W kalifornijskim mieście Rancho Palos Verdes ogłoszono stan wyjątkowy. W ostatnim czasie nasiliło się tam zjawisko osuwisk ziemi, które zagrażają domom. Władze zaleciły mieszkańcom ewakuację. W okolicy wyłączany jest prąd, aby zapobiec powstawaniu pożarów.
Gubernator Kalifornii Gavin Newsom ogłosił we wtorek stan wyjątkowy w mieście Rancho Palos Verdes w południowej Kalifornii w związku z nasilającymi się osunięciami ziemi. Nastąpiło to dzień po tym, jak jeden z lokalnych dostawców prądu - firma Southern California Edison - wyłączył zasilanie w 105 domach w dzielnicy Seaview. 1 września z tego samego powodu prąd straciło 140 domów w dzielnicy Portuguese Bend.
Urzędnicy miejscy nakazali mieszkańcom przygotowanie się na ewakuację oraz poszukiwanie alternatywnego miejsca zamieszkania.
Miasto Rancho Palos Verdes, położone około 50 kilometrów na południe od Los Angeles, od dawna boryka się z ruchami ziemi.
- Ruch ten znacznie przyspieszył w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a w niektórych obszarach przesunięcie powiększa się nawet o 25 centymetrów tygodniowo - powiedział amerykańskiej telewizji CNN członek rady miejskiej David Bradley. - Można zobaczyć, jak ziemia się porusza - dodał.
Kilkaset domów bez prądu
29 sierpnia uszkodzona linia energetyczna spowodowała pożar zarośli. Po nim przedsiębiorstwo energetyczne stwierdziło, że prowadzenie działalności na tym obszarze nie jest już bezpieczne. Spośród 245 domów, które straciły zasilanie, 29 pozostanie bez zasilania na czas nieokreślony.
- Sytuacja w Seaview, która uniemożliwia SCE bezpieczne świadczenie usług elektrycznych niektórym klientom, jest taka sama jak w Portuguese Bend - powiedział George Mundorf, dyrektor firmy SCE, na nadzwyczajnym posiedzeniu rady miasta. - Ruch ziemi jest tak duży, że nie możemy zaprojektować systemu, który bezpiecznie obsługiwałby tę okolicę - uzupełnił.
Autorka/Autor:dd
Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl, Los Angeles Times
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Latem rejon Hiszpanii skupia na sobie uwagę meteorologów, ponieważ z wielką siłą potrafi wpłynąć na pogodę w Europie. Upały, które już od wielu dni są tam normą, dotrą również do Polski, co również zaczyna być pewną tradycją. W tym tygodniu temperatura w naszym kraju może sięgnąć zadziwiających wartości, a natura, dążąc do równowagi, każe sobie za to gorąco słono zapłacić.
Energii w atmosferze będzie moc. Ryzyko dużego zamieszania w pogodzie
Fala upałów zmierza do Polski. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla części kraju. Zgodnie z prognozą zagrożeń na kolejne dni alarmów przed spiekotą będzie przybywać, mogą objąć nawet całą Polskę. Niebezpieczne mogą być też burze.
Pierwsze alarmy przed spiekotą. W kolejnych dniach będzie ich więcej
W Turcji trwa walka z pożarami, które szaleją w prowincjach Izmir, Manisa i Hatay. Z powodu zagrożenia w bezpieczne miejsca ewakuowano ponad 50 tysięcy osób. Gaszenie ognia utrudnia silny wiatr.
Regiony turystyczne objęte pożarami. Ewakuacja ponad 50 tysięcy osób
Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przebywa na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, podzielił się w mediach społecznościowych kolejnym nagraniem. Tym razem polski astronauta pokazał, jak wygląda proces oswajania się z funkcjonowaniem w warunkach mikrograwitacji.
Kolejne nagranie od polskiego astronauty. "Lecę do Was!"
Trwa akcja usuwania skutków powodzi, które przetoczyły się w ubiegłym tygodniu przez część Wenezueli. Gwałtowna pogoda doprowadziła do zniszczenia mostów oraz licznych ewakuacji. Choć obyło się bez ofiar śmiertelnych i rannych, niektórzy mieszkańcy stracili cały swój dobytek.
"Nie umiem wyrazić tego słowami". Sprzątają po powodziach
Szczyt upalnej fali, jaka nastanie w Polsce, przypadnie na drugą połowę tygodnia. O tym, jak długo będzie niezwykle gorąco, mówi autorska długoterminowa prognoza temperatury na 16 dni, przygotowana przez Tomasza Wasilewskiego.
Pogoda na 16 dni: to może być największy upał w roku
Fala upałów utrzymuje się nad Europą. Wysokie temperatury stanowią zagrożenie dla zdrowia - we Włoszech do szpitali trafiają mieszkańcy i turyści, którzy z powodu gorąca słabną na ulicach. Skwar utrudnia również walkę z pożarami w Portugalii.
Ludzie mdleją na ulicach. Noc nie przynosi wytchnienia
W Egipcie rozpoczął się program śledzenia rekinów z kosmosu - poinformował w niedzielę lokalny portal Egypt Independent. Monitorowanie ruchów tych zwierząt w Morzu Czerwonym w czasie rzeczywistym pomoże zrozumieć zachowanie konkretnych gatunków, potencjalnie może też zmniejszyć ryzyko ich ataków.
Gwałtowne burze i tornada przetoczyły się w weekend przez Minnesotę w Stanach Zjednoczonych. W niedzielę ponad 50 tysięcy gospodarstw domowych było pozbawionych prądu, głównie na obszarze metropolitalnym Twin Cities (Minneapolis-Saint Paul). W niektórych regionach doszło też do powodzi.
Drzewa wyrwane z korzeniami, domy bez prądu. Seria tornad w USA
Hiszpania od soboty zmaga się z pierwszą w tym sezonie letnim falą upałów. Jest tak gorąco, że padł historyczny rekord. W gminie El Granado w Andaluzji w sobotę odnotowano 46 stopni Celsjusza. Tym samym pobita została największa wartość dla czerwca sprzed 60 lat.
46 stopni w czerwcu. Padł historyczny rekord
Sławosz Uznański-Wiśniewski podzielił się w mediach społecznościowych wyjątkowym nagraniem, na którym widać Ziemię z kosmosu. Polski astronauta od kilku dni bierze udział w misji kosmicznej Axiom 4 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
"Mój pierwszy widok na nią i na Was". Nagranie od polskiego astronauty
Czy można ewakuować cały kraj, zanim zniknie pod wodą? Australia właśnie zaczęła ten proces, oferując obywatelom Tuvalu specjalne wizy klimatyczne. W pierwszych dniach zgłosiła się prawie jedna trzecia mieszkańców tego zagrożonego zalaniem wyspiarskiego państwa.
Kraj ma zniknąć pod wodą, masowo składają wnioski o wizy
Rekin miał pogryźć 20-latkę przy brzegu popularnej plaży na wyspie Long Island w Nowym Jorku. Kobieta doznała niewielkich obrażeń, została zabrana do szpitala. Według służb, sprawcą zdarzenia miał być tawrosz piaskowy.
Kobieta pogryziona u brzegu popularnej plaży. Podejrzewają rekina
Amerykański resort obrony ogłosił zakończenie ponad 40-letniej praktyki udostępniania meteorologom kluczowych satelitarnych informacji pogodowych. Decyzja, która wejdzie w życie 30 czerwca, stwarza znaczące ryzyko dla prognozowania przebiegu huraganów oraz monitorowania lodu morskiego.
Pentagon kończy z udostępnianiem kluczowych danych
Pakistan zmaga się w ostatnich dniach ze skutkami intensywnych opadów deszczu. Jak poinformowały w sobotę władze, w kraju co najmniej 32 osoby, z czego połowa to dzieci, zginęły w wyniku gwałtownych powodzi lub zawalenia się domów.
Woda porywała całe rodziny. Nie żyje ponad 30 osób
Czerniak to złośliwy nowotwór skóry, który nieleczony może doprowadzić nawet do śmierci. Są jednak sposoby, aby uchronić się przed zachorowaniem. O tym, jak to robić zwłaszcza latem, kiedy słońce towarzyszy nam najczęściej, odpowiadał na antenie TVN24 profesor doktor habilitowany Piotr Rutkowski.
To zwiększa ryzyko nowotworu skóry. Ekspert o dwóch czynnikach
Francja zmaga się z falą upałów, która objęła w piątek południową część kraju. Temperatura w najbliższych dniach może przekroczyć 40 stopni Celsjusza. W niektórych regionach z uwagi na zagrożenie pożarowe zabroniono wstępu do lasów. W Marsylii baseny miejskie od weekendu będą darmowe.