarze Rosji, Azji Środkowej i Chin oraz w części Ameryki Południowej. Z kolei w Ameryce Północnej i w południowej części Azji Środkowej panowały warunki wilgotniejsze niż przeciętnie. W Australii obfite opady doprowadziły do groźnych powodzi na wschodzie i południowym wschodzie - poinformowano.
Raport wskazuje również, że zasięg arktycznego lodu morskiego był o dziewięć procent poniżej średniej, znacznie przekraczając dotychczasowe październikowe minimum z 2020 roku.
Apel do rządzących
Samantha Burgess, zastępczyni dyrektora C3S wskazała, że październikowe dane dobitnie pokazują, jak duży wpływ na nasze życie mają zmiany klimatyczne. Jak przekazała, bez podjęcia zdecydowanych działań niemożliwe będzie bowiem osiągnięcie zapisów porozumienia paryskiego, zobowiązującego sygnatariuszy do ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 st. C i utrzymania go znacznie poniżej 2 st. C w stosunku do epoki przedprzemysłowej. Według prognoz, przy globalnym ociepleniu o 2 st. C lub wyższym, przekroczone zostaną krytyczne progi istotne dla ekosystemów i ludzi.
- Europa doświadczyła właśnie najcieplejszego października w historii - ponad dwa stopnie powyżej średniej z ostatnich 30 lat, po najcieplejszym sezonie letnim, jaki kiedykolwiek odnotowano - zwróciła uwagę Burgess.
Jak podkreśliła Burgess, "poważne konsekwencje zmian klimatu są dziś widoczne, dlatego musimy podjąć ambitne działania podczas COP27, aby zredukować emisje gazów cieplarnianych i tym samym zapewnić ustabilizowanie temperatury".
Źródło: Copernicus Climate Change Service (C3S)